Jankes na dworze króla Artura

Okładka książki Jankes na dworze króla Artura
Mark Twain Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Seria: KLASYKA DLA MŁODZIEŻY literatura dziecięca
literatura dziecięca
Agnieszka Kreczmar
podróż w czasie król Artur rycerze Okrągłego Stołu

więcej Więcej

Nie, nie, nie…
Książka mnie nie zachwyciła. Nie polubiłam ŻADNEGO bohatera. Ani króla Artura, ani Jankesa Nadętego.

Jankes z roku 1879 zostaje przeniesiony do roku 528.
Jest zadufany w sobie i ludzi z epoki króla Artura uważa za idiotów.
On sam ZNA się na wszystkim. Wszelkie nowinki z XIX wieku jest w stanie przenieść o 1300 lat wstecz. A więc zakłada linię telefoniczną,...

Książka która nie wytrzymała próby czasu. Z dzisiejszej perspektywy to coś absolutnie niestrawnego, gdy XIX wieczny pisarz przedstawia nam obraz światłego Amerykanina w zacofanej Anglii VI wieku. Ani to dla dzieci, ani dla dorosłych. Wyobrażenie o nowoczesności śmieszy. I ten pyszałkowaty ton... Niezjadliwe. Jedno wielkie nieporozumienie.
Audiobook czyta Andrzej Szopa.

2020

148/2013 (A)

Przygotowując się do tej książki, nie oczekujcie powieści o podróżach w czasie. Nie nastawiajcie się również na fantasy umiejscowione w średniowieczu. Aby czerpać przyjemność z tej książki, należy zestawić średniowieczne baśnie i legendy ze współczesnym, zdroworozsądkowym podejściem. Twain bowiem bawi się nadużyciami i konwencjami, jakie stosowano w średniowiecznych...

Tę książkę można opisać w skrócie w ten sposób - Amerykanie są genialni, a reszta świata to głupole.
Dziwna jest to książka. Mamy tu zarówno fantastykę - motyw wędrówki w czasie, jak i historię - opis czasów średniowiecza. Jest trochę przygody i mnóstwo porównań. I właśnie te porównania są najbardziej irytujące. Ale po kolei - po uderzeniu w głowę tytułowy Yankes przenosi...

• Audiobooki
  • Dzieciństwo