ADHD

poradniki
Liber
2005-01-01
2005-01-01

Krótko i na temat. Istnieje wiele rodzajów ADHD. Każda osoba jest wyjątkowa na swój sposób. Posiada niedoskonałości, ale też unikalne talenty. Mogą zostać specjalistami w ulubionej dziedzinie. Z książki dowiadujemy się, że każdą osobę z ADHD co innego motywuje. Dla jednych jest to kara dla innych nagroda. Zachowanie zgodne z wymaganiami nagradzamy od razu, wtedy działa. Karę można odroczyć, powinna czegoś uczyć. Tak jak na przykładzie podanym w książce. Chłopiec, który rozwalił krzesło, po lekcjach ustawiał ławki. Karać należy na osobności. Jeśli coś interesuje osoby z ADHD, potrafią nad tym skupić się przez bardzo długi czas. Prawie wszystko ich rozprasza. Wyliczając "przeszkadzacze" i zdając sobie sprawę z ich istnienia, można nauczyć się ignorować część z nich. Krzyk dekoncentruje i wzmaga chaos. Spokój, stanowczość, opanowanie rodzica lub nauczyciela buduje. Ustanowienie zasad i reguł stanowi drogowskazy.

Warto poświęcić czas na przeczytanie tej książki. Jest bardzo krótka, ale treściwa. Udręczony "żywym sreberkiem" rodzic znajdzie w niej pokrzepienie i motywację do dalszych poszukiwań. Jest w niej trochę narzekania na kulawy system pomocy osobom z ADHD. Jeśli potrzebujemy konkretnych rozwiązań i wskazówek, musimy szukać w innych woluminach.

• 2012.
  • 2019 rok