Dlaczego mężczyźni kłamią a kobiety płaczą

Okładka książki Dlaczego mężczyźni kłamią a kobiety płaczą Allan Pease, Barbara Pease
Okładka książki Dlaczego mężczyźni kłamią a kobiety płaczą
Allan PeaseBarbara Pease Wydawnictwo: G+J, Rebis poradniki
poradniki
Why men lie and woman cry
G+J, Rebis
2006-01-01
2006-01-01
Bożena Jóźwiak

Okładka książki Odpowiedź Allan Pease, Barbara Pease
Odpowiedź Allan Pease, Barbar...
Okładka książki Mowa ciała w miłości Allan Pease, Barbara Pease
Mowa ciała w m... Allan Pease, Barbar...
Okładka książki Mowa ciała w pracy Allan Pease, Barbara Pease
Mowa ciała w p... Allan Pease, Barbar...

Mnóstwo humorystycznych stereotypów, można się obrażać, lub zaglądnąć w głąb mózgu lub do układu hormonalnego, co nami steruje.

Małżeństwo autorów z wielką uwagą stara się zgłębić kilka różnic, jakie dzielą płcie męską i żeńską. Treść, mimo iż jest uniwersalna do czytania, zdaje się czasem celować bardziej do kobiet, a czasem bardziej do mężczyzn. To świetna strategia.

Osobiście, jako kobieta, z chęcią przeczytałam o tym, czym jest zrzędzenie i dlaczego nie przynosi żadnych rezutlatów. Trafiło do mnie również to, jak podświadomie oceniam czynności wykonywane przeze mnie i faceta, a jak na to samo patrzy płeć przeciwna. Dowiedziałam się, czemu mężczyźni są, jacy są i jakie potencjalne problemy przychodzą wraz z posiadaniem teściowej. Ciekawe było porównanie umiejętności komunikacji, oceny atrakcyjności płci nawzajem oraz zagadnień związanych z postrzeganiem emerytury, jako kolejnego etapu życia.

Jak widać, książka w swej treści odnosi się do konkretnych zagadnień, a powyższe nie są wszystkimi, jakie znajdziemy w recenzowanej pozycji. Podejście bazuje na pierwotnych dążeniach płci w czasie, kiedy ludzie byli w epoce prehistorycznej. Tak podparte stwierdzenia stanowią bazę do omówienia różnic w zachowaniu i myśleniu współcześnie.

Książka ma 13 rozdziałów, a dalej podrozdziałów. Ponad 300 stron, dodatkowo grafiki i zdjęcia, a także wyróżnione z treści stwierdzenia. To sprawia, że lektura nie jest nudna i czasem w humorystyczny sposób stara się się zostać zapamiętana. Polecam przeczytać te treści osobom w każdym wieku, które są ciekawe poznać lub zweryfikować zaobserwowane różnice między płciami. Może nie dowiesz się wszystkiego, ale tyle na początek wystarczy :)

OK, choć trochę informacji się powtarza z innych książek tej pary.

OK, choć trochę informacji się powtarza z innych książek tej pary.

Tak jak inne z tej serii super, humorystycznie przedstawiają "przyziemne" sprawy, odpowiadają na zabawne, ale prawdziwe pytania. Odwołują się do ewolucji, więc ciężko żeby nie zawierały trochę stereotypów, ale są tu potrzebne, a by wyjaśnić pewne kwestie. Polecam

Przed laty znajoma poleciła mi książkę “Dlaczego mężczyźni nie słuchają, a kobiety nie umieją czytać map” autorstwa małżeństwa Pease. Poradnik wywarł wtedy na mnie bardzo pozytywne wrażenie(świadczy o tym moja opinia na LC). Od tego czasu sporo się zmieniło: zdążyłam przez te lata dorosnąć i zaczęłam studiować psychologię, co dosyć mocno zmieniło mój pogląd na tego typu książki. Kiedy w antykwariacie znalazłam kolejną część tej serii, postanowiłam sprawdzić, czy państwo Pease zachwycą mnie drugi raz. Niestety, nie zachwycili, raczej czuję się mocno zmieszana po obcowaniu z ich książką.

Autorzy książki z jednej strony próbują kreować się w oczach czytelnika na ekspertów w danym temacie, powołując się na konkretne badania i analizując je pod kątem teorii ewolucyjnej(chociaż też pojawiają się wstawki bardziej pasujące do teorii ról społecznych, ale mam przeczucie, że państwo Pease niespecjalnie zdają sobie z tego sprawę) żeby na następnej stronie, niczym znajomy, który chce zabłysnąć w towarzystwie, zaczyna rzucać ciekawostkami, dowcipami czy też anegdotami na temat konkretnych par. Dla mnie te dwa skrajne wizerunki bardzo się gryzły, co sprawiało, że nie do końca wiedziałam, jak ustosunkować się do ich wywodu.

