Człowiek znikąd

Okładka książki Człowiek znikąd Viviane Moore
Okładka książki Człowiek znikąd
Viviane Moore Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Rycerze Sycylii (tom 4) powieść historyczna
powieść historyczna
Rycerze Sycylii (tom 4)
W.A.B.
2013-07-17
2013-07-17
średniowiecze władza bunt intryga sekta Sycylia

Ostatnia z części Sagi Rycerze Sycylii, niestety moim zdaniem najsłabsza. Tym razem przenosimy się na Sycylię, gdzie nasi bohaterowie będą musieli nie tylko rozszyfrować kto stoi za morderstwami w pałacu, ale także zmierzyć się z demonami przeszłości. Barwne opisy pozwalają na przeniesienie się do krainy pachnącej pomarańczami, gdzie przepych i piękno przeplatają się z biedą i okrucieństwem. Początkowo można się zgubić, przez pierwsze 40 stron nie pojawia się żaden ze znanych nam bohaterów i już myślałam, że się pomyliłam... Niestety intryga uknuta przez autorkę nie jest tak dobra jak w poprzednich książkach, gdzie człowiek czytał do nocy i był zaskoczony takim, a nie innym obrotem spraw. Z nowych postaci, żadna poza Chalilem nie wzbudza sympatii, wszędzie tylko wrogowie, intrygi, spiski i kłamstwa, a tu zabrakło chociażby kilku dobrych bohaterów, których można by było polubić, tak jak Bjorna, brata Dreu, Kowadełko czy Jarla. Za ciężki klimat, gdzieś zabrakło równowagi. To co mi się podobało, to to, że poznaje się historię Hugona z Tarsu oraz jego wroga Bartłomieja D'Avellino.

Niestety to ostatnia część Sagi i smutno :(

Czwarta już część serii i bardzo dużo się dzieję. Tankred i Hugo przybywają do Palermo gdzie po odwiedzinach u przyjaciela Hugona zostają odprowadzeni do pałacu królewskiego...Tam dowiadują się o mordercy, który zostawia tajemnicze wiadomości... A na koniec poznajemy fascynujący wątek Judyty, kiedyś ukochanej Hugona, wszystko jak zawsze powoli splata się w jedną całość i wciąga, choć tym razem łatwiej się domyślić sprawcy. Czekam na część piątą :)

Przygody rycerzy na tle historii Europy. Trochę kryminały, romansu rycerskiego. Jak na kryminał dość średnie, jak na wątki historyczne, poznawcze autorka niby się stara (spory dodatek z przypisami),ale jakby umieścić to w pałacu Ludwika XVI nie robiłoby to różnicy, oczekiwań na miarę Krajewskiego z wnikaniem w epokę nie należny się spodziewać..
Czytanie do czwartego tomu też nie, bo autorka co chwila przypomina dawne losy.
Sama historia: morderstwa w pałacu, ucieczka z więzienia, dzieci z nieprawego łoża i tajemnicze haremu.

Czytanie do czwartego tomu...

Czwarta część serii, która bardzo mi się spodobała dzięki średniowiecznemu klimatowi. Dużo się dzieje, mimo tego słabsza od wcześniejszych tomów.

• Historyczne mniej lub bardziej
  • 2016
  • 2016
  • Kryminał, thriller
  • Piotrek czytal
  • 1. Biblio Główna

Dodaj cytat z książki Człowiek znikąd