Kiedy znów będę mały

1925-01-01
Nasza Księgarnia
literatura dziecięca
1961-01-01

Dla każdego dorosłego, który choć raz chciał wrócić do czasów dziecięcych... Dla każdego dorosłego, który choć raz zapomniał, jak to jest być dzieckiem... Tak blisko nam do siebie, a jakże wielkie budujemy przepaście... Jakże wiele można dowiedzieć się o sobie nawzajem, kiedy opowieść ta jest czytana rodzinnie na głos... Jedno się nie zmienia, mimo, że dzieci mają coraz...

Ta próba spojrzenia na świat z perspektywy dziecka to klasyk. Tłumaczona na wiele języków. Poetycka, pełna wrażliwości na świat dziecka, i świat w ogóle.

Czas dzieciństwa jest dla większości z nas idyllą, którą lubimy wspominać. Jacy wtedy byliśmy beztroscy!
W tej książce autor przypomina, że będąc dzieckiem też mieliśmy zmartwienia i to całkiem sporo. Co za tym idzie, warto spojrzeć na dzieci, które nas otaczają, że one również są osobnymi bytami.

Książka napisana trochę ciężkim językiem, charakterystycznym dla Korczaka. Świat dziecka objaśniany dorosłym przez dorosłego, który ponownie stał się dzieckiem. Myślę, że warto przeczytać i polecam nie tylko rodzicom czy nauczycielom, przecież każdy z nas kiedyś miał kilka lat. :)

Wciągająca, ciągle coś się dzieje, ciągłe zwroty akcji. Uświadamia jak mogą myśleć dzieci. Porusza bardzo wiele istotnych dla życia dzieci wątków. Jest jak dzienniczek małego Janusza Korczaka, choć pisany przez dorosłego. O dzieciństwie jak najbardziej rewelacja, polecam.

Książka która "boli"...

Najprościej i najgłębiej poruszająca książka o dzieciństwie, jaką do tej pory czytałam. A może jaką czytałam tak świadomie. Nie tylko mówi o tym, że dobrze wszędzie, gdzie nas nie ma. Ale też pozwala nabrać dorosłego dystansu do dziecięcego myślenia, dodając do tego dziecięcą intensywność uczuć.

Na półkach: , , , ,

Niezwykła książka o tym, że zawsze dzieci chcą szybciej dorosnąć, a dorośli jeszcze raz powrócić do czasów beztroskiego, na pozór, dzieciństwa. Pewnej nocy do głównego bohatera, który był nauczycielem, przyszedł krasnoludek. Chciał spełnić jedno z marzeń mężczyzny. Po krótkim zastanowieniu się, nauczyciel mówi, że chciałby jeszcze raz powrócić do czasów dzieciństwa. Nie...

Po przeczytaniu tej książki zmienia się mocno postrzeganie zachowań dziecka, już nie szufladkuje się ich, że albo jest dobrze, albo jest źle. Czytając, można sobie powoli przypominać dzieciństwo... Bo przecież to było nie tak dawno ;) I inaczej patrzeć na nasze pociechy, bardziej wyrozumiale. POLECAM GORĄCO! Każdemu rodzicowi i nauczycielowi.

• Przeczytane w 2019
  • Posiadamy