Ogniem i mieczem. T. 2

Okładka książki Ogniem i mieczem. T. 2 Henryk Sienkiewicz
Okładka książki Ogniem i mieczem. T. 2
Henryk Sienkiewicz Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Ekranizacje: Ogniem i mieczem (1999) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Państwowy Instytut Wydawniczy
1968-01-01
1968-01-01
Ekranizacje:
Ogniem i mieczem (1999)
powstanie Chmielnickiego Kozacy Helena Skrzetuski Zagłoba

Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #1 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #2 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #3 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...

Po prostu lubię sposób pisania Sienkiewicza. Jego opisy przyrody i w ogóle opisy czegokolwiek to majstersztyk. Do tego niebanalne dialogi i wartka akcja i 600 stron książki mija nawet nie wiadomo kiedy. Co do samej treści - trzeba brać poprawkę na to kiedy książka była pisana i w jakim celu ("ku pokrzepieniu serc"),bo jednak postacie historyczne są przedstawione w powieści bardzo stronniczo.

Nie czytalem jako lektury szkolnej, a zaluje. Moze troszke, bo teraz bardziej dojrzale moge chlonac te powiesc.
Napisalbym komedia romantyczna. Dlaczego? W moim odczuciu to Zagloba jest postacia pierwszoplanowa, jego jezyk barwny, a dowcip niezwykle ciety. Poszukiwania Heleny zaczely mnie koncowo nuzyc. Absolutnie nie oddaja pokonywanego dystansu i ogromu Ukrainy, a wyglada jakby panowie nie mieli co robic tylko wsrod pozogi szukac jednej ksiezniczki.
Glowne postaci sa wyraznie opisane, ich tragizm w niespokojnych czasach jest przytlaczajacy. Przeraza przemoc i zbrodnia oraz brak szacunku do zycia ludzkiego.
Jest to ksiazka ciekawa i dynamiczna, pokazuje nastroje i zycie w tym trudnym wieku, a opisy przyrody tym razem nie mecza :)
Zdecydowanie polecam.

Czy przeczytałam to tylko dla Bohuna ?
Możliwe.

Czy przeczytałam to tylko dla Bohuna ?
Możliwe.

Trylogia na której zakup pieniądze dostałem od moich cudownych dziadków mieszkających ze mną, moimi rodzicami i bratem w domu wielopokoleniowym.To dzięki Nim posiadam wiele książek,które mam do dziś.Trylogia jest dla mnie cudowną odskocznia od prozy życia i czytam ją bardzo często.Moim zdaniem,albo ją się kocha albo nienawidzi.Ja kocham:).

Wspaniała książka. Akcja, przygoda, bohaterowie, historia- wszystko tu pasuje. Czytana kilkukrotnie- teraz odsłuchana jako superprodukcja Audioteki co winduje całe doświadczenie na jeszcze wyższy poziom. Uwielbiam Trylogię i zapewne jeszcze nie raz do niej wrócę!

Genialna książka i jednocześnie tragiczna lektura szkolna. Jestem nią absolutnie zachwycony i ogromnie cieszę się, że moje pierwsze spotkanie z przygodami Skrzetuskiego, Zagłoby, Wołodyjowskiego, Podbipięty i Bohuna odbyło się już lata po zakończeniu edukacji szkolnej.

Nie bez zaskoczenia przyznaję, że historia "Ogniem i mieczem" wciągnęła mnie bez reszty. Przede wszystkim fabuła książki jest porywająca. Łatwo wrzucić "klasyki" literatury do worka nudnych i ciągnących się historii, jednak pierwsza część Trylogii kompletnie nie pasuje do tego opisu. Przygody szlachciców, kozaków, czy starcia wojenne trzymają w napięciu nawet tych, którzy fabułę kojarzą z filmowej adaptacji czy szkolnych ławek. Na pewno pomaga w tym genialny język narracji Sienkiewicza. W "Ogniem i mieczem" czuć styl "gawędziarski" narratora - świat w tej książce nie jest opisany, a opowiedziany. Dzięki temu historię czyta się jeszcze przyjemniej.

Obszerne opisy zamiast nużyć zachwycają. Mnie w szczególności zapadły w pamięci te związane z utopioną w wojennej krwi Rzeczpospolitą, czyniące z kraju wręcz osobnego bohatera. Natura w książce Sienkiewicza otrzymuje często prawie ludzkie zachowania, gdy cierpi w trakcie starć lub oddycha i odpoczywa w chwilach pokoju. Przy zwykłej narracji ten zabieg pewnie trochę wyrywałby z imersji, natomiast dzięki stylowi nadającemu narratorowi rolę gawędziarza takie uosobienia świetnie spajają się z całością lektury.

Sam język stylizowany na czasy XVII w. dla niektórych może być ciężki, jednak w moim odczuciu był idealnie wyważony i dużo przyjemniejszy w odbiorze niż np. ten wykorzystany w "Krzyżakach".

