Złota kaczka

Okładka książki Złota kaczka Artur Oppman
Okładka książki Złota kaczka
Artur Oppman Wydawnictwo: Wolne Lektury Cykl: Bajkowa akademia angielskiego (tom 10) fantasy, science fiction
Bajkowa akademia angielskiego (tom 10)
Wolne Lektury
2012-08-15
2012-08-15

Polskie podanie z nietypową księżniczką i nietypowym zakończeniem.

Polskie podanie z nietypową księżniczką i nietypowym zakończeniem.

2067

Przeczytane, wysłuchane i obejrzane wiele razy.
Warto mieć na półce i wracać do całej serii.

Przeczytane, wysłuchane i obejrzane wiele razy.
Warto mieć na półce i wracać do całej serii.

Najlepsza polska legenda . A moja ulubiona książka z tego powodu,że jako jedyna ocalała z dawnej dziecinnej biblioteczki😞

To jedna z książeczek, którą teraz czytam wnusiom, a wcześniej swoim dzieciom. Zabrana z półek na strychu, trzeba wracać do dawnych bajek - polecam, bo są tego warte

2047
1983

Bajka opowiada o Lutku, który pracuje u szewca w Warszawie. Pewnego dnia dostaje propozycję od złotej kaczki, która po wyjściu z wody zamienia się w księżniczkę. Dostaje worek złotych talarów, który w ciagu dnia musi wydać tylko na swoje potrzeby. Niestety spotyka biedaka i wręcza mu pieniądze zapominając o przestrodze. Lutek nie dostaje już pieniędzy, czar pryska. W spadku po szewcu dostaje jego zakład, ma żonę, dzieci, wnuki. Nigdy nie stał się bogatym człowiekiem, ale za to pozostał szczęśliwy. Pięknie ilustrowana książka z duża czcionką do czytania już dla najmłodszych.

Klasyczna polska legenda :)
"Nie dukat, paniczu, daje szczęście, ino praca i zdrowie. Ten pieniądz wart coś, co zarobiony, a darmocha na złe idzie."
"Nie tak! Nie tak myśleć i czuć po polsku trzeba! My rządzimy się inaczej: naprzód biednemu, potem sobie! A wtedy każdej pracy Pan Bóg dopomoże."

A wnioski każdy wyciągnie swoje

Klasyczna polska legenda :)

A wnioski każdy wyciągnie swoje

Fajna książka, czytałam ją siostrze kiedy byłam dzieckiem ;)

Fajna książka, czytałam ją siostrze kiedy byłam dzieckiem ;)

• Dzieciństwo
  • Książki z dzieciństwa
  • 1988
  • Baśnie, legendy, podania

Dodaj cytat z książki Złota kaczka