Lęk

Antoni Kępiński Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
2012-06-01
1987-01-01
Wydawnictwo Literackie
depresja psychoza psychiatria psychiatria humanistyczna
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
2012-06-01
depresja psychoza psychiatria psychiatria humanistyczna

Po przeczytaniu tej książki myślę, że A. Kępiński był geniuszem. Psychiatra i Mistyk w jednym. Czasem się trochę ciężej czyta, ale warto. Warto jak rzadko kiedy. Chyba najwartościowsza książka z dziedziny psychiatrii/psychologii jaką czytałem. Jest subtelna i pełna "mięcha" zarazem. Polecam gorąco!

PS Jest pełna teorii i praktyki, ale opowieści (nawet tej naukowej) w niej...

Antoni Kępiński należy do grona najwybitniejszych lekarzy psychiatrów nie tylko w Polsce. Szkoda że odszedł tak wcześnie.

Książka nie jest łatwa w odbiorze, bo balansuje jedynie na granicy tekstu popularnonaukowego. Trzeba ją czytać uważnie. Autor sklasyfikował w niej i opisał różne rodzaje lęków, jakie mogą nam towarzyszyć.

Książkę można czytać od deski do deski albo...

czytanie na początku było dla mnie trudne. nie wiem czy dlatego, że nie do końca rozumiałam co było napisane, czy nie rozumiałam tematyki, czy zwyczajnie nie mogłam się wciągnąć.
jednak im dalej, tym było lepiej.

oczekiwałam książki bardziej zwięzłej na temat samego lęku - dostałam lęk powiązany z każdą minutą życia świadomego i podświadomego.
(w tym momencie...

Wyczerpująco potraktowany temat demonologii - klarownie i rzeczowo. Okraszony cytatami i celnymi interpetacjami. Polecam wszystkim szczególnie ten rozdział, bo Kępiński umie zaciekawić i uświadamiać.

Dobra książka. Osoby zainteresowane znajdą ujęcie zagadnienia lęku pozwalające korzystać z treści w pracach interdyscyplinarnych. Pracy można zarzucić brak definicji kluczowych pojęć, przydałoby się też np. całościowe-ogólne ujęcie teori metabolizmu informacyjnego, do którego są częste odwołania. Zaległości można jednak szybko nadrobić, np. pod tym linkiem:...

Lęk jest czymś czego każdy się obawia, jest wpisany w nasze życie. Dopóki nie przeczytałam książki Kępińskiego, nie widziałam, że istnieje aż tyle rodzajów lęku. Niesamowite jak pewne wydarzenia z naszego dzieciństwa, mogą w dużym stopniu oddziaływać na obecne życie.

System analizy rzeczywistości Kępińskiego jest niezwykle ogólny i trafny, a przy tym nie przytłacza przesadnym poziomem skoplikowania. Pozwala spojrzeć na zagadnienia psychologiczne z perspektywy globalnej, dotyczącej wszystkich organizmów, przez co książka jest interesująca dla filozofów. Przy całej swojej głębi myśli Kępiński nie traci z oczu chorego i jego cierpień....

Kępińskiego zawsze trudno mi się czyta, choć nie dlatego, że książka jest źle napisana czy też mało wartościowa. Po prostu sposób prezentacji wywodu autora mnie akurat nie porywa. Stąd lektura jest katorgą, w której znajduje się diamenty. Ale warto.

Tak książka odmieniła moje życie. Polecam.

Czytając człowiek czuje się jakby został zapętlony w tych samych wyrazach i sentencjach przez wszystkie rozdziały. Może gdyby wyciągnąć z tego tylko najważniejszą treść,ograniczyć lekturę do 1/3 obecnej zawartości dałoby się czytać na temat lęku rozumiejąc to zjawisko coraz bardziej.

Dyskusje

1 126