Zależność odwrotna

Okładka książki Zależność odwrotna Wiesław Rybski
Okładka książki Zależność odwrotna
Wiesław Rybski Wydawnictwo: Wydawnictwo Poligraf Cykl: Michael Wood (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Michael Wood (tom 3)
Wydawnictwo Poligraf
2013-07-25
2013-07-25
literatura polska Daleki Wschód Korea Południowa agent

Na półkach: , , , , , ,

DNF
PRIMO
Nie, nie, nie! Mam bardzo niską tolerancję na napychanie książek niepotrzebnymi z punktu widzenia akcji i czytelnika informacjami, zwłaszcza o bardzo specjalistycznym charakterze - oczywiście, gdy mówimy o książkach stricte rozrywkowych. Przypomina mi to przepisywanie Wikipedii. NIE POTRZEBUJĘ WIKIPEDII W KSIĄŻCE ROZRYWKOWEJ! Gdybym chciała poczytać artykuły z Wiki, to bym weszła tamże. Szczerze mówiąc, jedyny autor, u jakiego toleruję "wikipedyzację", to Dan Brown - ale to tylko dlatego, że te książki i tak są pełne absurdów i dziur fabularnych, więc guys, who cares? I don't.
SECUNDO
Seksizm głównego bohatera objawiający się poprzez postrzeganie WSZYSTKICH napotkanych kobiet w kategoriach urody i możliwości zaciągnięcia ich do łóżka wywołuje we mnie feministyczny wrzask wściekłości.

ARGH! Jeszcze chyba żadna książka mnie tak nie wkurzyła.

DNF
PRIMO

Tajemnice Dalekiego Wschodu. Fascynujące rozwiązania technologiczne. I piękne kobiety. Czy to Nel Durand? Nie, ale blisko! Przed czytelnikiem powieść jednego z najlepszych twórców powieści sensacyjnej – „Zależność odwrotna” Wiesława Rybskiego.

W odróżnieniu do serii o Nelu Durandzie, która naszpikowana jest piekielnie niebezpiecznymi ekscesami głównego bohatera, to w „Zależności odwrotnej” Wiesław Rybski stawia główny nacisk na warstwę obyczajową, społeczną i dyplomatyczną, jedynie z zarysowanym motywem sensacyjnym. Więcej tu błyskotliwych dialogów, politycznych rozgrywek i technologicznych rozważań, niż szalonych scen pędzącej na łeb na szyję akcji. Niemniej, także tutaj na główny plan wysuwa się Daleki Wschód w całym swym bogactwie i hipnotyzującym pięknie. Wiesław Rybski jak nikt inny potrafi przykuć uwagę czytelnika nie tylko intrygami, w które wplątani zostają jego bohaterowie, ale przede wszystkim opisami zjawiskowych miejsc, jakie odwiedzają. Wnikliwym okiem, ze znawstwem i uwielbieniem konesera pokazuje Daleki Wschód w całej swej okazałości – kulturę nieco odmienną, nieco tajemniczą, w której tradycja zderza się ze współczesnością w najmniej oczywisty sposób.

Zabrakło mi tutaj rozmachu i przepychu, tak dobrze znanych z serii o Nelu Durandzie, ale z Michealem Woodem też można się polubić. Bez dwóch zdań.

Gorące, teksańskie słońce. Hektary pustynnej przestrzeni naszpikowane odwiertami. W tych pięknych, ale jakże niebezpiecznych i trudnych okolicznościach przyrody pracują ramię w ramię inżynierowie i szeregowi robotnicy. Najlepsi z najlepszych, twardzi, niezmordowani i znający swój fach od podszewki. A jednak- ktoś popełnia błąd! Dochodzi do wybuchu. Trzeba natychmiast podjąć akcję ratunkową. Michael Wood nie waha się ani chwili, działa instynktownie.
Tak zaczyna się powieść Wiesława Rybskiego o przewrotnym tytule Zależność odwrotna. Nie dajcie się jednak zwieść pierwszym stronom książki. Autor pozostaje wierny swojej miłości do Dalekiego Wschodu i kilkoma pociągnięciami pióra przenosi akcję oraz głównego bohatera, Michaela, do Azji, a dokładniej, do Korei Południowej.

Michael Wood, błyskotliwy inżynier, zostaje wysłany przez macierzystą, amerykańską firmę do Korei. Tam, jako konsultant techniczny Agencji do Spraw Energetyki rządu koreańskiego, pomaga w wyborze wykonawcy nowej elektrowni opartej na procesie zgazowania węgla. Pomaga mu w tym wieloletni przyjaciel i współpracownik Tomek Starski.

