Projektowanie witryn internetowych User eXperience. Smashing Magazine

Okładka książki Projektowanie witryn internetowych User eXperience. Smashing Magazine Jesmond Allen, James Chudley
Jesmond AllenJames Chudley Wydawnictwo: Helion informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
Smashing UX Design: Foundations for Designing Online User Experiences
Helion
2013-06-05
2013-06-05
Tomasz Walczak
projektowanie stron internet networking

Blog Smashing Magazine to jeden z lepszych, a na pewno popularniejszych w branży kreatywnej. Na łamach wydawnictwa Wiley & Sons wydali kilka obszernych publikacji z zakresu tworzenia stron internetowych, projektowania czy serii z inspiracjami pt. „Smashing Book”, a wydawnictwo Helion przetłumaczyło je na nasz rodzimy język. Książka „Projektowanie witryn internetowych User eXperience” to jedna z publikacji, w które jakiś czas temu chciałem się zaopatrzyć, ale niestety w wydawnictwie zostały tylko wersje elektroniczne (ebook). Jakie było moje zaskoczenie, kiedy odwiedziłem lokalną księgarnię we Wrocławiu, miałem już w ręku dwie książki, które zamierzałem kupić, podchodzę do działu Informatyka, a tam stoi pięknie wyeksponowana. Bez dłuższego namysłu wziąłem i ją i poszedłem do kasy, a teraz na łamach bloga BrainDesign macie okazję przeczytać jej recenzję. 🙂

O książce

Na pierwszy rzut oka rzuca się objętość książki – jest znacznie grubsza niż większość dostępnych w polskim języku publikacji z tematyki UX. Nie bez powodu – w środku mamy do czynienia z 4 obszernymi działami, z których pierwszy poświęcony jest omówieniu tematyki UX, w drugiej części mamy konkretną listę i szczegółowo opisane narzędzia i techniki do wykorzystania w badaniach z zakresu UX. Kolejna, trzecia część to narzędzia poświęcone projektowaniu UX, a ostatnia i chyba najbardziej obszerna czwarta część jest poświęcona projektowaniu i analizom Case Study, czyli analizom różnych elementów na bazie projektów.

Samego tekstu jest wbrew pozorom bardzo dużo – nie jest to tekst pisany dużym rozmiarem czcionki z podwójną interlinią. Zdecydowanie bardziej przypomina mi książki jakie pamiętam ze szkolnych lat – dużo, dużo wiedzy, obrazki, tabelki, schematy, a 450 stron tylko dowodzi temu, że Smashing Magazine i tym razem się postarali. Patrząc na sam spis treści można doznać szoku, a gdy to jeszcze jest dodatkowo opisane kilkoma akapitami, w których autorzy dzielą się zarówno wiedzą jak i przykładami z ich życia wziętymi, z którymi mieli do czynienia, jest to jeszcze bardziej wartościowe.

Czego mogę nauczyć się z książki?

Na pewno poznasz dzięki niej tematykę projektowania stron w oparciu o UX od podszewki i dość szczegółowo. Ale, ale… Żeby nie było za kolorowo, po przeczytaniu tej książki lepiej nie pchaj się od razu do firm na stanowisko UX Designera, Ninja, Researchera czy jakiegokolwiek związanego z UX. Dlaczego? Generalnie rzecz biorąc, nie wszystkie pojęcia są aktualne i w obecnym języku występują ich zamienniki. Dlatego też po przeczytaniu tej książki przeczytaj jeszcze kilka innych z tej tematyki, raz – żeby się doedukować, a dwa – żeby zrozumieć i poznać nowsze nazewnictwo.

Kilka publikacji, do których dodatkowo warto zajrzeć podrzucam w dodatkach na końcu recenzji.

Moim zdaniem

Minusem na pewno jest fakt, o którym wspomniałem powyżej – że książka ma już kilka lat i przez te kilka lat niektóre nazwy zdążyły ponabierać nowego nazewnictwa, przez co część pojęć może się mylić, ale jeśli wiesz coś w tematyce UX, na pewno połapiesz się co i jak.

Mam też nieco mieszane uczucia co do przykładów poruszanych przez autorów – mam wrażenie, że wiele z nich odnosi się do współpracy z większymi klientami, bardziej korporacyjnymi niż małymi sklepikami.

Podsumowanie

Reasumując, z mojej perspektywy książka mimo swoich drobnych błędów, które chcąc nie chcą powstały na przestrzeni ostatnich 5 lat, jest mega wartościowa i niezależnie od wersji – czy elektroniczna czy papierowa – must read dla osób związanych, bądź chcących związać swoją karierę z UX.

Dla kogo jest wg mnie ta książka? Na pewno nie jest dla każdego, ponieważ nie jest to lektura do poduszki. 😉 Zaliczyłbym ją bardziej do literatury naukowej, ze względu na ilość konkretów jakie w niej padają. Ale w takim razie dla kogo? Na pewno dla osób, które mają niewielkie lub zerowe pojęcie o UX i chcą zagłębić się w tą tematykę. Dla tych osób obstawiam, że to publikacja obowiązkowa. Ale jeśli jednak nie chcesz z tą tematyką wiązać swojej kariery, swojej przyszłości, lepiej się za nią nie zabieraj – tylko się zmęczysz i stracisz czas, a przecież możesz przeczytać coś lżejszego, przydatniejszego.

Pełna wersja recenzji oraz dodatki: http://bit.ly/BD-ProjektowanieWitrynUX-Recenzja

Bardzo dobra pozycja. W bardzo precyzyjny sposób przedstawia techniki i metody projektowania UX. Nie polecam pozycji dla poszukiwaczy złotych porad "jak zostać projektantem UX". Pozycja ta bardziej porządkuje metody projektowe i badawcze niż opisuje, co zrobić żeby zaprojektować dobry projekt.

• Design
  • UXUI
  • User Experience
  • UI/UX Design
  • Ux Designe

Dodaj cytat z książki Projektowanie witryn internetowych User eXperience. Smashing Magazine