W kręgu średniowiecznego duchowieństwa łęczyckiego

Okładka książki W kręgu średniowiecznego duchowieństwa łęczyckiego Anna Kowalska-Pietrzak
Okładka książki W kręgu średniowiecznego duchowieństwa łęczyckiego
Anna Kowalska-Pietrzak Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego historia
179 str. 2 godz. 59 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
179
Czas czytania
2 godz. 59 min.
Język:
polski
ISBN:
9788360348383
Tagi:
historia średniowiecze duchowieństwo kościół
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Łódź poprzez wieki. Historia miasta, tom 1: do 1820 roku Marek Adamczewski, Adam Bartnik, Łukasz Ćwikła, Marek Cybulski, Krzysztof Fortuniak, Artur Ginter, Tadeusz Grabarczyk, Piotr Gryglewski, Radosław Janiak, Jarosław Kita, Piotr Kittel, Michał Kobierecki, Anna Kowalska-Pietrzak, Tadeusz Nowak, Marek Olędzki, Janusz Pietrzak, Aleksander Szmidt, Jan Szymczak, Alicja Szymczakowa, Wojciech Tołoczko, Elżbieta Umińska-Tytoń, Zdzisław Włodarczyk, Elżbieta Żądzińska, Paweł Zawilski, Hanna Zdanowska, Hanka Żerek-Kleszcz
Ocena 7,7
Łódź poprzez w... Marek Adamczewski, ...
Okładka książki Początki architektury sakralnej w Polsce Centralnej Część II: Zapilicze i Sieradzkie Paweł Filipowicz, Ewa Hanc-Maik, Leszek Kajzer, Piotr Kittel, Anna Kowalska-Pietrzak, Marcin Krystek, Piotr Kurowicz, Zbigniew Lechowicz, Robert Olbrycht, Jerzy Sikora, Alicja Szymczakowa, Bogusław Więcek
Ocena 0,0
Początki archi... Paweł Filipowicz, E...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
434
141

Na półkach:

