Wieczny Grunwald

literatura polska

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Z mroku dziejów

51 Link do recenzji

Zauroczona najnowszymi powieściami Twardocha, nabyłam drogą kupna wcześniejsze jego książki i doceniam postęp, jaki pisarz ten poczynił na przestrzeni ostatnich lat.
Bo "Wieczny Grunwald" jest straszny. Tego się nie da czytać.

Przez zupełny przypadek skończyłem ją 15.07.2020r. :)

Fenomenalny zabieg formalno-językowy umożliwiający multilokację protagonisty. To proza, która nie boi się wysokiego wyzwania i daje poczucie satysfakcji z lektury. Ważne pytanie o tożsamość, pamięć i historię.

Toż to mistrzostwo świata. Sansara w czasie i przestrzeni Paszka królewica, pogrobowca i kurwiego dziecięcia. Nie wiemy czy znajdziemy za chwilę bohatera w Krakowie, Norymberdze Kijowie czy Tannenbergu\Grunwaldzie. A może w świecie i historii alternatywnej. Czy Thor, Czarnobóg ,Iesus Christ albo Bodhisattwa będą bohaterowi bliscy. Wspaniała, przewrotna, intelektualna i...

Kiedy myślę o tej powieści, przychodzi mi do głowy tylko jedno słowo: "ciekawa". Nie wiem, czy jest dobra, nie wiem, czy jest zła, ale na pewno jest ciekawa.
Na uwagę zasługuje choćby ze względu na stylizację językową. Żyjący na przełomie XIV i XV wieku Paszko mówi o czasach sobie współczesnych językiem a' la staropolskim; kiedy natomiast w swoim wszechżyciu znajduje się w...

Dość wymagająca proza eksperymentalna z równie wymagającym, archaizującym słownictwem, generalnie jeden wielki monolog który potrafi być męczący ale wciąga.

Bohater jest z tych którzy nie tylko są 'zmęczeni' ale również z tych, których polubić nie sposób; jednak fajnie się o nich czyta. Pomysł na samą fabułę niezwykle oryginalny. Zabrakło mi jedynie dobrego początku. Bo...

To najdziwniejsza książka jaką w życiu czytałem. Epos pararycerski, z ogromną nadbudową, która krąży między czasami realnymi i fantstycznymi. Bajania o wiecznej wojnie ducha - między Matką Polką a duchem Krwi i Ziemi. Bardzo ciekawa warstwa językowa, narracja też, tylko czasem podąża w takie rejony, że trudno się w tym odnaleźć.

Miejscami obrzydliwa i przesadzona historia. Trzeba powiedzieć że nie jest to książka, którą czyta się lekko, ale co ważniejsze...jest dobra. Monolog mimo ogolnej brzydoty wciąga i chce się człowiek dowiedzieć o co chodzi i jaka była ta historia i to udało się autorowi mistrzowsko. Zakończenie muszę przesłuchać jeszcze raz, intryguje mnie.

Rozczarowanie po Kingu, Drachu. Zaznaczyłem sobie jeszcze parę książek pana Twardocha do przeczytania, więc na pewno jeszcze do niego wrócę.
P.S.
Niemiec Polakowi nigdy nie będzie bratem, nawet Markela. Oddajcie nam piastowską osadę Berlin, złodzieje.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

To moje czwarte spotkanie z Twardochem i pierwsze rozczarowanie. Sama tematyka interesująca. Jest tu trochę czasów XIV w. w stylu żywcem wyjętym z Trylogii Husyckiej Sapkowskiego, choć przedstawionych bardziej naturalistycznie. Jest antagonizm polsko-niemiecki i główny bohater, który nie może się odnaleźć po żadnej ze stron konfliktu. Dla obu nacji jest obcy i niegodny...

Dyskusje

1 148