Habermas, Rorty, Kołakowski: Stan filozofii współczesnej

Leszek KołakowskiAndrzej Walicki Wydawnictwo: Instytut Filozofii i Socjologii PAN filozofia, etyka
838616669X
Józef Niżnik
Instytut Filozofii i Socjologii PAN
Filozofia filozofia współczesna
filozofia, etyka
838616669X
Józef Niżnik
Filozofia filozofia współczesna

W maju 1995 roku Jürgen Habermas i Richard Rorty spotkali się w Warszawie na debacie poświęconej dziedzictwu Oświecenia i wyzwaniom stojącym przed świeckim modelem kultury. Leszek Kołakowski fizycznie w debacie udziału nie wziął, ale dołożył się do dyskusji dwoma tekstami.

- Habermas popełnił skondensowaną, wyrafinowaną prozę filozoficzną i wielką stratą jest, że nie udało...

Richard Rorty, Relatywizm: odnajdywanie i tworzenie, [w:] Habermas, Rorty, Kołakowski: stan filozofii współczesnej, tł. i oprac. Józef Niżnik, Warszawa 1996, s. 49-69.
Termin „relatywista" odnosi się do tych filozofów, którzy zgadzają się z Nietzschem, co do tego, że prawda jest wolą panowania nad różnorodnością wrażeń. Relatywistami są również filozofowie zgadzającym się z...

Ciekawy zapis dyskusji, żywej rozmowy filozofów polskich z wielkimi filozofami współczesnymi. I trochę widać różnicę..

• Filozofia
  • 1. 8. Filozofia i etyka