Misja Mongolia

Okładka książki Misja Mongolia David Treanor
Okładka książki Misja Mongolia
David Treanor Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: Z różą wiatrów literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Z różą wiatrów
Wydawnictwo Dolnośląskie
2013-09-19
2013-09-19
Beata Hrycak-Domke
Mongolia

Dobra, żeby się odciąć. Bogata w ciekawostki dotyczące odległych miast. Dla ludzi, którzy lubią takie Wyprawy bohaterowie nocujący w hotelach i stołujący się w restauracjach mogą być irytujący. Dla mnie byli.

Książka lekka, napisana z poczuciem humoru. Dwóch mężczyzn po pięćdziesiątce o skrajnie różnych osobowościach, mieszczuchów, dla których produktem pierwszej potrzeby jest zawsze piwo, przejechało samochodem terenowym ponad 13 tyś km z Londynu do Ułan-Bator. Polecam jako lekturę odprężającą i niewymagającą. Trochę brakuje w książce zdjęć z wyprawy.

Bardzo odprężająca lektura. Humor autora przypomina mi mojego ukochanego pisarza Billa Brysona, porównania i komentarze potrafią szczerze rozbawić. A przy tym ciekawy opis wyprawy. Szalony, spontaniczny pomysł, godny podziwu wziąwszy pod uwagę jaką drogę postanowili przebyć bohaterowie. Polecam serdecznie do poduchy, do autobusu w drodze z i do pracy czy na poprawę nastroju:)

Książka opisywana jako zapis podróży z Londynu do Ułan Bator. I tym dokładnie jest. Styl książki trafił w mój gust, spędziłam bardzo miłe chwile z autorem w klekoczącym aucie.

Bardzo sympatyczny reportaż z podróży z Wielkiej Brytanii do Mongolii. Książka pełna obserwacji o zmieniającym się krajobrazie i przede wszystkim kolorycie w miarę uciekających kilometrów. Przepraszam - mil!

Całkiem fajnie się czyta.Dwóch facetów, dziennikarzy BBC decyduje się na wcześniejszą emeryturę, by zrobić miejsce młodszym,jak tłumaczą, bo w firmie zapowiadają redukcje etatów.Śmieszne jest to,że obaj są totalnie "zieloni" jeśli chodzi o takie wyprawy.Takie-tzn. sami we dwóch, nie znający się na samochodach,decyzja chwili, wyruszają z misją charytatywną do Mongolii.Jest śmiesznie, jest zwyczajnie, jest ciekawie.Autor opisuje podróż, wydaje się bez upiększeń, czasem nawet do bólu raczy szczegółami, bez kokieterii ale też bez zażenowania.Mnie to nawet ujęło.Czytałam z zaciekawieniem, no może nie jest to książka z rodzaju tych co mnie ani "pługiem nie można oderwać", ale fajna.Jeśli lubicie literaturę podróżniczą, to polecam, nie zmarnujecie czasu.

Historia właściwie banalna, wiele takich książek powstaje w obecnych czasach. Dwóch Anglików, z bogatym bagażem dziennikarskich doświadczeń na poligonie m.in. BBC, po przejściu na wcześniejszą emeryturą (utopijna wizja w polskich realiach) postanawia w szczytnym celu pokonać 13 tys. km z Londynu do Ułan Bator, stolicy Mongolii. Typowa literatura drogi, ale ukazajuąca w naprawdę interesujący sposób Ukrainę, Rosję, Kazachstan i Mongolię. Co prawda autorzy jadą również przez Polskę, ale w przypadku tych obywateli Zachodu drewniane chaty i podchodzące pod dom niedźwiedzie zaczynają się po przekroczeniu wschodniej granicy naszego kraju, więc tej części eskapady poświęcają zaledwie kilka stron. Nie ma tu spektakularnych przygód, walki z żywiołami i karkołomnych akcji, a mimo to czyta się bardzo dobrze. Pozostaje tylko jedno pytanie - jak mozna wypić codziennie podczas takiej podróży kilka lub kilkanaście butelek piwa? :)

Świetnie opisana wyprawa dwóch brytyjskich dziennikarzy do Mongolii w celach charytatywnych. Dokładnie tak jak jest w podtytule książki "przez stepy i wertepy".
David Treanor z niezwykłą lekkością i humorem opisuje mijane po drodze państwa, m. in. Polskę, Ukrainę a zwłaszcza Rosję i Kazachstan, w których podróżnicy napotykali na nie małe kłopoty nie tylko językowe ale przede wszystkim biurokratyczne. Do tego skorumpowani policjanci, koszmarne drogi, pogranicznicy i cała egzotyka Azji.
Opowieść zabawna i pouczająca, którą czyta się jednym tchem :) polecam !!!

Macie ochotę na bardzo pozytywną, ciekawą i optymistyczną książkę? Jeżeli tak, to serdecznie zapraszam. "Misja Mongolia" spełnia te kryteria.

Dwóch dziennikarzy BBC, facetów po pięćdziesiątce nie zamierza stać się ofiarami redukcji etatów w telewizji. Postanawiają odejść sami. Nie zasiadają jednak wygodnie w fotelach, powijając zimne piwo. Kupują terenowy samochód, nieco już wysłużony i nie mając pojęcia o motoryzacji wyruszają nim w podróż do Mongolii.

Wiecie co? Czytanie tej książki o troszkę spełnianie własnych marzeń i fantazji. David i Geoff decydują się na - zdawałoby się - dziwaczną i nieco ekscentryczną wyprawę. Z drugiej jednak strony każdy z nas prawdopodobnie marzy lub marzył o podróży w nieznane, o przygodach i poznawaniu zupełnie innego życia. Każdy z nas miał prawdopodobnie taki moment, że chciałby rzucić wszystko w cholerę i po prostu pojechać w nieznane. Tak więc, dlaczego nie do Mongolii?

Trasa wyprawy Anglików przebiega przez Niemcy, Polskę, Ukrainę, Rosję, Kazachstan. Finisz znajduje się w Mongolii. O ile Niemcy i Polska są potraktowane dość lekko, tzn. opis podróży przez kraj naszych zachodnich sąsiadów i naszą piękną ojczyznę zajmuje kilka kartek, o tyle pozostałe Państwa dostarczyły podróżnikom dużo wrażeń. Spotykają policjantów, którzy nie grzeszą uczciwością, celników z którymi trudno się dogadać, mają problem z rezerwacjami hotelowymi oraz krowami, które nagle przechodzą sobie w najlepsze przez drogę krajową.

Książka jest napisana prostym do przyswojenia językiem, czyta się ją z łatwością i przyjemnością. Zdarzenia opisane przez Treanora bawią, ciekawią i pozwalają odbyć długą, pasjonująca podróż bez ruszania się z domu.

Polecam gorąco.

K.K.

Misja Mongolia opowiada o charytatywnej podróży dwóch byłych dziennikarzy BBC do Mongolii. Autor opisuje najciekawsze fragmenty trasy, ciekawostki dotyczące mijanych krajów i napotkanych ludzi. Wiele uwagi okraszonej brytyjskim humorem poświęca warunkom panującym w hotelach, które ich gościły oraz przygodom wynikającym z braku znajomości języka.
Treanor posługuje się przyjemną w lekturze formą pisania, książkę czyta się błyskawicznie.
Ciekawostką może być kilka akapitów poświęconych mijanej po drodze Polsce, ze szczególną uwagą skierowaną na Kraków.

Treanor posługuje się...

• Podróżnicze