The Surgeon

Okładka książki The Surgeon Tess Gerritsen
Okładka książki The Surgeon
Tess Gerritsen Wydawnictwo: Ballantine Books Cykl: Rizzoli/Isles (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Rizzoli/Isles (tom 1)
Ballantine Books
2002-07-30
2002-07-30

Czternaście nocy Margaret Atwood, Jo...
Okładka książki Studentka Gary Braver, Tess Gerritsen
Studentka Gary Braver, Tess G...

Tak jak wszystkie książki Tess uważam że to najlepsze kryminały dla osób o mocnych nerwach lubiące thrillery medyczne bo to też specyfiką tych książek I właśnie za tą prawdziwość i ten aspekt medyczny je kocham. Jest to książka z serii więc powiem może dla jakich osób jest seria bo czytałam zarówno książki z serii jak i nie z serii i powiem tak. Ja o wiele bardziej wolę serię. Lubię stan w kryminałach kiedy w głowie mogę stworzyć sobie już jakiś swój obraz bohaterów a potem zjadać zagadki sprawy morderstwa. Generalnie dla mnie ksiązki osobne nie są dla mnie bo wkurzało mnie ciągle zmienianie wątku np. W infekcji natomiasttt nie mówię że to książka zła bo była wybitna i na końcu się docenia i naprawdę cudowna ale po prostu męczyłam się trochę samym tym ciągłym rozpraszaniem mnie różnymi wątkami mimo że wiem że to zabieg celowy.

Pierwszy tom cyklu "Rizzoli/Isles" to doskonały wybór dla osób poszukujących mocniejszych wrażeń. Dla takich, które nie boją się krwi, brutalnych opisów i są chętne do wniknięcia w umysł okrutnego mordercy kobiet. To thriller medyczny, w którym przeplatają się dwie narracje, a sceny opisane z perspektywy tytułowego Chirurga budzą ogromny niepokój. Dzięki nim można spróbować wyobrazić sobie, co może siedzieć w głowie psychopaty, dla którego kobiece narządy płciowe są jak trofeum oraz jakie emocje targają nim w trakcie wykonywania swojego makabrycznego rytuału. Przyznam szczerze, że te fragmenty są chyba najciekawszym elementem tej książki, są po prostu inne, nieszablonowe i do tego przerażające. Dla ludzi o mocnych nerwach.

Oprócz oryginalnej i nieco strasznej fabuły, można znaleźć tutaj całkiem sporo opisów z sal operacyjnych oraz dokonywanych zabiegów medycznych. Ale też na nadmiar skomplikowanej terminologii lekarskiej nie można narzekać. Książka napisana jest w przystępny sposób i szybko się ją czyta. Akcja rozwija się w miarę dynamicznie, a śledztwo postępuje stopniowo. "Chirurg" nie należy do historii przewidywalnych, tożsamość mordercy nie jest podana jak na tacy. Mnie nie udało się odkryć imienia i nazwiska zabójcy, dopóki Tess Gerritsen nie napisała go wprost.

Zsuwając śledztwo na boczny tor, chciałabym wspomnieć o bardzo ważnej kwestii, jaką porusza autorka. Tess Gerritsen pokazuje policyjny świat, w którym to mężczyźni grają główną rolę, niezbyt zgadzając się z obecnością kobiety w zespole. Jane Rizzoli pada przez to ofiarą nieprzyjemnych, seksistowskich żartów ze strony swoich kolegów. Mimo to zachowuje pokerową twarz i mierzy się z przeciwnościami losu. W niektórych zawodach w prawdziwym życiu często panuje przekonanie, że kobiety się do czegoś nie nadają, autorka stara się tutaj pokazać, że jest z goła inaczej.

Książka idealna dla fanów kryminałów z dokładnymi opisami dokonywanych zbrodni. Dzięki niej odkryłam thrillery medyczne i jestem zachwycona. Książkę przeczytałam rok temu, a aktualnie zakończyłam już całą serię Rizzoli/Isles (niestety, będzie mi brakowało postaci, do których zdążyłam się przyzwyczaić i polubić). Każdemu zdecydowanie polecam tą książkę, nie sposób się od niej oderwać!

Ciekawa książka, trzymająca w napięciu, bardzo szybko się czyta. Polecam

Ciekawa książka, trzymająca w napięciu, bardzo szybko się czyta. Polecam

To moje pierwsze spotkanie z autorką. Książkę pożyczyłam z polecenia, ale nie jest to pozycja, którą postawiłabym na półce. Czyta się dobrze, można zapomnieć o Bożym świecie, chętnie poświęcałam jej czas, jednak czy powróciłabym do niej po jakimś czasie? Raczej nie. Nie przepadam za thrillerami, czy kryminałami, w których pojawia się relacja sprawcy i domyślić się możemy, gdzie on się znajduje. Jednak połączenie wątku kryminalnego z opisami prosto z sali operacyjnej są bardzo ok... Zaczynam kolejny tom ,,Skalpel'', o którym słyszałam więcej pozytywnych relacji. Zobaczymy!

