Budapeszt. Stolica-zdrój. Wydanie 2

Okładka książki Budapeszt. Stolica-zdrój. Wydanie 2 Monika Chojnacka
Okładka książki Budapeszt. Stolica-zdrój. Wydanie 2
Monika Chojnacka Wydawnictwo: Helion Seria: Przewodniki Bezdroży turystyka, mapy, atlasy
turystyka, mapy, atlasy
Przewodniki Bezdroży
Helion
2009-01-01
2009-01-01
Budapeszt Węgry Buda Peszt

Okładka książki Budapeszt Monika Chojnacka, Márta Éles
Budapeszt Monika Chojnacka, M...
Okładka książki Węgry. Przewodnik + mapa Monika Chojnacka, Waldemar Kugler
Węgry. Przewod... Monika Chojnacka, W...

Bardzo porządnie napisany niewielki przewodnik po Budapeszcie. Można się z niego sporo dowiedzieć zarówno o samym mieście i jego najciekawszych obiektach jak i o samej historii Węgier. Dużo jest tu również ciekawostek.
Co do praktycznej przydatności w podróży - jest tu opisanych 5 tras turystycznych o różnej długości. Wędrując po mieście według wskazówek przedstawionych w przewodniku raczej nie można się zgubić (co najwyżej w niektórych przypadkach można nieco stracić orientację bo z uwagi na upływ czasu kilka obiektów - najczęściej gastronomicznych- już nie istnieje pod danym adresem z nazwą opisaną w książce). Dodatkowo poruszanie ułatwiają schematyczne rozkładane mapki (które można wykorzystać jako zakładki - plus dla wydawcy). Wadą tych mapek jest jednak to, iż nie uwzględniają/pokazują przebiegu środków komunikacji miejskiej (np.metra) i w pewnych momentach musiałem się posiłkować normalną mapą.
Dla osób które znudzą się już stolicą jest opisanych kilka najciekawszych miejscowości znajdujących się nieopodal Budapesztu.
Na końcu przewodnika znajdują się oprócz kilku zdjęć, tzw. użyteczne informacje - z uwagi na upływ czasu od wydania przewodnika zdezaktualizowały się już ceny oraz kilka adresów. Przydatny jest również mini słowniczek i coś na kształt rozmówek polsko - węgierskich. Kolejny plus daję przewodnikowi za format - spokojnie mieści się w kieszeni spodni.
Według mnie jest to wystarczająca książka dla osób, które chcą spędzić w Budapeszcie kilka dni. Chociaż osoby, które wolą widzieć co zwiedzać, wybiorą pewnie przewodniki z większą ilością ilustracji i zdjęć (tych tu jednak jest niewiele).

Bezapelacyjnie jeden z najlepszych przewodników wydanych przez Bezdroża! Napisany znakomitym, lekkim językiem, czyta się znakomicie. Opisy zabytków wystarczające, choć w niektórych miejscach mogłyby być lepsze. Wielki plus za podzielenie wędrówek po mieście na kilka tras, dzięki czemu zwiedzanie jest BARDZO wygodne (trasy są mądrze rozplanowane). Kolejny plus za sporo informacji o Węgrzech, ogólnie o historii Budapesztu, o narodzie i języku. Bardzo cenną częścią są "kapsuły" z ciekawostkami - są bardzo dobrze dobrane i rzeczywiście ciekawe, czego nie można powiedzieć o ciekawostkach w innych przewodnikach.Podsumowując, przewodnik godny polecenia!

• 2015
  • Podróżnicze, przewodniki itp.
  • Oddane
  • Palcem po mapie :),czyli podróżnicze!

Dodaj cytat z książki Budapeszt. Stolica-zdrój. Wydanie 2