Dzisiejsza Łęczyca nie posiada takiego znaczenia, jakie miała w średniowiecznej i nowożytnej Polsce: stolicy prowincji/księstwa/województwa/ziemi (zależnie od okresu). Jedną z niewielu rzeczy przypominającej o lepszej prosperity tego miasta (poza zamkiem) jest archikolegiata w Tumie oraz kapituła łęczycka. Losom średniowiecznego duchowieństwa łęczyckiego Anna Kowalska-Pietrzak poświęciła już jedno opracowanie oraz kilka artykułów, w których skupiała się głównie na dziejach kapituły łęczyckiej. Niniejsza praca jest w pewnym sensie dodatkiem do poprzedniej książki Autorki oraz rzuca światło na dzieje niższego duchowieństwa związanego z Łęczycą. Zapowiada się więc interesująco.
W gruncie rzeczy tak jest, no ale zawsze jest jakieś ale.
Praca składa się z trzech rozdziałów (pomijam wstęp, zakończenie, bibliografię, indeks i aneksy),w których przedstawione są pokrótce sylwetki duchownych związanych z kapitułą i środowiskiem kościelnym.
Zapewne stan zachowania źródeł nie pozwala przyjrzeć się jakoś dokładniej mniej eksponowanym kolegiom i składom duchownych, altarystom czy mansjonarzom. Z tym, że akurat przedstawienie składu tych kapłanów uważam za lepsze niż część poświęconą wikariuszom. W tym wypadku myślę, że można by na pewno wynieść ze źródeł więcej.
Czytając przedstawienie prałatów i kanoników łęczyckich nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że zostali oni zaprezentowani dość chaotycznie. Książka nie jest stricte naukowa, raczej ma popularyzować kościelną historię Łęczycy - przydałoby się chyba więc nieco jaśniejsze i klarowniejsze wymienianie poszczególnych osób. Niekiedy zdarzały się powtórzenia pewnych osób, o których wspominano wcześniej. Tak dzieje się głównie przy większej ilości źródeł - uważam, że altaryści, mansjonarze w kolegiacie oraz plebani tumscy zostali przedstawieni lepiej niż kanonicy i wikariusze.
Podobnie wygląda sytuacja z ukazaniem związków kanoników łęczyckich z instytucjami państwowymi czy innymi instytucjami kościelnymi w Polsce. Niekiedy informacje zlewają się w jedną całość i powodują mały zamęt w głowie czytelnika, co powoduje konieczność powrotu o akapit, stronę lub dwie, aby jeszcze raz zrozumieć myśl Autorki.
Najciekawszy rozdział to rozdział trzeci, poświęcony codziennemu życiu kanoników. Charakter zachowanych źródeł powoduje co prawda, że najwięcej miejsca poświęcono toczonym sporom oraz wydatkom kanoników. Nie da się ukryć, że były to ważne kwestie. Chociaż, z drugiej strony, niewprawiony czytelnik będzie mógł pomyśleć, że bycie kanonikiem wiązało się jedynie z toczeniem sporów o pieniądze, dziesięciny itp. Nie rozumiem jedynie sensu wprowadzenia jednego z podrozdziałów, a którym Autorka stara się przedstawić paralelność wydarzeń państwowo-politycznych z codziennym życiem. Pada zdanie, że w dzisiejszym świecie do Łęczycy wiadomość o zgonie na stolcu biskupim na Żmudzi dotarłaby tego samego dnia, podczas gdy w XV w. kanonicy w tym samym dniu nie mieli o takim wydarzeniu pojęcia. Można zadać sobie pytanie, czy zmieniłoby to coś (prócz oczywiście konieczności odprawienia jakiejś mszy za zmarłego biskupa)? Czy wtedy nie prowadzono by czynności, które odbywały się tego dnia? Wydaje mi się, że za wiele by to nie zmieniło. Tak wygląda przecież codzienne życie.
Książka jest raczej popularno-naukowego charakteru. Wskazuje na to zarówno styl pisania Autorki (który, poza nieco chaotycznym przedstawianiem postaci, nie przeszkadza w czytaniu),jak i brak przypisów w większości pracy. Chociaż, z drugiej strony, głównie w części o sporach sądowych i rachunkach, Anna Kowalska-Pietrzak obficie podaje źródła archiwalne, z których korzystała. Powoduje to, że zaciera się nieco popularno-naukowy charakter pracy. Na właśnie taki cel pracy wskazuje też np. słownik podstawowych pojęć kościelnych, wykaz arcybiskupów i władców czy aneks z przeliczeniami pieniężnymi. Można jednak zarzucić, że Autorka nie tłumaczy wszystkich pojęć łacińskich na polski - niekiedy tak robi, ale np. "hora terciarum" pozostaje nie wyjaśnione. Warto by chyba to zrobić, żeby czytelnik nie pomyślał, że rzecz działa się o 15 popołudniu.
Czytając niniejszą recenzję można by pomyśleć, że jestem dość negatywnie nastawiony do danej pozycji. Wręcz przeciwnie! Temat wydaje się na tyle interesujący i posiadający jeszcze pewne możliwości interpretacyjne (co podkreśla sama Autorka we wstępie),że dobrze by było, aby Anna Kowalska-Pietrzak przedstawiła więcej wyników swoich kwerend, niekoniecznie w stricte naukowej wersji. Pozycję tę traktuję jako interesującą, ale przede wszystkim jako wstęp do dokładniejszej analizy łęczyckiego środowiska kościelnego.

Dzisiejsza Łęczyca nie posiada takiego znaczenia, jakie miała w średniowiecznej i nowożytnej Polsce: stolicy prowincji/księstwa/województwa/ziemi (zależnie od okresu). Jedną z niewielu rzeczy przypominającej o lepszej prosperity tego miasta (poza zamkiem) jest archikolegiata w Tumie oraz kapituła łęczycka. Losom średniowiecznego duchowieństwa łęczyckiego Anna...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2
  • Przeczytane
    2
  • Historia
    1
  • Posiadam
    1
  • Ksiązki nabyte w 2014
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki W kręgu średniowiecznego duchowieństwa łęczyckiego


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne