Die Akte Vaterland

Okładka książki Die Akte Vaterland Volker Kutscher
Okładka książki Die Akte Vaterland
Volker Kutscher Wydawnictwo: Verlag Kiepenheuer & Witsch GmbH & Co. KG Cykl: Komisarz Gereon Rath (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Gereon Rath (tom 4)
Die Akte Vaterland
Verlag Kiepenheuer & Witsch GmbH & Co. KG
2012-08-16
2012-08-16
niemiecki
9783462044669

W centrum handlowym na Podstamer Platz zostaje znalezione cialo dostawcy wysoko procentowych alkoholi. Po ogledzinach ciala okazuje sie, ze przyczyna smierci bylo utoniecie. Gereon Rath podejmuje sie sledztwa. Akcja toczy sie w burzliwym roku 1932, tuz przed dojsciem nazistow do wladzy.

Ksiazka naprawde ciekawa. Sledztwo Gereona Ratha tym razem nie odbyway sie wylacznie w Berlinie. Slady prowadza do miasteczka na Mazurach, do Olecka, inaczej zwanego Margrabowa lub tez Teruburg.

Dla polskiego czytelnika ciekawe na pewna mogy byc watki sledzstwa prowadzonego przez Gereona w Olecku. W Olecku w 1920 roku mial miejsce plebiscyt. Ludnosc autoktoniczna, mazurska, mowiaca w dialekcie mazurskim opowiedziala sie za przynaleznoscia do Niemiec. W calym miescie znalazly sie tylko dwie osoby, ktore w plebiscycie zaglosowaly za przynaleznoscia do Polski. Z ksiazki dowiadujemy sie o tym, ze jednak na zwolennikow przynaleznosci do Polski byla przeprowadzana nagonka. Ludnosc autoktoniczna, mazurska, mowiaca w dialekcie mazurskim (tak naprawde to chyba jest do dialekt jezyka polskiego, ale sam nie jestem pewien) czula obojetnosc jesli chodzi o przynaleznosc do Polski. Czuli sie Prusakami. Prawdziwymi Prusakami.

Pod koniec ksiazki opisanych jest kilka waznych wydarzen historycznych, ktore mialy miejsce tuz przed objeciem wladzy przez nazistow. Gereon rath uwazal sie za zwolennika demokracji. Prusy na poczatku 1932 byly tzw. Wolnym Krajem zwiazkwowym Republiki Weimarskiej. W czerwcu 1932 jedak doszlo do tak zwanego puczu pruskiego, gdzie demokratyczne wladze Wolnego Kraju Zwiazkowego Prus, zostaly sila usunieta i zastapione przez komisarza mianowanego przez kancelrza Rzeszy. W efekcie doszlo rowniez do aresztowania calego prezydium policji pruskiej, berlinskiej. szefowie Gereona ratha wyladowali w areszcie i zostali zastapieni przez ludzi kojarzonych z nazistami. Gereon dowiadujac sie o tym, nie mogl wierzyc. Nagle podczas sledztwa zorientowal sie, ze sympatycy nazistow, ktorzy byli podejrzani o morderstwo mogli czuc sie bezkarni, poniewaz, nowa wladza policji byla mogla bez problemow ukrecic glowe sledzctwu prowadzonemu przez Gereona. Gereon nie mial juz wsparcia swoich przelozonych. Podejzani po morderstwo nazisci mogli czuc sie bezpiecznie i bez problemow zwalic wine na kogos z mniejszosci narodowej, na Polakow.

Autor Volker Kutscher w doskonaly sposob na przykladzie policji pruskiej opisuje proces tzw. glajchszaltungu. Polecam nastepujacy artykul w polskiej wikipedii opisujacy to zjawisko:

Autor volker Kutscher naprwade w swietny sposob odzwierciedla rzeczywistosc Republiki Weimarskiej. Opisuje prawdziwe wydarzenia historyczne. Dodatkowo, dla nas Polakow jest interesujace to, ze mamy mozliwosc poznania historii dzisiejszych polskich terenow Mazur, ktore przed wojna nalezaly do Prus. Dzieki ksiazce, wiem, ze przy najblizszej okazji bedac na Mazurach wybiore sie do miasta Olecko.

• Przeczytane w 2023
  • Powieść retro