Bohaterowie, jakich spotykamy na kartach "Ogniem i mieczem" są herosami z krwi i kości. Każdy posiada swoje wady i zalety i choć nie brakuje tutaj przesadzonego wychwalania strony polskiej (np. poprzez wyidealizowaną postać księcia Jeremiego Wiśniowieckiego),to znów książka broni się całościową koncepcją narratora. Zwyczajnie można spokojnie "kupić" to, że opowiadającemu nam historię narratorowi zdecydowanie bliżej do polskich wojowników niż kozackich powstańców. Trzeba także pamiętać, że sam Sienkiewicz pisał Trylogię w konkretnym celu, tzn. "ku pokrzepieniu serc", co w książce wyraźnie czuć. Na szczęście nie ucierpiała na tym kreacja postaci z drugiej strony konfliktu, które nie zostały przedstawione jako jednoznacznie negatywne. Genialnie wybija się tutaj kreacja Bohuna, którego decyzje możemy w pełni zrozumieć, kiedy wyobrazimy sobie do czego niespełniona miłość i poczucie zdrady mogą popchnąć tak porywczego człowieka.

Wczytując się coraz dalej w "Ogniem i mieczem" nie mogłem pozbyć się poczucia, jak wszystkie te rzeczy, które opsiałem powyżej i które przy spokojnym czytaniu sprawiały mi ogromną satysfakcję i radość, byłyby w spotkaniu z tą książką jako lekturą szkolną piekłem. "Ogniem i mieczem" czytane "na czas", byle tylko wyrobić się do terminu sprawdzianu czy omówienia, byłoby katorgą. W takiej sytuacji ucznia nie interesują opisy pancerzy w Rozgłogach, czy zawadiackie opowieści Zagłoby. Jestem przekonany, że wiele osób odbiło się przez to od tej książki, a potem, żywiąc do niej niechęć z czasów szkolnych, po szybkim przeczytaniu streszczenia nigdy więcej po nią nie sięgnęło. I dlatego uważam, że miejsce Trygolii nie jest w kanonie lektur (chyba, że w formie fragmentów),a na półce czytelnika, który z wystarczającym zapasem czasu będzie czytał ją nie z musu, a z przyjemności.

A dla osób, dla których czytanie "Ogniem i mieczem" jest zbyt dużym wyzwaniem, mogę spokojnie polecić sięgnięcie po słuchowisko audioteki. Dzięki świetnemu doborowi aktorów (m.in. wybitna rola Andrzeja Grabowskiego w roli Zagłoby, ochrypły i niepokojący głos Michała Żurawskiego oddający perfekcyjnie naturę Bohuna, czy bezbłędnie prowadzona narracja przez Radosława Krzyżowskiego),udźwiękowieniu przenoszącemu słuchacza na stepy pełne szczęku szabel i trzaskania ognia, a także klimatycznej muzyce zespołu Percival "Ogniem i mieczem" zyskuje zupełnie nową i zachwycającą twarz. Dla purystów literatury problemem może być lekkie okrojenie tekstu przedstawionego w słuchowisku w stosunku do oryginału, ale nie wpływa to absolutnie na jakość przeżycia, wręcz w moim odczuciu lekko dynamizuje akcję bez jednoczesnego odarcia jej z ducha oryginału.

Superprodukcja, jak na Audiotekę przystało, zrealizowana perfekcyjnie: muzyka jest taka, że ciary chodzą po plecach i włoski na rękach stają, to samo z udźwiękowieniem - odgłosy z tła, jakkolwiek to zabrzmi, przenoszą nas w XVII wiek, a aktorzy są dopasowani do ról i naprawdę robią robotę (oprócz 30 letniego Jaremy, który brzmi jak starzec). Jednym słowem ta produkcja to kolejne smaczne ciasteczko upieczone przez Audiotekę.

Co do treści, to dla mnie wątek miłosny jest do wycięcia: nudzi, dłuży się, gdy wożą tą Kurcewiczównę, jak mebel z jednego miejsca w drugie, a Skrzetuski rozpacza i w końcu ziomki muszą odwalić za niego całą robotę związaną z poszukiwaniami i odbijaniem panny, bo on musi być w robocie. Ale ta książka właśnie tymi ziomkami (postaciami drugoplanowymi i dalszymi) ta powieść stoi. Od Zagłoby po Horpynę, wszyscy są genialnie napisani i właściwie ciągnął tę książkę.

Klasa , Sienkiewicz w formie jak zawsze , Zagłoba z dowcipem ciętym jak szabla kozaka z Siczy Zaporoskiej . Coś pięknego :)

W dzisiejszych czasach niemal sajensfikszyn.

W dzisiejszych czasach niemal sajensfikszyn.

Bohun, Bohun i jeszcze raz Bohun! Ten filmowy jest jak malowany, ten powieściowy to czarny wilk, dla którego nie ma nic niemożliwego. Niestety, ale świat wewnętrzny bohatera, są w stanie zrozumieć tylko odrzucone, męskie serca. Pal żelazo, jakie to ponure i wzruszające.

• Lektury
  • Klasyka