Kot wśród gołębi

Okładka książki Kot wśród gołębi Agatha Christie
Okładka książki Kot wśród gołębi
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Herkules Poirot (tom 36) Seria: Klasyka Kryminału kryminał, sensacja, thriller
Herkules Poirot (tom 36)
Klasyka Kryminału
Cat Among the Pigeons
Wydawnictwo Dolnośląskie
2013-01-09
2013-01-09
Krystyna Bockenheim

W renomowanej , angielskiej szkole dla dziewcząt zaczyna się rok nauki. Być może jedna z uczennic nieświadomie przywiozła ze sobą coś cennego. W tle mamy rebelię w wymyślonym przez autorkę państwie arabskim . Sprawą interesują się służby specjalne [ znany z książek o Tupence i Tomm'ym Bersefordach półkownik Pikeaway] i tajenmiczy pan Robinson . Herkules Poirot zostaje wezwany na pomoc dopiero w połowie książki. Zgonów mamy tutaj tyle ile można by się spodziewać w tragedii szekspirowskiej , a nie w opowieści o prestiżowej szkole dla dziewcząt. Agatha Christie zadbała jednak żebyśmy się za bardzo nie przejęli - giną osoby niesympatyczne , takie które same są sobie winne albo takie którym przeznaczone było umrzeć za młodu. Zakończenie jak zwykle jest przewrotne.
Ciekawy jest klimat angielskiej szkoły z internatem . Dyrektorka to inteligentna panna Bulstrode. Jakimś cudem [ bo nie za bardzo znam "Harrego Pottera"] skojarzyła mi się z Milicentą Bulstrode ze Slytherynu i podświadomie podświadomie sądziłam , że może nie być taka idealna jak ją przedstawia autorka.
A czy było tak rzeczywiście ? Polecam przeczytanie " Kota wśród gołębi"

Och, jak to się czytało. W mgnieniu oka ta historia mną zawładnęła. Musiałam ją skończyć tak szybko, jak zaczęłam czytać. I choć mój ukochany Poirot pojawia się i znika dość szybko, uznaję "Kota ..." za jedną z ulubionych książek A. Christie.

Książka na świetne rozpoczęcie roku. Klasyka Agaty Christie
Tajni agenci, rabunek, przemoc, morderstwo, oszustwo i kamienie szlachetne.
Muszę przyznać, że książka bardziej mnie zaciekawiła od filmu. Parę razy już leciał w tv i jakoś nie porwała mnie fabuła. Za to od książki nie mogłam się oderwać. Poirot faktycznie pojawia się na koniec aby odkryć przed nami wszystkie karty intrygi. Mamy też sprytne nawiązanie do wcześniejszego tomu.
Ostatni rozdzial bardzo ładnie zamyka książkę.
Już nie po raz pierwszy Agatha Christie umieszcza akcje książki w szkole dla dziewcząt. Ta jednak wydała mi się znacznie ciekawsza. Tym razem mamy też międzynarodowe tło wydarzeń.
Muszę koniecznie jeszcze raz zobaczyć film. Może tym razem bardziej mnie zaciekawi.

Książka na świetne rozpoczęcie roku. Klasyka Agaty Christie
Tajni agenci, rabunek, przemoc, morderstwo, oszustwo i kamienie szlachetne.

Książka z serii o Poirocie, którego wyjątkowo mało w niej, ale to ani trochę nie przeszkadza. To moja w sumie 3 książka z tej serii, trzyma poziom poprzedniczek, Christie umie pisać ciekawe, nie nudne w ani 1 stronie kryminały.

Książka ma ciekawą konstrukcję i dobrze mi się słuchało audiobooka. Od początku akcja zagęszcza się wśród różnych tajemnic i zbiegów okoliczności. Zbiegają się one w ekskluzywnej szkole dla dziewcząt. Pojawiają się zabójstwa, porwanie, zagadka zaginionych klejnotów (trochę tego za dużo). Śledztwo prowadzi lokalny inspektor policji. Są jednak dwie rzeczy, które mocno zaniżyły ostateczną ocenę . Po pierwsze Poirot pojawia się bardzo późno i właściwie podsumowuje śledztwo. Po drugie zakończenie jest pełne raczej absurdalnych wniosków i rozwiązań.

Agata Christie. Pisarka - ikona. Królowa kryminałów. Jedyna i niepowtarzalna. Od lat uwielbiana twórczyni zagadkowych powieści. Aż wstyd, że dopiero niedawno po raz pierwszy sięgnęłam po książkę jej autorstwa. Ale, jak to się mówi - lepiej późno, niż wcale.

