Alkibiades: wódz i polityk

Okładka książki Alkibiades: wódz i polityk Grzegorz Lach
Okładka książki Alkibiades: wódz i polityk
Grzegorz Lach Wydawnictwo: INFORTeditions Seria: Prace Historyczne [Inforteditions] historia
historia
Prace Historyczne [Inforteditions]
INFORTeditions
2011-01-01
2011-01-01
Grecja Sokrates Wojna peloponeska Ateny Sparta Persja

Zwykle zaczynam pisanie opinii o książce inaczej. Tym razem jednak po prostu nie mogę się powstrzymać od takiego rozpoczęcia. Otóż książka ta jest pełna błędów. Błędów ortograficznych, językowych, interpunkcyjnych i typograficznych. To rzecz zgoła niewiarygodna: posiadam dwie książki wydawnictwa inforteditions z 2011 roku. W jednej z nich (myślę tu o "Powstaniu w Judei...") nie ma żadnych błędów tego typu, natomiast w "Alkibiadesie..." jest ich całe mnóstwo! Bardzo utrudnia to odbiór pracy i - co oczywiste - obniża jej ocenę. Takie nagromadzenie błędów jest niedopuszczalne!

Teraz zaś coś o samej treści. Autor podjął się opisania burzliwego życiorysu Alkibiadesa, V-wiecznego ateńskiego polityka. Sama książka nie należy do długich i z pewnością nie wyczerpuje tematu. W moim odczuciu zabrakło odniesienia do większej ilości prac zagranicznych (warto w tym miejscu porównać objętość bibliografii niniejszej książki z tą, jaką G. Lach zgromadził pisząc HB-ka o wojnach perskich). Monografia ta przedstawia życie Alkibiadesa od młodości spędzonej w domu Peryklesa i w gronie uczniów Sokratesa aż po śmierć wygnańca w Azji Mniejszej. Wszystkim istotnym wydarzeniom z jego biografii poświęcony jest osobny rozdział, gdyż Autor podzielił swoją pracę na krótkie, kilkustronicowe rozdziały. Merytoryczny poziom książki jest dobry, warto ją polecić, zwłaszcza że to jedyna monografia poświęcona stricte życiu Alkibiadesa. Tylko ta chmara błędów!?!

Tomasz Babnis

• XHst
  • Grecja
  • Wspomnienia/biografie...
  • Biografistyka
  • Bardzo
  • Grecja i świat grecki

Dodaj cytat z książki Alkibiades: wódz i polityk