JavaScript - mocne strony

Douglas Crockford Wydawnictwo: Helion informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
Helion
8324619984

Książka jest już trochę wiekowa i brakuje w niej opisu narzędzi takich jak Babel, typescript oraz nowej składni es6 która sporo dodała w języku. Niemniej w książce są zawarte fundamentalne elementy języka które każdy programista JavaScript powinien znać. Polecam lekturę.

Mimo iż cienka, ciężko się ją czyta. Wiedza ma charakter raczej encyklopedyczny, i takim językiem też posługuje się autor. Wydaje mi się, że nieco się zestarzała, kod w niej zawarty niezbyt dobrze się czyta. Pozycja nie dla początkujących, lecz dla posiadających pewną wiedzę, chcących sobie uporządkować część pojęć.

Najlepszą cechą książki Douglasa Crockforda jest to, że ona wcale nie uczy programowania. Ona uczy języka, a dobrze opanowany język wraz ze znajomością jego najcenniejszych cech i najgorszych wad pozwala na swobodne operowanie nim i dopiero wtedy stanie się lepszym programistą.

Nie jest to szybki kurs Front-end developera - nie zawiera więc praktycznej użyteczności tego języka w systemach webowych. Pokazuje jego źródło, a to w dłuższej perspektywie jest o wiele cenniejsze.

Książka, którą musi przeczytać i wziąć do serca każdy kto zajmuje się dzisiaj i będzie się zajmował programowaniem aplikacji 'webowych'. Pokazuje w jaki sposób spośród chaotycznie skonstruowanego języka jakim jest JavaScript można wydobyć to co w nim najlepsze i tym samym usprawnić swoje aplikacje ale i również stać się lepszym programistą. To co dla mnie jest najważniejsze w tej książce to zdecydowanie nakreślenie niebezpieczeństw jakimi niektóre cechy tego języka są obarczone i w jaki sposób powinniśmy ich unikać. Polecam!

Ocena dla wersji angielskiej.

Ocena dla wersji angielskiej.

• Programowanie
  • Techniczne