Pasażerka ciszy. Dziesięć lat w Chinach

2014-02-05
2014-02-05
Krystyna Arustowicz
Chiny kultura Chin podróże wspomnienia

Dla mnie - mocna książka, nie jest to cukierkowa opowieść o podróży do Chin, to na pewno nie. Jest to książka o niezłomności, o dążeniu do celu, który był trudny i odległy dla kobiety z kręgu kultury judeo-chrześcijańskiej tj zupełnie różnej niż tej, którą zastała w Chinach lat 80-tych. Książka jest bardzo osobista, kobieca, co wg mnie ją bardzo odróżnia od książek podróżniczych.

Na początku myślałam, że to będzie opowieść naiwnej francuskiej nastolatki, wychowanej w luksusie, która wyraża swoje zdziwienie tym, jak funkcjonuje socjalistyczny świat. I na początku pewnie tak było. Ostatecznie historia autorki to opowieść o dojrzewaniu jako człowiek i jako artysta, o kształtowaniu charakteru i pokonywaniu trudności, i wreszcie.... chciałoby się powiedzieć o odnajdywaniu sensu życia. Cudowne przeżycia wyjątkowej osoby - bez wątpienia, jednak literacko moim zdaniem przeciętnie.

Nie mogłam znaleźć tej książki w bibliotece, bo była w dziale malarstwo, a ja chciałam po prostu przeczytać reportaż o życiu w Chinach lat 80. Okazuje się, że nie bez powodu była właśnie w tym dziale: dużo w niej rozmyślań o sztuce i tak naprawdę to historia twórczości francuskiej malarki Fabienne Verdier, która to twórczość, tak się składa, miała swoje źródła akurat w Chinach lat 80. Oczywiście nie brakuje tu również opisów życia codziennego, otaczającej początkującą malarkę rzeczywistości, ale książka przeznaczona jest jednak przede wszystkim dla miłośników twórczości Fabienne Verdier, o której wcześniej nic nie wiedziałam.

Książka rewelacyjna, nie spodziewałem się, że tak mnie wciągnie. Raczej nie każdemu się spodoba. Ale ci, którzy interesują się chociaż trochę kulturą, filozofią i religiami Wschodu, a do tego sztuką, malarstwem i procesem twórczym, będą pochłonięci. Lekko napisana, bez żadnego narzekania (niektórzy gdzieś się go dopatrują),pokazuje siłę i determinację Autorki w dążeniu do celu, a zanim go osiągnęła przeszła bardzo wiele. Książka, która pozostanie w pamięci i do której można wracać. Przeczytana pod wpływem audiobooka "Czy Bóg mówi po chińsku" - też polecam.

książka interesująca, choć początek jest trochę denerwujący. Cały czas narzekanie. Rozumiem szok kulturowy, ale jadąć na drugi kraniec świata, trzeba się liczyć, że wszystko, co wydawało się nam "cywilizowane", nasze, swojskie i powszechne, takim nie jest.

Książka niezwykła, bo nigdy nie spodziewałabym się, że opowieść o malarce będzie ulotna, pełna cierpienia i wyrzeczeń. Dzięki tej opowieści wiem, że namalowanie kreski, która odda piękno duszy to nie jest trywialna rzecz. To masa pracy nad sobą, nad swoim charakterem. To dużo barwnych opisów prawdziwej, autentycznej szkoły kaligrafii. Fabienne przenosi się w tym celu do Chin na kilka lat. Idź razem z nią.

Bardzo ciekawa książka.Autorka spędziła 6 lat w Chinach,w bardzo trudnych (jak na lata 80-te) warunkach.Już sam początek jej podróży był koszmarem..Podziwiam autorkę za wolę walki,ogrom cierpliwości,siły, ambicji,aby doskonalić się w Chinach w sztuce malarskiej.
Dużo ciekawych faktów na temat Chin, które zostaną u mnie w pamięci.Interesujące historie ludzi, z którymi słynna malarka miała okazje i możliwości poznać..
Jednym zdaniem cieszę się, że ta książka (kupiona za kilka zł) trafiła w moje ręce.

Właściwie kupiłam tę książkę z dwóch powodów: po pierwsze, akurat wróciłam z Chin, gdzie trafiłam zupełnie przez przypadek (nie ma przypadków, tak się tylko mówi, wiem) a będąc potem na wakacjach w jakimś koszmarnym nadmorskim kurorcie, skolonizowanym całkowicie przez kolonie, natrafiłam na nią w namiocie z tanimi książkami. Poza ceną podziałał tytuł - kolonie są, hm, bardzo głośne. Więc siadłam w jakiejś kafejce i ot, tak sobie, otworzyłam tę książkę. I przepadłam. Wciągnęło mnie natychmiast, wszystko - i bohaterka, i język, i sama historia. Determinacja i odwaga autorki, jej szacunek dla inności, plastyczne opisy świata i ludzi, umiejętność (dar?) odnajdywania w tej egzotyce tego, co uniwersalne, wspólne każdemu ludzkiemu doświadczeniu. Nie mogłam się oderwać, a musiałam - więc przez kilka kolejnych dni wstawałam wcześniej, żeby samotnie delektować się lekturą na balkonie. Może to prawda, że opisy technik malarskich mogą nużyć, a narracja toczy się niespiesznie, ale cóż, to już kwestia gustu - dla mnie to akurat są zalety, podobnie jak fakt, że to historia, która wydarzyła się naprawdę. Nie pamiętam, kiedy książka tak mnie wciągnęła.

pięknie opowiedziana historia poszukiwania inspiracji twórczej oraz podążania drogą mistrzów kaligrafii, wszystko przeplatane ciekawymi opisami historii i kultury Chin.

Książka opowiada o latach spędzonych w Chinach na poznawaniu sztuki malarstwa i kaligrafi. Pokazuje życie na prowincji Chin. Zakazy i nakazy. Podziwiam bohaterkę ze wytrzymała tak długo.

• Chiny
  • Reportaż