Podarunek

Znak
2013-10-21
1994-01-01
Tomasz Wyżyński

Mocno średnia. Miałam ochotę porzucić ją po zmęczeniu kilkunastu stron. Na początku ciężka do przebrnięcia. Jednak nie przez temat, ale sposób narracji. Dla mnie okropnie nudny. Dodatkowo książka osadzona w czasach, z którymi dzisiaj ciężko się utożsamić. Problemy bohaterki są przez to ciężkie do zrozumienia, reakcje innych bohaterów również.

Po kilkudziesięciu stronach książka nieco się rozkręca i łatwiej już podążyć za historią. Książkę zmęczyłam, ciesząc się, że to już koniec.

Ciężko mi stwierdzić, do kogo kierowana jest ta książka. Mało realistyczna historia. Opisana w infantylny sposób.

Po kilkudziesięciu stronach...

To bardzo ciepła i mądra książka. O trudach życia, ludziach którzy od nas odchodzą, gdy nie jesteśmy na to przygotowani, wyborach które dokonują się bez naszego udziału. Bez fajerwerków, znakomitego kunsztu pisarskiego ale wnosząca pewną mądrość. Na pewno warto ją przeczytać.

W zeszłym roku czytałam sporo książek Danielle Steel i zarzuciłam je na jakiś czas aż do "Podarunku", który czytałam w mijającym tygodniu.

W rodzinie Whittakerów życie toczy się szczęśliwie. Do czasu, gdy ich 5-letnia córeczka nagle zaczyna mocno gorączkować. Po jej śmierci rodzice zarzucają sobie samym, że zamiast się nią zająć, wybrali siebie. Ich 16-letni syn Tommy staje się niesamowicie samotny, a atmosfera domu nie sprzyja ciepłu rodzinnemu.
Pewnego dnia chłopak poznaje swoją rówieśniczkę Maribeth Robertson. Dziewczyna została wyrzucona z domu za chwilę słabości, która przyniosła poważne konsekwencje.

Muszę przyznać, że książka mnie zaskoczyła. Danielle Steel do tej pory kojarzyła mi się z autorką książek bez emocji, a jedynie opisujących historie bohaterów. W "Podarunku" autorka skupiła się nie tylko na faktach, ale i na emocjach, a tym samym naprawdę mnie poruszyła. I choć nie zgadzam się z decyzją, którą podjęła Maribeth, szanuję pomysł autorki.

"Podarunek" to książka o rodzinie i o tym co w niej jest ważne oraz o podejmowaniu decyzji. Dla mnie to też lektura o wartościach, które przemijają i wzajemnym szacunku nastolatków, czyli dawno zapomnianej wartości.

Muszę tu jeszcze napisać o swoim zdziwieniu. Po przeczytaniu oficjalnej informacji o książce myślałam, że w książce znajdę coś więcej. Okazuje się, że notka na książce jest zwyczajnym spoilerem! Uważam, że jest to nieuczciwe wobec czytelniczek.

Maribeth jest nie tylko uroczą, śliczną dziewczyną,jest też niezwykłą,pracowitą i ambitną dziewczyną.Jej marzeniem jest wyrwać się z rodzinnego małego miasteczka, skończyć studia. Jednak popełnia błąd, obdarza swym zaufaniem niewłaściwą osobę. Zachodzi w ciążę mając szesnaście lat, bez środków do życia i pomocy ze strony najbliższych swoich. Nowa życiowa sytuacja zmusza ją do zmiany życiowych planów.
Dziewczyna zatrzymuje się w Klasztorze w,której pracują zakonnice z początku chce tam zostać urodzić dziecko i oddać do adopcji,wie, że nie poradzi sobie z wychowaniem swojego maleństwa.
Później ucieka z klasztoru będąc w ciąży znajduję pracę w barze jako kelnerka poznaje Tommiego, chłopak od razu zakochuje się w dziewczynie zakochani mają się ku sobie,
Tommy składa jej niecodzienną propozycję, że odda dziecko,które urodzi swojej matce, która zajmuje się jego pięcioletnią siostrzyczką, a on wcześniej stracił swoją ukochaną córeczkę, nagle zachorowała i zmarła Annie.
Chce zaopiekować się jej córką,obdarzyć uczuciem i miłością.
Maribeth zgadza się na tą propozycję i powierza jego rodzinie swoje narodzone dziecko, żeby wychowali je,a ona będzie swą córeczkę odwiedzać.
Powieść Danielle Steel bardzo pięknie napisana,ciekawa fabuła, trzyma w napięciu.
Ciepła, urocza i piękna książka wzrusza do łez, chwytająca za serce.

Oczywiscie sie poplakalam przy ksiazce pani Steel... Polecam. Po raz kolejny nie zawiodlam sie .

Dosyć przewidywalne zakończenie ale ogólnie dobra książka.

Dosyć przewidywalne zakończenie ale ogólnie dobra książka.

Jastarnia

Jastarnia

Najbardziej wzruszająca książka jaką czytałam do tej pory.

Najbardziej wzruszająca książka jaką czytałam do tej pory.

Książka bardzo lekka, także wzruszająca Bez happy endu ale i tak dobra

Książka bardzo lekka, także wzruszająca Bez happy endu ale i tak dobra

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przyjemna do czytania, wzruszająca. Romans i pokazanie śmierci córeczki.

Przyjemna do czytania, wzruszająca. Romans i pokazanie śmierci córeczki.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Danielle Steel