Egzekutor

2013-08-21
2013-08-21
Leszek Karnas

Okładka książki Crime Scene Jesse Kellerman, Jonathan Kellerman
Crime Scene Jesse Kellerman, Jo...

Na "Egzekutora" wpadłam przypadkiem, w sumie przyciągnął mnie tytuł.Główny bohater to zarówno narrator,który zagłębia się w umysł filozofa,(główny bohater-Joseph Geist) który wszystko postrzega za pomocą skomplikowanych przemyśleń i jego własnych knowań.
I w sumie na tym bym mogła przestać ,gdyż książka o dziwo ,że dobrnęłam do końca zupełnie nie jest w moim klimacie,nie ma w niej akcji,za dużo przemyśleń bohatera,jakieś chaotyczne to wszystko.Ja osobiście nie polecam tej pozycji,jest słaba a nawet bym powiedziała beznadziejna..

No cóż... Zacząłem czytać tą książkę i bardzo mi się spodobała. Potem sprawdziłem jej ocenę i się przerazilem. Nie poddalem się jednak i z dużą przyjemnością ją skończyłem. Jeśli ktoś oczekuje wartkiej akcji to się rozczaruje. Tu wszystko rozgrywa się w głowie głównego bohatera. Poznajemy każdą jego myśl i podążamy za spirala dramatu w która wpada. Jak dla mnie świetna książka

O rany! Cóż za dziwne dzieło:) Przez większość czasu miałam ochotę odłożyć lekturę, później się wciągnęłam na amen, po czym znowu zaczęłam ziewać. A o czymże jest ta książka o mylącym tytule?

Pewnego razu żył sobie pewien trzydziestoletni mężczyzna o imieniu Joseph, który postanowił nigdy nie dorosnąć. Joseph od ośmiu lat studiuje filozofię i nie jest w stanie napisać swojej pracy doktoranckiej. Podoba mu się życie studenta, kocha atmosferę Harvardu, i gdyby mógł, pewnie przedłużałby ten stan w nieskończoność. Jednak cierpliwość jego opiekunki się skończyła. Joseph został skreślony z listy studentów.

Załamany mężczyzna zastanawia się, co ze sobą począć. Żadna praca nie jest zbyt dobra dla takiego myśliciela jak on. W tym samym czasie zostaje porzucony przez długoletnią partnerkę, która zresztą przez cały wspólnie spędzony czas, utrzymywała go i zapewniała mu mieszkanie. Nagle Joseph zostaje bez mieszkania, bez pracy, bez jakichkolwiek umiejętności.

Waletując u swojego przyjaciela, Joseph użala się nad sobą i dzieli się z nami swoją przeszłością. Poznajemy jego dzieciństwo, dorastanie i sposób myślenia. W końcu biedak trafia na anons w studenckiej gazetce, który zainteresował go na tyle, by na niego odpowiedzieć. Starsza, samotnie mieszkająca kobieta poszukuje kogoś do prowadzenia konwersacji. To praca jakby stworzona dla Josepha. Nie musi robić nic, oprócz prowadzenie wielogodzinnych dyskusji. Joseph i Alma okazują się bratnimi duszami, wkrótce więc kobieta proponuje mu pokój w swoim domu, utrzymanie i kieszonkowe, w zamian za dalsze rozmowy.

I tak żyją sobie spokojnie, Alma i Joseph, aż do momentu, w którym wszystko się wali. Nie napiszę co, w razie, gdyby ktoś zdecydował się na lekturę. W każdym razie spokojny, filozoficznie nastawiony do życia, ugodowy Joseph, pod koniec książki staje się mordercą. I od razu mówię: nie, nie zabija Almy:)

Tu rozpoczyna się najbardziej wciągająca część książki, w której poznajemy tok myślenia Josepha i podążamy za nim w krainę szaleństwa.

Na okładce widnieje napis: Głębokie i mroczne dzieło. Cóż...głębokie może i ono jest, bo sporo w niej filozoficznych dysput na temat wolnej woli, sensu życia i innych ciekawych tematów. Natomiast mroczne? Może w pewnym momencie ociera się o mroczność, ale jak dla mnie, trochę to za krótko trwało. Nie można odmówić autorowi głębi w tworzeniu swojego bohatera. Joseph jest wykreowany do bólu szczegółowo i prawdziwie. Podobało mi się to bardzo, chociaż samego Josepha niezbyt polubiłam. Książka mi się mocno dłużyła, a tym, co pchało mnie do przodu, była zwyczajna ciekawość. W końcu przecież musiało się coś zacząć dziać:) I na szczęście zaczęło.

Nie jest to lekka, łatwa i przyjemna lektura. Pełno w niej przemyśleń, mało dialogów, ciężki temat. Gdyby skrócić nieco te filozoficzne wywody, książka może nabrałaby trochę tempa i nie nużyła aż tak bardzo. Z kolei dzięki tym wywodom naprawdę dobrze poznajemy psychikę głównego bohatera, więc mają jakiś sens.

Ciężko mi napisać, czy książkę warto przeczytać, czy nie. Podobała mi się, ale i nie podobała, jeśli wiecie co mam na myśli:)

Dziwna ta książka była... Na początku traktowałam ją jako skuteczny środek na uśpienie wieczorem. Dosłownie brałam ją w rękę, czytałam parę stron i sen przychodził momentalnie. Później akcja nieco się rozkręciła, zaczęło się coś dziać i przeczytałam do końca w jeden dzień.
Mimo wszystko nie była to porywająca lektura. Kryminał, w którym za dużo było opisów emocji i rozterek, które miały miejsce w głowie bohatera, a zdecydowanie za mało opisu akcji. Za dużo filozoficznych wywodów, które miejscami były zupełnie zbędna, ale zrzucam to na karb faktu, że główny bohater robił doktorat z filozofii. Zakończenie przewidywalne, niczym nie zaskoczyło. Wręcz można się było spodziewać takiego obrotu sprawy.

To trzecia w kolejności książka, a debiut na naszym rynku syna uznanego już pisarza Jonathana Kellermana.
Oprócz tego dobrze radzi sobie sobie też jego mama, ale za Oceanem, bo u nas próżno jej szukać.

Książka lepsza niż przeciętna, ale strasznie ciężka w odbiorze, taki kryminał psychologiczny (jest takie coś?).
Strasznie wydumana, pełna psychologicznych zagrywek, trzeba się strasznie przy niej skupić.

Powiedzmy jasno, nie jest to lajtowy nijaki Coben, ale literatura wyższego kalibru.

Strasznie wydumana, pełna psychologicznych zagrywek, trzeba...

Nie dalam rady doczytac, potwornie sie ciagnie, nic sie nie dzieje.

Nie dalam rady doczytac, potwornie sie ciagnie, nic sie nie dzieje.

• Inne
  • Thriller/sensacja/kryminał