Marysia nad morzem

Okładka książki Marysia nad morzem Nadia Berkane
Okładka książki Marysia nad morzem
Nadia Berkane Wydawnictwo: Debit Cykl: Misia Marysia (tom 23) literatura dziecięca
20 str. 20 min.
2013-01-01
2013-01-01
20 min.
Elżbieta Krzak-Ćwiertnia

Znacie misię Marysię? Seria książeczek z jej przygodami pojawiła się w naszym domu dość niedawno ale już zdążyliśmy ją polubić. Otóż Marysia to sympatyczna mała, ciekawa świata dziewczynka. Cała seria opowiadająca jej perypetie liczy ponad dwadzieścia tytułów a każdy z nich przedstawia zupełnie inną historię.
Sięgając po książeczkę "Marysia nad morzem" młody czytelnik wybierze się z misią na wakacje nad morze. Dla dzieci plaża to ogromna atrakcja i gwarancja dobrej zabawy. Marysi oprócz oczywiście rodziców na plaży towarzyszy jej najlepszy przyjaciel chomik Gryzek. Dla takiego malucha jak on wielka woda i wysokie fale są bardzo niebezpieczne…
Każda z historyjek o Marysi przypomina relację z jakiegoś wydarzenia/dnia. Autorka porusza w nich bardzo zwyczajne tematy, z którymi dzieci mogą się w prosty sposób identyfikować. Dzięki temu cała seria jest bardzo atrakcyjna.
Tekstu nie ma tutaj zbyt wiele, za to czcionka jest duża i wyraźna, dzięki czemu z powodzeniem mogą ćwiczyć przy niej czytanie maluchy, które dopiero się tego uczą. Poza tym ciekawym pomysłem jest umieszczenie u dołu każdej strony z tekstem wyrazów z obrazkami. Dzieci utrwalają w ten sposób ciekawsze słówka, zwroty adekwatne do tematu lektury. Na sąsiednich stornach znajdują się natomiast proste, duże i kolorowe ilustracje uprzyjemniające przygodę z lekturą.
Maluchy z takich właśnie opowieści uczą się właściwych zasad postępowania w różnych sytuacjach. W końcu zawsze mogą skorzystać z doświadczenia Marysi i wyciągnąć wnioski z jej decyzji. Myślę, że stworzenie takiej właśnie serii było udanym pomysłem i gorąco zachęcam do sięgnięcia po każdy z tytułów;)

Sięgając po książeczkę "Marysia nad morzem" młody czytelnik...

Morze, z czym Wam się kojarzy? Mi z letnim wypoczynkiem na plaży, dużą ilością barów i dyskotek, a także młodych turystów. Czy zastanawialiście się jednak jak postrzegają je dzieci? Dla nich to przede wszystkim ogrom wody i piasku w jednym miejscu, ale również wspaniały, nowy i nieznany świat, który należy odkrywać w zależności od swoich możliwości.

Moja córeczka nie miała jeszcze okazji zobaczyć na własne oczka i poznać morza i plaży. Jednak w zrozumieniu tego nietypowego zjawiska (czyt. multum wody do chlapania) przyszła z pomocą Marysia oraz psotny Gryzek i opowieść zawarta w książeczce pod tytułem Marysia nad morzem.

Misia wybrała się razem ze swoimi rodzicami na wakacyjny wyjazd nad morze. Oczywiście w wyprawie nie mogło zabraknąć również najlepszego przyjaciela Marysi – chomika Gryzka. W chwilach kiedy dziewczynka bawiła się na plaży lub pluskała w wodzie, mały psotnik z jednych tarapatów, pakował się od razu w kolejne…

Przyznaję, że na chwilę obecną ta część serii opowiadającej o przygodach misi Marysi i Gryzka, jest w moim mniemaniu, najlepsza. Tak samo zresztą uważa moja córeczka, która zamiast usypiać przez cały czas lektury, chichotała wesolutko. Zresztą z mojej buzi także nie schodził uśmiech gdy razem poznawałyśmy kolejne przygody Gryzka. Nas oczywiście bawiły, jednak mały chomik wcale nie był z nich zadowolony. Od tej pory mały przyjaciel Marysi stał się naszym ulubieńcem.

Nadia Berkane miała naprawdę wspaniały pomysł na stworzenie tej opowieści. Chodzi mi, jako mamy, tu przede wszystkim o fakt, że w wesołej i interesującej historyjce, zawarła kilka ważnych rad dla małych plażowiczów. Dzięki takiej formie mają one szansę na stałe zapaść dzieciom w główkach, bo przecież tak właśnie postępowała jedna z bohaterek ich ulubionych książeczek. W taki oto sposób córa przestała marudzić przy zakładaniu kapelusika gdy wychodzimy na dwór w słoneczne i upalne dni, no i sama dopomina się wtedy o smarowanie specjalnym kremikiem.

Kończąc swój wywód, pewnie nie zdziwię nikogo gdy napiszę, że książeczkę jak i całą serię – gorąco polecam! Naprawdę warto.

Moja córeczka nie...

Nie mogę doczekać się wakacji!

Nie mogę doczekać się wakacji!

• Dla dzieci
  • @ Dla maluszka i przedszkolaka
  • Głośne czytanie z dziećmi
  • Dla Dziecka
  • Nuka
  • Bajki

Dodaj cytat z książki Marysia nad morzem