Oczko w głowie tatusia

- Tytuł oryginału:
- Dotter of Her Father's Eyes
- Data wydania:
- 2013-09-10
- Data 1. wyd. pol.:
- 2013-09-10
- Liczba stron:
- 96
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788393603763
- Tłumacz:
- Wojciech Szot
- Wydawnictwo:
- Dark Horse Comics
- Tagi:
- komiks kobieta choroba psychiczna szaleństwo schizofrenia geny córka ojciec szoital psychiatryczny Londyn Paryż Anglia Francja terapia międzywojnie lata 20. lata 30.
- Tytuł oryginału:
- Dotter of Her Father's Eyes
- Kategoria:
- komiksy
- Data wydania:
- 2013-09-10
- Liczba stron:
- 96
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788393603763
- Tłumacz:
- Wojciech Szot
- Tagi:
- komiks kobieta choroba psychiczna szaleństwo schizofrenia geny córka ojciec szoital psychiatryczny Londyn Paryż Anglia Francja terapia międzywojnie lata 20. lata 30.
Scenariusz: Mary M. Talbot
Rysunek: Bryan Talbot
"Oczko w głowie tatusia" opowiada o tragicznym życiu córki Jamesa Joyce’a, Lucii, która większość życia (zmarła w 1982 roku) spędziła w szpitalach psychiatrycznych. Lucia Joyce zapowiadała się na świetną tancerkę, ćwiczyła nawet pod okiem Isadory Duncan, jednak około 1930 roku pojawiły się u niej pierwsze oznaki choroby psychicznej. W tym samym czasie nawiązała romans z Samuelem Beckettem, który zerwał z nią z powodu jej narastających problemów psychicznych. W 1934 roku Lucia została pacjentką Carla Junga, który postawił diagnozę - schizofrenia.
Historia autorstwa Mary M. Talbot i Bryana Talbota nie jest zwykłą biografią. Mary M. Talbot niejako przy okazji opowiada o swojej skomplikowanej relacji z ojcem, Jamesem Athertonem, wybitnym badaczem twórczości Joyce’a.
„Oczko w głowie tatusia” jest podwójnie fantastyczną książką dzięki doskonałemu wglądowi Mary Talbot w dwie relacje ojciec-córka i rysownikowi Bryan’owi Talbotowi, którego doskonałe ilustracje przeniosły mnie wstecz i przez międzywojenną Anglię i swingujący Paryż lat 20. i 30. Jest to jeden z najlepszych efektów wspólnej pracy jaki kiedykolwiek widziałem w komiksie. – Joe Sacco, twórca m.in. "Strefa bezpieczeństwa Goražde".
Książka nagrodzona Costa Book Award w kategorii najlepszej książki biograficznej. To pierwsza nominacja i nagroda w 40 letniej historii tej nagrody dla komiksu w tej kategorii. Uznana za jedną z najważniejszych książek 2012 rok przez "Independent", "Guardian", "Publishers' Weekly" oraz... MTV.
Bryan Talbot jako ilustrator współpracował m.in. przy powstawaniu kilku części "Sandmana" oraz przy trzeciej części "Baśni" ("Fables") pt. "Opowieści miłosne".
Mary M. Talbot jest literaturoznawczynią zajmującą się m.in. tematyką gender.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Opinie [9]
Komiks to nic specjalnego, ani w treści, ani w rysunkach, choć czyta się przyjemnie i daje troszkę do myślenia miejscami, więc mogę polecić.
Pokaż mimo to„Oczko w głowie tatusia” to biografia podwójna. Znajdziemy w niej bowiem historię Lucii Joyce - córki irlandzkiego pisarza, oraz historię Mary Talbot - córki znawcy Jamesa Joyce'a. Tytułowym „oczkiem w głowie tatusia” jest Lucia Joyce, jednak na okładce znajdziemy rysunek przedstawiający małą Mary. Współczesność autorki jest zresztą klamrą spinającą splatające się ze sobą...
więceja miało być tak pięknie..
Pokaż mimo tohttp://naderinteresujace.blogspot.com/2016/09/kolejne-cos-co-miao-byc-fajne-mnie-mowa.html
Jeśli chodzi o rozwiązania gatunkowe, "Oczko w głowie tatusia" to komiks jak najbardziej oryginalny. W pierwotnym zamyśle Mary Talbot miała napisać scenariusz do pracy opowiadającej o jej relacjach z ojcem, a zilustrować miał ją jej mąż. Podczas zbierania materiałów literaturoznawczyni odkryła jednak, że James Joyce – obiekt zainteresowań badawczych ojca kobiety – miał...
więcejKomiks niesamowicie oddający emocje każdej z postaci, można by go zrozumieć bez tekstu. Bardzo fajne kadrowanie obrazu. Dobór kolorystyki do trzech różnych przestrzeni czasowych, bardzo mi się podoba. Wykolorowana współczesność, wspomnieniowa sepia z akcentami mocnymi kolorowymi, które zaznaczają ważność wydarzenia, i ciemna grafitowa historia Lucii, taki układ daje jasny i...
więcejNiby pomysł fajny, ale czegoś w tej historii brakuje. Może wyraźniejszej nutki dramatyzmu, może odważniejszej próby oceny relacji ojciec - córka, a może wyraźniejszego rysu przeżyć wewnętrznych Lucii i postawienia pytania o przyczyny jej choroby. Urywa się jakby w połowie...
Pokaż mimo toBardzo ciekawa pozycja. Opowieść biograficzna w formie komiksu. Doskonały tekst i świetne ilustracje autorstwa Mary M. Talbot (scenariusz) i Bryana Talbota (rysunki). Przeczytałam ją dwukrotnie. Rzecz dotyczy relacji między córką a ojcem, a właściwie między dzieckiem a rodzicami. Relacji niszczycielskiej, destrukcyjnej, schizofrenicznej. Mamy tu do czynienia z dwiema...
więcejAlbum pomyślany jest z jednej strony jako biografia Łucji Joyce, córki słynnego pisarza Jamesa Joyce’a, a z drugiej jako autobiografia Mary M. Talbot, córki Jamesa Athertona, który całe życie zajmował się dziełem i życiem irlandzkiego pisarza. Oczywiście, nie jest to jedyny trop narracyjny, czytelnik dowiaduje się również sporo o życiu Jamesa Joyce’a oraz Jamesa Athertona....
więcejHmmm... z tym komiksem mam mały problem... Jest za krótki. Dobrze napisany, pięknie zilustrowany lecz mógłby być dłuższy. Zapewne Mary Talbot chciała pokazać tylko te pewne aspekty w których jej własne życie odzwierciedla się życiem Lucii Joyce, jednak chciałbym więcej. Znacznie więcej... No i Beckett - mój ukochany pisarz przedstawiony jako lizus... :)
Pokaż mimo to