Zdarzenia w bliskiej nierzeczywistości

literatura piękna
Joanna Kornaś-Warwas
Meridian
literatura rumuńska

Bez wątpienia Max Blecher to pisarz, który uwodzi. Wymieniany jest jednym tchem z tak osobnymi autorami jak Kafka, Schulz, Walser... ciekawe, że łączy się ich jakby chcąc za wszelką cenę znaleźć podobieństwa, coś, czego można by się uchwycić. Czy podobieństwem może być fakt, że nie ma podobieństw? Czy podobieństwem może być nieprzystawalność do świata? Bo przecież każdy z...

Niesamowita książka!

Ktoś powyżej napisał, że Rumuni powinni być dumni - pełna zgoda, ale że Blecher "wciąga nosem Schulza"??? - wolne żarty! Blecher robi świetne wrażenie i zapewne od razu po skończonej lekturze wystawiamy mu 10/10 ale... zachowajmy odpowiednie proporcje!

Blecher jest świetny - bez najmniejszych wątpliwości.
Ale Schulz jest poza zasięgiem.

Malarskie opisy przywodzące na myśl "Ćwierć wołu" Rembrandta van Rijn, bohaterowie jakby malowani przez Theodore'a Gericault. Nierzeczywistość wykreowana przez Blechera jest gęsta i namacalna. Trudno aż uwierzyć, że to Rumunia przed 1938 rokiem, w narracji wszystko jest na wyciągnięcie ręki.

Rumuni powinni być dumni, że mają pisarza, który spija Kafkę i wciąga nosem Schulza razem z całym cynamonem. 120 stron egzaltowanej narracji, która jednak nie męczy, a wręcz przeciwnie - powala wrażliwością i maestrią. Świetne tłumaczenie Joanny Kornaś-Warwas.

Dyskusje

• Do wypożyczenia w biblio.
  • SERIA - Meridian - Pogranicze
  • Rumuńska