Strzały w Stonygates

Okładka książki Strzały w Stonygates Agatha Christie
Okładka książki Strzały w Stonygates
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Panna Marple (tom 5) Seria: Klasyka Kryminału kryminał, sensacja, thriller
Panna Marple (tom 5)
Klasyka Kryminału
They Do It With Mirrors
Wydawnictwo Dolnośląskie
2012-04-03
2012-04-03
Beata Długajczyk
panna Marple strzał przestępcy

To chyba najmniej udany z jak dotąd poznanych przeze mnie tomów cyklu o pannie Marple. Już sam początek jest wyjątkowo mało intrygujący, a na zarysowaniu postaci i oczekiwaniu na zbrodnię zlatuje tak spora część powieści, że stosunkowo niewiele pozostaje już miejsca na śledztwo. Na niekorzyść działają też archaiczne dziś poglądy na temat resocjalizacji i roli osób bogatych w społeczeństwie. Jest tu kilka ciekawych refleksji na temat powierzchownej oceny rzeczywistości, ale całość sprawia wrażenie utworu pisanego na siłę i pod presją czasu.

Panna Marple - trudno byłoby powiedzieć , że w akcji - raczej w trakcje obserwacji i rozmyślań w czasie pobytu w posiadłości swojej szkolnej przyjaciółki. Ciekawy początek i koniec , kiedy akcja przyśpiesza . Niestety w środkowych partiach mamy opis mało interesujących poczynań , dość schematycznych bohaterów. Znając prozę Agathy Christie , łatwo się domyślić , kto będzie winowajcą , a rozwiązanie nie jest tak zakręcone jak to nieraz bywa u królowej kryminału. Epilog jest niewiarygodny psychologicznie.
Urzeka mnie urok panny Marple i komiczny sposób w jaki przedstawia inspektorowi rozwiązanie sprawy , wprowadzając go w konsternację - ten stały element związany z panną Marple nigdy mi się nie nudzi. Jednak trzeba mieć trochę wytrwałości żeby doczekać do tego momentu. Ja wynajduję sobie w powieści smaczki , które w jakiś sposób ze mną rezonują. Tym razem wyczytałam , że pannę Marple do pasji doprowadzają ślimaki na grządkach. Podzielam tę złość. Pamiętam jak kiedyś posadziłam wzdłuż chodnika do domu ok 30 pięknych , o pełnych kwiatach , aksamitek. Kiedy następnego dnia wyszłam przed dom , okazało się , że nie ma kwiatów i większości listków - zostały tylko smętne badylki.
Jest też wypowiedź o tym , jak to Anglicy są dumni ze swoich porażek. Przypomina mi to jakiś inny naród.
Podsumowując - to książka dla zagorzałych wielbicieli panny Marple .

Sprawnie się to czytało, akcja przebiega bardzo szybko, jednakże z jakiegoś powodu historia ta niewystarczająco mnie urzekła. Być może dlatego, że bardzo szybko odgadłam, kto jest mordercą? Dobra, ale nie najlepsza z powieści Christie :)

Klasyczna Agatha. Powroty do niej, to dla mnie kwintesencja jesieni :)

Klasyczna Agatha. Powroty do niej, to dla mnie kwintesencja jesieni :)

Akcja zawiązuje się dość szybko. Panna Marple przyjeżdża do bogatej przyjaciółki -idealistki z czasów młodości . Napięcie powoli rośnie. dochodzi do morderstwa w nietypowych okolicznościach. Niestety później akcja traci na spoistości. Miałam wrażenie, że konstrukcja opiera się na jednym motywie- sposobie zabójstwa- a do tego dorabiana jest cała reszta. Na dodatek panna Marple pojawia się marginalnie i tylko wyjaśnia zagadkę. A już samo zakończenie to kolejna gwiazdka mniej

📚 Przy okazji wzbogacania swojej biblioteczki o nowe wydania Agathy Christie odświeżam sobie jej twórczość, a niekiedy odkrywam,że czegoś jeszcze nie czytałam- jak w przypadku recenzowanej ostatnio karaibskiej tajemnicy.

