Wieczny Grunwald

Link do recenzji

1830 300 182

Twardochowszczyzna w pierwotnej, najczystszej postaci

Twardochowszczyzna w pierwotnej, najczystszej postaci

Najlepsze w tej książce jest posłowie Twardocha. Bardzo mocne, prawdziwe, pozwala nam go poznać, zrozumieć genezę powstania książek. Sama książka jest dla mnie męcząca, pomieszana. Chciałam ją porzucić w trakcie ale z szacunku dla autora dokończyłam. Na pewno nie sięgnę po nią ponownie, ani nikomu nie polecę. Cieszę się, że to nie początek mojej drogi z Twardochem, bo nie wiem czy sięgnęłabym po inne.

70/2022 (E)

70/2022 (E)

Jak zwykle u Twardocha nie ma przebacz, kontrowersyjnie opisany świat, złość, bunt i wieczna walka wszystkich ze wszystkimi o godne życie, szacunek i człowieczeństwo.
Każdy tu trochę obrywa po mordzie i bohater i czytelnicy, tak jakby autor chciał abyśmy dokładnie przyjrzeli się i zastanowili czym jest ludzkość i jaka jest? A jaka jest wystarczy się rozejrzeć - wojny, bezprawie, śmierć, gwałt, tortury itp.itd. I tak od tysięcy lat. Beznadzieja.

Chryste, po przeczytaniu tego miałem ochotę zapalić papierosa, choć nie palę. Nie spotkałem innej książki napisanej z takim napięciem i powagą. Zdecydowanie najlepsza rzecz Twardocha.

Troche meczaca ale swieza i nieoczywista jak wszytskie Twardocha.

Troche meczaca ale swieza i nieoczywista jak wszytskie Twardocha.

Arcydzieło, z czasów gdy Szczepan był starym dobry Szczepanem, a nie już Twardochem z merolem

Przeczytałem, drugi raz, aby dostać się do obecnego w trzecim(?) wydaniu posłowia. Udało się. Razem, powieść i posłowie zasługują na dziewięć gwiazdek, z czego esej kończący zabiera, albo dodaje, zależy jak na to spojrzeć co najmniej trzy.
Nie napiszę, że polecam, bo literatura Twardocha tego nie wymaga. Za to POSŁOWIE i owszem. Tak więc: polecam.

Zanim zaczęłam ją czytać, usłyszałam, że trudna, pokręcona, a co za język... To wszystko prawda - jestem zachwycona! Przeczytałam ją w jeden dzień, nie mogłam się oderwać. Należy ją odbierać i nie tylko rozumem, ale WSZECHSOBĄ.
Zauroczyłam się Twardochem czytając "Drach", potem była "Morfina" i "Wieczny Grunwald". Trudno mi je postrzegać oddzielnie. Widzę w nich powtarzający się kompleks człowieka wyalienowanego, wiecznie "pomiędzy".
"I w końcu zrozumiałem: nie jestem chłopem ni rycerzem, Niemcem ni Polakiem, nie jestem dobrym krześcijanem ani poganem, jestem nikt".
Polecam.

Nie podeszło mi totalnie. Przede wszystkim to jest taki koncept raczej na opowiadanie, a nie na pełnoprawną książkę, poza tym - tu zaskoczenia nie będzie - nuda, panie! I to nuda rozpisana, że tak powiem, na cebuliony udziwnień. Gdyby na okładce nie widniało "Szczepan Twardoch" pomyślałbym - a to skubany grafoman, parodiuje Twardocha:). No ale cały ten Wieczny Grunwald to chyba był taki rozpęd przed naprawdę niezłą Morfiną i kolejnymi dziełami, które są o niebo lepsze. Polecam koneserom dziwności i historiozoficznych majaków.

Szczepan Twardoch Wieczny Grunwald. Powieść zza końca czasów. Zobacz więcej
Szczepan Twardoch Wieczny Grunwald Zobacz więcej