Ze wspomnień Ijona Tichego

Stanisław Lem Wydawnictwo: Agora fantasy, science fiction
Agora
2012-01-01
2012-01-01
Ijon Tichy Stanisław Lem ebook Stanisław Lem książki literatura science fiction opowiadania Lema

Zabawne przygody galaktyczne słynnego badacza Iljona Tichego w podaniu wielkiego klasyka literatury sci-fi Stanisława Lema. Bardzo interesujący koncept, który polecam czytelnikom. Książka daje wiele różnych ciekawych tematów do przemyśleń.

7,5
Opowiadania lubię zdecydowanie mniej. Często opowiadania kończą się dla mnie za szybko i nie wiem co autor miał na myśli, co chciał przekazać. Jednak każde z wspomnień Tichego niesie jakąś myśl i dlatego słuchanie tego zbioru dało mi dużo przyjemności. Każde opowiadanie poświęcone jest niej idei. Dlatego też sporo możemy dowiedzieć się o poglądach filozoficznych oraz o wizji przyszłości Lema.

7,5

Poczatek swietny, z tematami godnymi glebokich przemyslen. Pierwsze opowiadania poruszaja kwestie, ktore mnie osobiscie nurtuja i ciekawia. Potem, jak to w zbiorach opowiadan, jest niestety slabiej. Klimat ulega totalnej zmianie, wg mnie bardzo na niekorzysc. Za ten brak konsekwencji musze obnizyc ocene calosci.

Świetna opowieść o przygodach i podróżach galaktycznego podróżnika Ijona Tichego. Fantastyczne teksty i gagi.

Kolejny raz łapię się na tym że u Lema na pierwszym miejscu jest człowiek a nie technologia. Ciekawa odmiana po ‘nowoczesnym’ si-fi. Do tego erudycja i piekny język autora. Polecam

Czytać/słuchać raczej po "Dziennikach". O ile tam Tichy rozbija się w czasie i przestrzeni, tu raczej odwiedza na ziemi różne dziwne indywidua, ewentualnie jego odwiedzają.

"Wspomnienia" to taka trochę zabawa formą pamiętnika, dostajemy historyjki na różne filozoficzne tematy, są oczywiście rzeczy lepsze jak historia skrzyń profesora Corcorana (inspiracja filmu Matrix?),ale też słabsze jak wizyta u Zazula. Są i rzeczy absolutnie genialne i prześmieszne, jak "Tragedia pralnicza". Choć mniej tu chyba śmieszkowania, także tego nadmiernego skoncentrowania nonsensu, które przeszkadzało mi momentami w "Dziennikach". Niektóre wspomnienia ocierają się nawet o horrorowatość, a i dotykają też, mam wrażenie, poważniejszych rzeczy.

Problemy są dwa, po pierwsze historie są trochę przemieszane z "Dziennikami" zależnie od wydania i jako że słuchałem obu rzeczy w audiobookach, ciężko przyporządkować niektóre teksty, bo chyba "skakały" między wydaniami (a i nie chce mi się też tego sprawdzać, szczerze mówiąc). Ale zestaw dwóch audiobooków jest chyba spójny, niczego nie brakuje i nic się nie powtarza.

Drugi problem, to mimo że czytałem dawno temu, sporo rzeczy kojarzę po tych dwudziestu paru latach... Tak więc historia wynalazku duszy, niejakiego Decantora, pozbawiona była efektu 'wow'. Jakie więc wrażenie musiała zrobić na małym mnie... Więc to może jednak zaleta książki, a problem tylko mój?

Koniecznie, jako uzupełnienie "Dzienników gwiazdowych".

* opinia na podst audiobooka

Lem miał niesamowitą wyobraźnię :)

Książka to seria opowiadań pisanych w pierwszej osobie, jako wspomnienia kapitana Ijona Tichego. Kilka razy się bardzo uśmiechałem, gdy autor opisywał np wymyślone rośliny, które łapią ludzkie aparaty fotograficzne, to było jak podróż w snach.

Kilka opowieści były futurystyczne, nawet jak na dziś, wizjonerskie i bardzo aktualne. Jak kwestie prawne robotów, świadomość ludzka i kontakt ludzi z robotami.

Słuchało sie bardzo miło, gorąco polecam.

* opinia na podst audiobooka

Lem miał niesamowitą wyobraźnię :)

Kilka opowieści były futurystyczne, nawet jak na dziś,...

Co tu dużo mówić - bardzo lubię takie science fiction. Zwłaszcza format krótkich, zgrabnych opowiadań, niezależnych, ale jednocześnie czasem się przenikających.
Bardzo ciekawe koncepty, czasem ubrane w nieco dziwaczne opakowanie, ale mimo wszystko bardzo przyjemnie się śledziło akcję.

Gdy oddająca się czynom nieżądnym froterka uzyskuje osobowość prawną, warto udać się wehikułem czasu (pamiętając koniecznie, że to nie maszyna nieśmiertelności),do zapoznanego producenta dusz, po drodze zżymając się na zniszczenia kosmosu choćby w formie asteroidalnego grafitti. Gdzie pączkujący Bogowie w walcu umieszczonym w kącie pokoju, przekonują się że informatyka upada na skutek przekroczenia masy krytycznej informacji, na koniec realizując sobie, że paskudne skądinąd bydle, staje się fundamentalną racją stanu jeżeli osiągnie planetarne rozmiary.

Ach ten smoczy związek radziecki.

Ach ten smoczy związek radziecki.

• Audiobooki
  • Science Fiction