Milczenie owiec

Okładka książki Milczenie owiec Thomas Harris
Okładka książki Milczenie owiec
Thomas Harris Wydawnictwo: Libros Cykl: Hannibal Lecter (tom 2) Ekranizacje: Milczenie owiec (1991) Milczenie owiec (1991) kryminał, sensacja, thriller
Hannibal Lecter (tom 2)
The silence of the lambs
Libros
2001-01-01
2001-01-01
Andrzej Szulc
Ekranizacje:
Milczenie owiec (1991) Milczenie owiec (1991)
Hannibal Lecter

Niewątpliwie "Milczenie owiec" to klasyk klasyków, ale (być może dlatego, że jestem przedstawicielką innego pokolenia) uważam, że jest zdecydowanie przeceniana i jest dużo więcej lepszych pozycji w gatunku od tej.
Książka jest dobra, przede wszystkim wciąga. Autor ma lekkie pióro. Historia wydaje mi się nieco naciągana, od początku miałam takie odczucia. Po pierwsze - dlaczego nowicjuszce przekazuje się tak odpowiedzialne zadania, jak wyciąganie informacji od groźnego seryjnego mordercy...? Pomijam fakt stopnia nieprawdopodobieństwa historii, gdyby przymknąć na to oko, pewnie moja ocena byłaby wyższa. Ale ja oka nie przymykam - jestem krytyczna w swojej ocenie.
Mogę też przyczepić się do wykreowanego słowami świata - dla mnie opisy miejsc, zdarzeń, scenerii były momentami nieczytelne, nie działały na wyobraźnię. Opisy zbrodni, scen przestępstw - bardziej obrzydliwe, niż przerażające. Więc czy według mnie powieść jest thrillerem... może mieści się w definicji, ale na pewno nie dobija do thrillera psychologicznego. Jakkolwiek to zabrzmi - nie oddziaływała na moją psychikę w żaden sposób. Chociaż... może to i lepiej.
Krótko mówiąc, spodziewałam się czegoś lepszego.

bardzo dobra książka czytałem to starszą wersje i bardzo polecam jest lepsza nawet niż sam film

Osobiście jestem w szoku, że nie jest głośno o tej książce 👀
Rozumiem w pełni zachwyt oraz uznanie filmu, ale nie należy zapominać że powstał na podstawie niezwykłego dzieła Harrisa :)

Przepis na "morderstwa idealne", świetnie pokazany cały ciąg wydarzeń z perspektywy przestępcy, co pozwala lepiej zrozumieć psychologię jego działania. Wspaniały klimat amerykańskiego FBI, intryg oraz niesamowita i złożona postać Lectera. Wciągający thriller, w którym autor świetnie buduje napięcie.

Z całego serca polecam wszystkim fanom thrillerów kryminalnych i nie tylko ;)

Osobiście jestem w szoku, że nie jest głośno o tej książce 👀

Klasyk klasyków. Świetnie napisana powieść, odpowiednia dynamika i lekkie pióro. Jedna z tych książek, które najpierw się "widziało", a później czytało. Nie mogłem przestać widzieć Anthonego Hopkinsa, gdy czytałem kwestie Hannibala.

Po wielu seansach, w końcu dotarłam do książki i cóż, podobała mi się tak samo, jak film. Historia jest niesamowita a sam Hannibal Lecter fascynujący. Postać Clarise bardzo mi imponuje. Ubolewam, że cała seria jest bardzo trudno dostępna.

Naprawdę świetna książka. Dobrze się ją czyta, jest wciągająca i sprawia, że czytelnik chce więcej.

Aż trudno uwierzyć, że ten thriller ma już grubo ponad 30 lat! Wciąż jest bardzo świeży, sprawia wrażenie współczesnego dzieła. Trudno oceniać w oderwaniu od ekranizacji, ale jeśli mam być szczery, to absolutnie z nią wygrywa.

Chociaż sam tytuł "Milczenie owiec" wielokrotnie obijał mi się o uszy, to miałem szczęście nigdy nie oglądać filmu, co pozwoliło mi w pełni cieszyć się fabułą książki. A ta jest naprawdę wciągająca, dzięki czemu lekturę tę czyta się bardzo szybko. Warto przy tym zauważyć, że jest to druga część serii o Hannibalu Lecterze, więc być może najlepiej byłoby zacząć od "Czerwonego smoka". Ja niestety o tym nie wiedziałem, więc najwyżej kiedyś wrócę do początków, aby poznać wcześniejszą część historii.

---
> Nic nie czyni człowieka bardziej bezbronnym niż samotność, może tylko chciwość.

> Śpi głęboko i słodko, spowita w milczenie owiec.

To nic, że film oglądałeś kilka razy. I tak warto przeczytać. Świetnie napisany thriller wyrazistymi postaciami.

2017.07.24
2022.04.23 - 90/100%