Jest to moja pierwsza książka tej autorki i pierwsza książka z serii. Książkę czyta się szybko i potrafi zaskoczyć. Występuje również wątek romantyczny dla podniesienia temperatury emocji. Postacie ciekawie nakreślone pozostawiają pole dla wyobraźni czytelnika.

Czuję, że jest to wstęp do bardzo ciekawych, interesujących i intrygujących przygód. Jestem bardzo zadowolona.

Zabójstwa dokonane z zimna krwią. Ręce, które miały uzdrawiać. Przysięga, która nigdy nie została wypowiedziana.

Chirurg to mroczny kryminał o morderstwach na ofiarach gwałtów. Sprawca wykorzystywał brutalną przeszłość kobiet, aby spełnić swoje fantazje i zadawać cierpienie. Ale co jeżeli jedna z niedoszłych ofiar podejmie współpracę z policją? Co się stanie, gdy sprawca stanie się zbyt pewny siebie?

Tess Gerritsen wykorzystując swoją wiedzę jako lekarz opisuje tajniki skomplikowanych zabiegów, a jako jedno z miejsc akcji swojej książki obiera szpital. Dzięki swojemu wykształceniu udaje jej się wprowadzić czytelnika w świat terminologii medycznej oraz wyjaśnić metodykę działania tytułowego chirurga. Autorka nie pozostawia miejsca na wątpliwości - osoba dokonująca mordów jest bezwzględną bestią, którą należy schwytać za wszelką cenę.

Książka od pierwszych stron wciąga w wir zagadek i niewiadomych. Czytelnik stara się wczuć w rolę detektywa i znaleźć poszlakę, która doprowadzi do wyjaśnienia tożsamości antybohatera. Język i styl jest przyjemny, płynny oraz pozwala na zatraceniu się w historii.

Bardzo lubię książki Tess. Zaczęłam serię od „Umrzeć po raz drugi”, ale tą serię można czytać w dowolnej kolejności. „Chirurg” nie zawiódł moich oczekiwań, czyta się szybko i przyjemnie i co jest charakterystyczne u Tess- cały czas trzyma w napięciu.

Audiobook "Chirurg" towarzyszył mi przez cały dzień (sobota) wraz z głosem Michała Popczyńskiego, najpierw w pracach ogrodowych a potem w wieczornym odpoczynku po nich. Co mogę powiedzieć? Trudno się oderwać, wartka i dobrze przemyślana fabuła tego thrillera medycznego przyciąga jak magnes. Od początku do końca, w napięciu i z zainteresowaniem, śledzimy rozwój akcji, walkę z czasem, odkrycia kim jest tytułowy chirurg zanim dopadnie kolejną ofiarę.
Ofiarami są kobiety, które morderca zwyrodnialec, z chirurgiczną precyzją okalecza z narządów wewnętrznym i pozwala wykrwawić się na śmierć. Śledztwo prowadzą Thomas Moore oraz Jane Rizolli, detektywi których charaktery i doświadczenie zajmują miejsce na przeciwnych biegunach. Moore, spokojny, wywarzony o dużym doświadczeniu, po osobistych przejściach. Rizolli młody "pistolet", chcąca udowodnić wszystkim i sobie samej, że może, potrafi, że kobieta detektyw też zasługuje na szacunek. Śledztwo tropami wraca do podobnych morderstw sprzed lat, do jedynej osoby która przeżyła "spotkanie" z mordercą do Catherine Cordell, która jest lekarzem, chirurgiem w bostońskim szpitalu. Piękna pani doktor jest teraz strzępkiem nerwów po traumatycznych przeżyciach, presja wzrasta gdy morderca zaczyna dawać sygnały że ona jest w kręgu jego zainteresowania.
Narracja w tej książce poprowadzona jest bardzo dobrze, dobre tempo, budowane napięcie oraz nowe wątki wraz z rozwojem śledztwa przyciągają uwagę, wprowadzają nowe niewiadome i sugestie, czytelnik jest częścią śledztwa, próbuje nie czekając na rozwój wypadków sam rozwikłać zagadkę kim jest morderca i jaką rolę odgrywa w tej układance pani doktor.
Postaci są interesujące, nieszablonowe, kibicujemy im. Moore'a polubiłem, Rizzoli mocno mnie irytowała, ale widocznie zamysł autorki był taki aby postać pani detektyw nie była lukrowana tylko niepokorna i że słabościami (ale kto ich nie ma ? )
Na uwagę zasługują również wątki poboczne: osobiste problemy jednego z detektywów oraz wątek uczuciowy, które urealniają postacie i dodają kolorytu fabule.

Podsumowując na prawdę dobry, wciągający i trzymający w napięciu thriller, a w przypadku audiobooka w świetnej interpretacji lektora. Trudno nie polecić.

• Tess Gerritsen
  • Kryminał