„Kot wśród gołębi” to 32. tom serii z Herculesem Poirotem. Warto jednak wiedzieć, że każda książka Agaty Christie jest w zasadzie odrębną historią i absolutnie nie trzeba czytać ich zgodnie z kolejnością. W tym tomie dochodzi do morderstwa nauczycielki gimnastyki prestiżowej szkoły dla dziewcząt. Na domiar złego jedna z uczennic zostaje porwana.

Komu zależy na skandalu prestiżowej szkoły? W co zamieszane są kobiety związane z tym miejscem? Kto jest kotem wśród gołębi?

Kiedy zaczynałam czytać tę powieść, trochę gubiłam się w kwestii bohaterów, a raczej ich nazwisk, które dla mnie nie są zbyt łatwe. Niemniej, nie przeszkadzało mi to w odbiorze książki, a fabuła, jaką stworzyła Agata Christie jest wprost genialna. Teraz na własne oczy przekonałam się, że miano królowej kryminału nie zostało nadane przypadkiem.

Przede wszystkim trzeba tutaj docenić napisanie powieści bez wulgaryzmów, bez ostrych scen erotycznych, którymi często naszpikowane są współczesne kryminały. Wychodzi na to, że obejdzie się tego typu dodatków, żeby stworzyć fenomenalną historię. Bo oto mamy do czynienia z ukrytą intrygą. Wydawałoby się, że niektóre wątki zupełnie do siebie nie pasują, a okazuje się, że w ostateczności wszystko składa się w spójną całość. Poza tym, od samego początku trudno domyślić się, kto jest mordercą. Dopiero zakończenie wszystko wyjaśnia i, gwarantuję, zaskakuje. Zdradzę, że tytuł tej powieści jest adekwatny do całej historii.

Dla fanów Herculesa Poirota. Na kartach tej powieści pojawia się późno, ale w odpowiednim momencie. Jego doświadczenie i błyskotliwość raz dwa pozwalają na rozwiązanie zagadki. W tym miejscu zaznaczę, że jedna z uczennic również wykazuje się w tej powieści niebywale błyskotliwym umysłem, co zdecydowanie ma wpływ na bieg wydarzeń.

„Kot wśród gołębi” to moje pierwsze, ale z pewnością nie ostatnie spotkanie z twórczością Agaty Christie. Bawiłam się doskonale. Zdecydowanie jest to jeden z najlepszych kryminałów, jakie miałam okazję przeczytać. Intrygujący, nieprzewidywalny, wciągający. Ogromnie polecam, a mojemu Ukochanemu dziękuję za ten wspaniały książkowy prezent.

Jedna ze słabszych jak nie najsłabsza pozycja Christie jaką czytałam. Motyw oczywisty, jedna z tajemnic właściwie przejrzysta. Nudna fabuła i mało interesujące postaci. Poirot pojawia się dopiero w późniejszym etapie i niespecjalnie można się nim długo ciszyć.

"Kot wśród gołębi" to kolejna książka z serii z Herkulesem Poirot.

Prestiżowa szkoła dla dziewcząt, morderstwo, porwanie. Do tego zaginione klejnoty. Na pozór nic się ze sobą nie łączy, a jednak!
Kto jest przysłowiowym kotem wśród gołębi? 🕊️

Podobała mi się ta część, wciągnęła mnie od razu, przeczytałam ją w jedno popołudnie 😅

Tym razem Herkules pojawia się dosyć późno w powieści, ale jak zwykle w kluczowym momencie. Metodyczne działanie oraz przenikliwy umysł Poirota pozwoliły mu finalnie na rozwiązanie całej sprawy. I już wiadomo kto jest kotem. 🐱

"Kot wśród gołębi" to kolejna książka z serii z Herkulesem Poirot.

Kto jest przysłowiowym kotem wśród gołębi? 🕊️

Tym razem Herkules pojawia się dosyć późno...

Agatha Christie - jak zwykle napisane wybitnie.

Agatha Christie - jak zwykle napisane wybitnie.

Porywająca książka. Dla miłośników Poirot - pojawia się on późno ..... Nie zdradzam kiedy. Różnie bywa z pojawianiem się detektywa Poirot w historiach Agathy Christie, raz jest on od samego początku, a raz pojawia się dopiero po pewnym czasie. Mimo, że w tej właśnie powieści Poirot pojawia się dość późno, wcale nie ujmuje to tej książce. Czytałam ją z dużym zaciekawieniem. Historia jest ciekawa. Można pobawić się w detektywa. Polecam.

• Agatha Christie
  • Kryminały