Wbrew wskazówkom zegara

Philip K. Dick Wydawnictwo: Rebis Seria: Dzieła wybrane Philipa K. Dicka fantastyka, fantasy, science fiction
Counter-Clock World
2013-10-22
Maciej Szymański
Dzieła wybrane Philipa K. Dicka

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Gdy czas ucieka w przeciwną stronę

11 Link do recenzji

Typowy Dick. Genialny i oryginalny pomysł.

Kto jest chętny na proroka?

Dick po raz kolejny wprowadza nas do surrealistycznego świata. Powieść zaczyna się w momencie, kiedy funkcjonariusz Joseph Tinbane szybuje swoim areowozem i patroluje okolice. Na pobliskim cmentarzu słyszy wołanie zza grobu. Osoba pochowana domaga się natychmiastowego wypuszczenia. Funkcjonariusz wzywa pomoc i spokojnie czeka na posiłki....

Jest to jedna ze słabszych książek Dicka, które czytałem. O ile sam pomysł efektu Hobarta jest wyśmienity o tyle sposób pisania jest żenująco słaby. Naprawdę, momentami miałem wrażenie, że dialogi i fabułę rozpisał ósmoklasista. Niedopracowane są skutki "cofania się wskazówek zegara", ale to wiadoma cecha pisarstwa Dicka, który nie przykładał się do korekty swoich książek,...

7 gwiazdek za pomysł, nie za wykonanie.
Zaczyna się rewelacyjnie. Pomsył cofania się czasu i zmartwychwstawania zmarłych jest fascynujący. Szkoda, że na tym się Dick nie zatrzymał, bo można było zbudować doskonałą historię.
Dick poszedł jednak w nieco innym kierunku i, no cóż, też jest fajnie, ale jednak mam poczucie niewykorzystanego potencjału.

"Wbrew wskazówkom zegara" mogę polecić każdemu. Nie jest to powieść, w której mogą zaczytać się tylko fani Philipa K. Dicka czy szerzej fani science fiction. Wielość odniesień do filozofii, a przede wszystkim niezwykła wprost aktualność tej powieści warta jest czasu z nią spędzonego. Dick pisze...

Świetny pomysł, gorsze (jak na Dicka) wykonanie. Powieść wyszła rozwlekła i momentami nudnawa. Być może nieco zaniżyłem ocenę, ale porównałem sobie "Wbrew wskazówkom zegara" z opowiadaniem, na podstawie którego ta książka powstała ("Umówimy pana na wczoraj") i tego porównania powieść zwyczajnie nie wytrzymuje.

A babcia mawiała, że czasu cofnąć się nie da... Dick ofiarował nam możliwość zgłębienia potencjalnych skutków tego marzenia wielu ziemskich istot. Niech istoty czytają! Może odechce się wzdychać pod adresem czasów minionych...

Na zdrowie!

Na półkach: , , , ,

Staronarodzeni i złowrodzy agenci Biblioteki

„Wbrew wskazówkom zegara” Philipa K. Dicka to klasyczna powieść science fiction oparta na koncepcie: tu brawurowo rozegranej, niepokojącej idei zjawiska fizycznego powodującego odwrócenie biegu czasu, przez co zmarli wstają z grobów, by młodnieć, ukryć się w bezpiecznej macicy i – zniknąć.
(...)

Ciąg dalszy recenzji w...

Philip K. Dick roztoczył przed nami poruszającą wizję świata, w którym czas biegnie w drugą stronę. Umarli odradzają się w trumnach, by przejść swoje życie od nowa, młodniejąc, aż do momentu powrotu do łon matek - wolontariuszek. Poznajemy to wszystko w momencie, gdy wszyscy czekają na odrodzenie "staronarodzonego" przywódcy religijnego Anarchy.
Książka ta nie jest...

Czytałem te powieść w młodzieńczym okresie fascynacji Dickiem, co zapewne spowodowało, że sporo mi umknęło. Ale wizja świata, w którym przyszłość jest przeszłością, a przeszłość przyszłością sprawiła, że nieco inaczej zacząłem patrzeć na pewne rzeczy. Dodatkowa gwiazdka za dym wdmuchiwany do papierosów!

Dyskusje

• Philip K. Dick