Dziecko

Okładka książki Dziecko
Torey Hayden Wydawnictwo: Hachette Polska Cykl: Dziecko (tom 2) Seria: Historie prawdziwe literatura piękna
literatura piękna
1999-01-01
Paweł Kruk

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Kolekcje Hachette chyba od zawsze kojarzyły mi się z kioskowym rozgardiaszem, którym nie warto sobie zawracać głowy. Oprawa graficzna "Dziecka" nie wpłynęła korzystniej na moje postrzeganie, przynajmniej na początku.
W tym momencie kurczę się ze wstydu i biję w pierś. Nie jestem w stanie sklecić nic sensowniejszego - książka piekielnie smutna i piękna zarazem. Banalnie prosta, ale może o to właśnie chodzi.

Ta prawdziwa historia jest zapisem doświadczeń nauczycielki Torey Hayden z 6 dziewczynką o imieniu Sheila, która została umieszczona w jej małej klasie z dziećmi z różnym stopniem niepełnosprawności i zaburzeniami.
Sheila została tam umieszczona przez sąd jako tymczasowe miejsce w oczekiwaniu na miejsce w szpitalu psychiatrycznego – w związku z próbą podpalenia 3-letniego chłopca. Mała dziewczynka nie była potworem potrzebującym zamknięcia w klatce, ale dzieckiem, które doświadczyło bardzo traumatycznych przeżyć i walczyła, aby sobie z tym poradzić. Odkryto również, że była niezwykle inteligentna, co dodatkowo przekonało Hayden, że kurs wyznaczony dziecku przez system nie był właściwy i należy z nim walczyć.
Poraża system i poziom opieki psychologicznej w Stanach – dlaczego Sheila nie została zabrana z przemocowego domu? Nie umieszczona w rodzinie zastępczej? Szok. Warunki w obozach dla emigrantów straszne.
Książkę czytało się świetnie, chociaż temat trudny i bolesny to wręcz pochłonęłam ją prawie na raz. Świetna.

Piękna, wciągająca historia nawet jak jest 2 w nocy to nie chce się spać tylko czytać, czytać. Genialna nauczycielka może być inspiracją dla każdej matki i każdego pedagoga. Jeśli ktoś uważa, że dyscyplinowanie dzieci lub choćby najmniejsza przemoc może mieć jakieś walory wychowawcze to ta książka ten mit obala. Czy dziecko może być złe???
Czy to zawsze wina dorosłych? Przeczytajcie.

Czy to zawsze wina dorosłych?...

Trudna i bardzo dobra książka . Nie sposób się od niej oderwać , przeczytałam za jednym razem. Szokująca i wstrząsająca , polecam.

Polecam. Ciężka ale warta przeczytania

Polecam. Ciężka ale warta przeczytania

Niesamowita historia Sheili, która pod opieką swojej nauczycielki w"zwariowanej" klasie, przemienia się z zalęknionego,wściekłego zwierzątka w piękną, niezwykle inteligentną dziewczynkę. Polecam.

Piękna historia o (niestety) kolejnym dziecku skrzywdzonym przez otoczenie, oraz nauczycielce, która potrafiła znaleźć dobrą, choć wyboistą drogę do jego umysłu i serca. Jest to jedna z wielu książek z cyklu "prawdziwe historie", ale na pewno jedna z najbardziej ujmujących.

Przeczytałem Fiony najpierw wdowę a potem dziecko. Obie pozycje znakomite.
Ciekawa narracja obu powieści. Chętnie przeczytałbym jej kolejna powieść...

Przeczytałem Fiony najpierw wdowę a potem dziecko. Obie pozycje znakomite.
Ciekawa narracja obu powieści. Chętnie przeczytałbym jej kolejna powieść...

84/52/2019

84/52/2019

Całkiem przejmująca historia ale szkoda, że tak krótka i obejmuje tylko jeden rok szkolny z historii głównej bohaterki: Sheili. Można by pokusić się o drugie tyle stron i myślę, że ze stylem autorki nadal by to była książka ciekawa. Dlaczego Sheila podpaliła chłopca? Tego się chyba nie dowiemy prawdopodobnie już nigdy. Szkoda. Książka ciekawa i przejmująca, ale pozostawia po sobie pewien niedosyt.

Na całe szczęście jest również inna książka tej autorki: cudze dzieci - torey hayden. Z pewnością sięgnę również po tą.

Jeszcze lepsze jest to, że jednak istnieje kontynuacja opowieści o Sheili: Porzucona - Torey Hayden. Po nią również sięgnę z ochotą - już zamawiam na Allegro :)