Podobna sytuacja występuje, jeśli chodzi o wiedzę prezentowaną w książce. Część z informacji faktycznie pochodzi ze sprawdzonych źródeł i można znaleźć ich potwierdzenie w internecie tudzież w podręcznikach psychologicznych. Jednak w bibliografii autorzy powołują się też na książki popularnonaukowe, w których informacje nie zawsze podlegają weryfikacji przed wydaniem i wypada je sprawdzić, zanim się na nie powoła. A patrząc na to, jak w bardzo powierzchowny sposób autorzy analizują informacje w swojej książce, wątpię czy oni zweryfikowali wszystkie źródła w prawidłowy sposób. Nie mówiąc już o tym, że płytka analiza autorów potrafi prowadzić do niedopowiedzeń np. w jednym z rozdziałów autorzy piszą, że “[...] tomografia kobiecego mózgu pokazuje, że on się nigdy nie wyłącza. Zawsze jest aktywny, nawet gdy kobieta śpi.”Niesamowite są te babki, co? Szkoda tylko, że brakuje informacji, że według najnowszych badań ludzki mózg zawsze jest aktywny, niezależnie od płci. Przy takim kontekście informacja o wiecznie aktywnym kobiecym mózgu już nie robi takiego wrażenia.

Poza tym w moim odczuciu ta książka jest mocno przestarzała. Większość badań pochodzi sprzed 2000 roku( a w nauce 20 lat to jest naprawdę kupa czasu, wiele rzeczy potrafi się zmienić przez ten czas),a sam poradnik został wydany w 2002 roku i nie był z żaden sposób aktualizowany. Oczywiście ktoś by mógł powiedzieć, że wymienione różnice są uniwersalne i występują zawsze, niezależnie od czasu czy szerokości geograficznej. Sami autorzy na wstępie zaznaczają, że “Może pewnego dnia mężczyźni i kobiety rzeczywiście staną się tacy sami[..]. My jednak w to wątpimy - przynajmniej nie przez najbliższe kilka tysięcy lat.” No tu bym polemizowała. Ja w trakcie czytania “Dlaczego mężczyźni kłamią, a kobiety płaczą” niejednokrotnie miałam wrażenie, że autorzy żyją w jakimś innym świecie, gdyż nie byłam w stanie odnieść treści poradnika do swojej rzeczywistości, Przykładowo nie znam wielu facetów, którzy są lubią majsterkować czy są wielkimi fanami sportu. Z tego powodu treści zawarte w rozdziale piątym wydawały mi się abstrakcyjne. Opisane wydarzenia bardziej pasowały mi do historyjek z czasów młodości moich rodziców niż do mojego życia. Wydaje mi się, że jednak w naszym społeczeństwie na przestrzeni lat zaszły pewne zmiany i nie da się tego ignorować.

Mimo to w poradniku znajduje się kilka fragmentów wartych przeczytania. Są to rozdziały o zrzędzeniu, szantażu emocjonalnym oraz kłamaniu. W tych przypadkach autorzy dosyć rzetelnie rozłożyli problem na czynniki pierwsze, wyjaśniając przyczyny danych zjawisk, ich dalsze skutki oraz jak postępować, by tych sytuacji uniknąć lub im zapobiec. Te rozdziały mogłabym spokojnie polecić każdemu, gdyż zawarte w nich informacje na pewno przydadzą się nie tylko w związkach, ale w ogólnie w kontaktach społecznych. Szkoda tylko, że reszta poradnika nie trzyma poziomu tych trzech rozdziałów, gdyż powstałaby wtedy zupełnie inna książka.

Podsumowując mam bardzo mieszane uczucia w stosunku do “Dlaczego mężczyźni kłamią, a kobiety płaczą”. Gdybym powiedziała, że ten poradnik to stek bzdur, to bym skłamała, ale gdybym nazwała tę książkę "rzetelnym i wiarygodnym źródłem informacji o związkach damsko-męskich" to też nie byłaby to prawda. W moim odczuciu do takich poradników powinno się podchodzić z dystansem, gdyż tylko wtedy można z nich wyciągnąć coś wartościowego. Tylko czy warto brnąć przez całą książkę tylko dla trzech (moim zdaniem) wartościowych rozdziałów i parunastu pomniejszych ciekawostek na temat kobiet i mężczyzn? Nie jestem pewna.

