Strzały w Stonygates

Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Panna Marple (tom 5) Seria: Klasyka Kryminału kryminał, sensacja, thriller
They Do It With Mirrors, lub: Murder with Mirrors
2012-04-03
Beata Długajczyk
Klasyka Kryminału
panna Marple strzał przestępcy

Piszę tę recenzję dzień po tym jak przeczytałam książkę i mam problem z przypomnieniem sobie, kto był zabójcą.

Jak zwykle u Agaty Christie przyjemna lektura. Moja kochana panna Marple przychodzi z pomocą starej szkolnej znajomej.

"Strzały w Stonygates" to historia z panną Marple w roli detektywa. Powieść po raz pierwszy została wydana w 1952 roku. Panna Marple spotyka się ze swoją przyjaciółką z lat szkolnych. Ruth van Rydock dzieli się swoim niepokojem odnośnie wspólnej znajomej, także z lat szkolnych. Zdaniem Ruth w domu Carrie Louise dzieje się coś co jej zagraża. Panna Marple postanawia spełnić...

Początek obiecujący, rozwinięcie intrygujące, a rozwiązanie lekko mnie zawiodło. Jednak całość, jak to u Agaty Christie, trzyma wysoki poziom klasycznej konstrukcji kryminału.

Ciekawy wątek do końca trzymający w napięciu, oraz nieprzewidywalny motyw, to zalety kolejnej historii z niesamowitą panną Marple w roli głównej.

Klasyka kryminału. Panna Marple odwiedza swoją przyjaciółkę. W posiadłości mieści się dom dla młodocianych przestępców, którzy są poddawani resocjalizacji. Podczas zamieszania padają strzały. Ginie jeden z właścicieli domu opieki. Trwa śledztwo, podczas którego nasza bohaterka nie próżnuje. Okazuje się, że wszyscy padli ofiara przedstawienia. Polecam.

Polubiłam "Strzały w Stonygates" za to, że moja ulubiona panna Marple pojawia się już na początku książki. Wkracza do akcji, sieje spustoszenie i jak zwykle rozwiązuje zagadkę. Pod tym względem to po prostu uczta dla wielbicieli tej bohaterki!

Sama sprawa wydała mi się na tyle interesująca, że ostatecznie poczułam się rozczarowana, kiedy dowiedziałam się, kto za tym...

Książka dość nijaka i bezbarwna. Nawet Pannie Marple nie udało się zmienić moich odczuć. I to w sumie tyle co mam do napisania na jej temat. Zdecydowanie pewne wątki mogły zostać bardziej rozbudowane. Może dzięki temu tytuł ten bardziej by zapadał w pamięć i nabrałby charakteru.

Zbyt dużo podpowiedzi, za szybko doszłam do rozwiązania

Panna Marple jedzie do Stonygates ponieważ w domu jej przyjaciółki z lat szkolnych, Carrie Louise, dzieje się coś dziwnego. Zachodzi nawet podejrzenie, że zdrowie, a nawet życie właścicielki posiadłości jest zagrożone. W Stonygates oprócz członkowie rodziny Carrie Louise przebywają w domu poprawczym młodociani przestępcy.
Książka bardzo ciekawa z bardzo ciekawym...

1 903
  • Agatha Christie