📚 Teraz wypadło na „Strzały w Stonygates”. Bohaterką śledczą jest Panna Marple i to ostatecznie ona rozwiązuje zagadkę, chociaż śledztwo prowadzi policja a Miss Jane jest jedynie gościem domu i baczną obserwatorką.
Historia rozpoczyna się prośbą amerykańskiej przyjaciółki z lat młodzieńczych, aby panna Marple pojechała do jej siostry pod pretekstem odwiedzin i przyjrzała się sytuacji panującej w domu.
Tak poznajemy mieszkańców domu oraz instytutu dla młodych przestępców w Stonygates. I tu jest moment, który dłużył mi się niemożliwieeeee… wręcz czekałam na morderstwo. Później było trochę lepiej-trochę 🙂📚🌿
📚Sieć intryg i kłamst zamieszała mnie tak, że moim podejrzanym był zupełnie ktoś inny, niestety nie trafiłam 🤷‍♀️Wykluczyłam mordercę dość szybko, ponieważ ta osoba wydawała mi się dość porządna.
🌿Co do samego tła i dodatkowych wątków sprawiły, że odebrałam tą powieść bardziej jako obyczajówkę z wątkiem kryminalnym.

🌿Kiedyś przeczytałam ciekawostkę, że Agatha Christie znajdowała natchnienie zmywając, ponieważ to zajęcie budziło w niej myśli zabójcze… Przy tej powieści chyba za mało zmywała 🫣😆
📚🌿Jest to jedna ze słabszych książek, nie oznacza to jednak, że nie jest warta przeczytania. 😊📚

📚❓Jedno co niestety mnie zmartwiło to delikatność tych nowych wydań, bardzo mi się wycierają brzegi okładek. Też tak macie❓ Niezmienia to faktu, że są piękne 😍📚🌿

Agatha Christie - jak zwykle napisane wybitnie.

Agatha Christie - jak zwykle napisane wybitnie.

Ta należy do moich nielubianych książek Agathy Christie. Po pierwsze ma nieprawdziwy tytuł. Strzały nie mają wiele wspolnego z morderstwem. Nazywamy to teraz tytułem clickbajtowym, Agatha była prekursorką w wielu obszarach. Po drugie to raczej powieść obyczajowa z wplecionym wątkiem kryminalnym. Ciężko się czyta, niestety.

Kolejna świetna powieść Agathy Christie. Tym razem panna Marple na prośbę swojej przyjaciółki jedzie odwiedzić jej siostrę. Okazuje się, że miejsce do którego przybywa kryje wiele tajemnic... Zaledwie kilka dni po jej przyjeździe dochodzi do morderstwa, następnie mieszkańcy dowiadują się o próbie otrucia pani domu. Kto kryje się za tymi zbrodniami? Czy jest to jedna osoba, czy może kilka? Jaki motyw kieruje zabójcą?
Wyraziste postacie, każda wyróżniająca się na swój sposób. Wszyscy wydają się być w gronie podejrzanych. Książka trzyma w napięciu do ostatniej strony, a zakończenie może być zaskakujące.
Moim zdaniem świetna lektura, której jedynym minusem jest brak opisów wzbudzających grozę w odbiorcy.
Polecam

Chociaż uwielbiam Agatę Christie znam ją jedynie z filmowych, serialowych wersji. Doskonałych zresztą niezależnie czy są to wersje BBC czy inne. Jestem zapalonym fanem każdej z tych wersji.
Nigdy jakoś nie złożyło się abym faktycznie czytała, któraś z książek tej autorki. Jak to się mówi lepiej późno niż wcale. Widzę teraz jak wiele straciłam. Nie mówię tutaj jedynie o ciekawej akcji czy pomyśle na morderstwo. Narracja, wielorakość postaci ( i to każda jest ciekawa! ) cięte, często też przezabawne riposty nie pozwalają oderwać się od powieści. Muszę nadrobić błąd jakim było odłożenie powieści Królowej Kryminałów .

• Agatha Christie
  • Kryminał