2045

Kolejna przeze mnie przeczytana bardzo fajna książka napisana przez małżeństwo Barbarę i Allana Pease. Dowiecie się z niej nie tylko dlaczego mężczyźni kłamią, a kobiety płaczą, ale także dlaczego kobiety zrzędzą i dużo mówią, jakie męskie zachowania doprowadzają kobiety do szału, jak żyć z jego matką, co pociąga kobiety w mężczyznach i mężczyzn w kobietach, dlaczego mężczyźni unikają zobowiązań i o wielu jeszcze innych kwestiach. Na minus: autorzy wracają do tematów poruszanych w innych swoich książkach.
Świetnie mi się czytało. Polecam.

Zapraszam do posłuchania na YouTube (ok 1 min):

Lub do przeczytania:

Zapraszam do posłuchania na YouTube (ok 1 min):

Lub do przeczytania:

Pokaż mimo tovideo - opinia

Powiela wszelkie możliwe stereotypy. Liczyłam na jakiekolwiek psychologiczne apsekty, ale niestety mocno się przeliczyłam - książka jest po prostu tandetna.
Momentami można się pośmiać, stąd 3* zamiast 1*.

Momentami można się pośmiać, stąd 3* zamiast 1*.

"Kobiety często mówią w zawoalowany sposób. Robią aluzje do rzeczy, na których im zależy i oczekują od mężczyzny wyciągania wniosków."

Jeszcze rozleglej ukazane zostały różnice między płciami.
Jeden z lepszych rozdziałów dotyczył oglądania telewizji. Już wiem dlaczego faceci nieustannie zmieniają kanały a ja tak bardzo lubię oglądać reklamy. "Wiele żon chętnie pochowałoby swoich mężów z pilotem zaciśniętym w dłoni."
Rozwiązana została też zagadka dotycząca odmiennego poczucia humoru. Mężczyzn bardziej śmieszą rzeczy stymulujące prawą półkulę, a kobiety - lewą. Oni lubią opowiadać dowcipy o tragediach, strasznych zdarzeniach i męskich genitaliach(!). One nie nadają im pieszczotliwych imion ani nie traktują ich jakom źródła śmiechu.
I coś, co poznałam empirycznie: alkohol usuwa zahamowania i ułatwia śmianie się, dlatego po jego wypiciu osoby zadowolone z życia intensywniej się śmieją, a niezadowolone stają się jeszcze bardziej nieszczęśliwe, a nawet agresywne.
Autorzy uświadomili mi też, dlaczego nie potrafię przejść od razu do sedna sprawy - "Rolą kobiet było zawsze utrzymywanie spokoju, toteż trudno im wprost powiedzieć, czego pragną. W związku z rolą obrończyń rodzinnego gniazda ich głównym pragnieniem jest, by wszyscy je lubili".

"Kobiety traktują rozmowę jako nagrodę i sposób tworzenia więzi z innymi. Jeśli cię lubi lub kocha, zgadza się z tym, co mówisz lub pragnie, żebyś czuł się ważny. Jeśli cię nie lubi, nie będzie się odzywać."

Jeszcze rozleglej ukazane zostały różnice między płciami.

Książkę tom dostałam w prezencie , jest to pierwsza tego typu pozycja jaką miałam w ręku . Nigdy nie interesowałam się poradnikami ale jak już ją dostałam zajrzałam do niej z czystej ciekawości . Bardzo mi się ten poradni spodobał , dużym plusem jest to że jest napisany przez kobietę i mężczyznę co pozwala spojrzeć na wiele aspektów z relacji damsko męskich z dwóch różnych punktów widzenia . Dzięki lekturze tej książki możemy więcej dowiedzieć się o sobie i nabrać dystansu do siebie . Poza tym jest ona przesiąknięta dobrym humorem a nie tylko naukowym bełkotem . Posiada wiele przezabawnych tekstów np : Dlaczego mężczyzną trudno jest nawiązać kontakt wzrokowy ? Bo piersi nie mają oczu . lub - Mojżesz błąkał się po pustyni przez 40 lat .On też nie chciała pytać o drogę . czy - Niema brzydkich kobiet . Są tylko leniwe . Tego typu zabawnych cytatów w tej książce jest dużo więcej i każdy cytat powiązany jest z konkretnym tematem poruszanym w danym rozdziale . Jak dla mnie wszystkie rozdziały tej książki były ciekawe ale mnie osobiście najbardziej zaintrygował temat niebezpieczeństwa szantażu emocjonalnego , lecz nie tylko ten . Z czystym sumienie mogę polecić ten poradnik zarówno paniom jak i panom .

• Poradniki
  • Psychologia