The Energies Of Men

Okładka książki The Energies Of Men
William James Wydawnictwo: Kessinger Publishing nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
40 str. 40 min.
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Kessinger Publishing
Psychology

"We live subject to arrest by degrees
of fatigue which we have come only from habit
to obey."

Powyższy cytat oddaje sedno eseju. James przedstawia w nim swoją tezę, że każdy człowiek ma w sobie kilka poziomów wytrzymałości, zarówno psychicznej, jak i fizycznej -- mowa tu o codziennej wytrzymałości, np. zdolności do efektywnego uczenia się wieczorem po pracy przez kilka godzin. Większość rezygnuje z wysiłku docierając do pierwszej granicy ("tamy"), nigdy nie doświadczywszy uczucia, gdy będąc blisko wyczerpania organizm nagle zyskuje drugie tchnienie.

Współcześnie zasada ta jest wykorzystywana np. przez Marines, u których nosi ona nazwę zasady 40: kiedy czujesz, że już nie dasz rady i zaraz upadniesz z wycieńczenia, to tak naprawdę wykorzystałeś dopiero 40% swojej energii.

Esej bardzo praktyczny, z przykładami, a jednocześnie sięgający do źródła problemu.

"We live subject to arrest by degrees
of fatigue which we have come only from habit
to obey."

Na półkach: , , , ,

Świetny esej odpowiadający na pytanie "czemu nam się nie chce?" i inspirujący do życia godnego człowieka tj. życia zdeterminowanego przede wszystkim naszą wolą.

Dodaj cytat z książki The Energies Of Men