Zadanie postawione przed Michaelem i Tomkiem nie jest proste. Swoje oferty złożyli Koreańczykom zarówno rodzimi, jak i zagraniczni wykonawcy. Pieniądze i prywatne interesy mieszają się zatem z polityką i dyplomacją. Rząd koreański nie chce zrazić żadnego ze swych strategicznych partnerów biznesowych. Włączenie w proces decyzyjny niezależnych, amerykańskich doradców wydaje się idealnym rozwiązaniem problematycznej kwestii. Jednakże w trakcie pobytu w Szanghaju, Michael zauważa podejrzane zachowanie jednej ze swych współpracownic. Wiedziony wrodzoną ciekawością, dociera do zakazanych miejsc i osób, które wciągają go w niebezpieczną grę. Grę, w której niebagatelną rolę odgrywa piękna i diabelnie niebezpieczna, północnokoreańska major Kwang.

Zależność odwrotna to trzecia przeczytana przeze mnie książka Wiesława Rybskiego. Pod pewnymi względami różni się ona od Relacji rodzinnej i Na północ od Okinawy. Przede wszystkim, dwie wymienione powyżej powieści mają zdecydowanie bardziej sensacyjny charakter. Zależność odwrotna to, w moim odczuciu, bardziej powieść obyczajowa z wątkiem sensacyjnym. Wątek ten, choć nie został mocno rozwinięty, sporo namiesza w życiu bohaterów i jest wyjątkowo ciekawy, chociażby ze względu na ujęcie w nim realiów polityczno- społecznych obu państw koreańskich. W Zależności odwrotnej autor więcej uwagi, niż to miało miejsce w przypadku pozostałych wymienionych przez mnie powieści, poświęcił sprawom technologicznym (proces zgazowania węgla). Nadal miałam jednak do czynienia z typowymi dla Wiesława Rybskiego bohaterami. Uwielbiam ich inteligencję i zadziorność. Cieszę się, iż pisarz owymi cechami obdarza zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Postaci nakreślone przez autora są barwne, pełnowymiarowe, ciepłe, ale jednocześnie asertywne i niepozbawione ducha rywalizacji. Wiesław Rybski po raz kolejny nie szczędzi słów uznania Azjatkom i ich specyficznej urodzie. Nie zapomina przy tym o przymiotach ducha, którymi hojnie obsypuje stworzone przez siebie bohaterki. Niemal zawsze to kobiety sukcesu, doskonale wykształcone, a do tego piękne i mądre życiowo. Nic dziwnego, że Michael i Tomek poddają się ich urokowi. Sami, de facto, także stanowią obiekt pożądania. Szarmanccy, błyskotliwi, z nutką szaleństwa w oczach. No i ten luz, to poczucie humoru i niezachwiana pewność siebie! Nie sposób ich nie polubić.

Czytanie Zależności odwrotnej było dla mnie prawdziwą przyjemnością. Wiesław Rybski przepięknie opowiada o kulturze i tradycji Dalekiego Wschodu. Robi to nienachalnie, mimochodem. Widać jednak, że ma do nich głęboki szacunek. Każdy fragment książki wypełniony jest zrozumieniem i podziwem dla azjatyckiego dziedzictwa, tradycji i mentalności. Czytając, miałam wrażenie, że te pozytywne emocje autora spływają również na mnie. Natychmiast po przeczytaniu książki miałam ochotę spakować walizki i zabrać całą rodzinę na wyprawę do Korei. Wiesław Rybski, jak mało kto, potrafi oczarować czytelnika Dalekim Wschodem, jego smakami, zapachami, architekturą. Uwielbiam Azję w jego wydaniu! Wam też polecam!

Dawno nie czytalem takiego grafomanstwa. Postaci w ksiazce sa plaskie i bez wyrazu, dialogi dretwe, nienaturalne, watek kryminalny absurdalny w swojej naiwnosci. Ksiazka pelna seksistowskich uwag, ktore w zalozeniu autora maja przyciagnac czytelnikow.
Wg mnie szkoda czasu na czytanie.

Wg mnie szkoda czasu na czytanie.

• 2016
  • Korea
  • Przeczytane w 2015
  • Literatura europejska

Dodaj cytat z książki Zależność odwrotna