Kiedy znów będę mały

Okładka książki Kiedy znów będę mały Janusz Korczak
Okładka książki Kiedy znów będę mały
Janusz Korczak Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
literatura dziecięca
Nasza Księgarnia
1961-01-01
1961-01-01

Napisać, że to najlepsza książka to mało. Napisać, że jest cudowna – niczego to nie odda.

Co takiego mi dała, dlaczego wystawiłam ocenę 10? Książka zmieniła moje życie.

Dała mi pełny obraz dziecka, dała mi bogactwo przemyśleń, które zakorzeniły się we mnie, dotknęły duszy. Dała mi coś więcej niż słowa. Wciąż jestem pod wrażeniem tego, jak autor stworzył tę powieść. Jak zawarł w powieści historię dla dziecka i dorosłego, jak wskazał kierunki, jak pokazywał, jak tłumaczył – ale nigdy nie na siłę, nudno, moralizatorsko. Dał nam świat oczami dziecka filtrowany dorosłymi myślami. Dał nam dorosłe rozważania przesiąknięte dzieckiem.

A do tego historia ma fantastyczny wątek, piękne i bolesne zakończenie, językowo jest wspaniała.

Książka, od której nie można się oderwać, czytana na raz, bez przerwy, aż się nie skończy i z żalem, że to już. Książka, którą będę czytać z córką jak podrośnie.

Książka, którą powinien przeczytać każdy rodzic.

Co takiego mi dała, dlaczego wystawiłam ocenę 10? Książka zmieniła moje życie.

2067

Cały Korczak. Cały!

Cały Korczak. Cały!

Smutna, ale bardzo pouczająca i jeszcze bardziej uświadamiająca o tym jak wiele od nas, dorosłych zależy i jak wiele możemy nauczyć się od naszych dzieci, a właściwie od dzieci w ogóle.

Niesamowite jest to, że Janusz Korczak w 1925 (!) roku pisał o rzeczach, które dopiero dzisiaj, w latach 20. XXI wieku, niemal 100 lat później, zyskują na popularności: brak kar cielesnych, rodzicielstwo bliskości, zrozumienie, podejście do dziecka z SZACUNKIEM, jak do człowieka, nie "cielaka". To wszystko jest bliskie memu sercu i bardzo się cieszę, że mam tę możliwość odkrywać rodzicielstwo przy pomocy takich ludzi jak m.in. Janusz Korczak czy Jesper Jull, którzy dla mnie są po prostu autorytetami. Każdy rodzic i każdy pedagog powinien sobie postawić ich książki jako pozycje obowiązkowe w swoich biblioteczkach, by móc często do nich wracać.

Jak widać wychowanie w szacunku nie jest fanaberią, "bezstresowym" chowem, lecz postawą, niezwykle trudną, którą warto pielęgnować i którą warto obrać jako model wychowywania swoich dzieci.

Korczak w "Kiedy znów będę mały" opowiada o codzienności - zarówno szkolnej, podwórkowej jak i domowej, rodzinnej - z perspektywy dziecka, a konkretnie - dorosłego, który na własne życzenie dzięki krasnoludkowemu zaklęciu został w ciele dziecka umieszczony. Uświadamia to nam, dorosłym, jak długą drogę mamy do pokonania, aby zrozumieć działanie tej cienkiej nici porozumienia między nami, a dziećmi.

Jedna z lepszych lektur dla rodziców, dziadków, babć czy wychowawców jakie czytałam. Polecam z całego serca!

Dla każdego dorosłego, który choć raz chciał wrócić do czasów dziecięcych... Dla każdego dorosłego, który choć raz zapomniał, jak to jest być dzieckiem... Tak blisko nam do siebie, a jakże wielkie budujemy przepaście... Jakże wiele można dowiedzieć się o sobie nawzajem, kiedy opowieść ta jest czytana rodzinnie na głos... Jedno się nie zmienia, mimo, że dzieci mają coraz więcej praw, coraz mniej obowiązków, coraz więcej do powiedzenia, coraz mniej do zrobienia, wciąż się ich nie docenia jako pełnoprawnych ludzi z własnym światem wewnętrznym... "Ach ta dzisiejsza młodzież..." A kto ją wychował? Wasze dzieci, drodzy seniorzy. Polecam!

Czas dzieciństwa jest dla większości z nas idyllą, którą lubimy wspominać. Jacy wtedy byliśmy beztroscy!
W tej książce autor przypomina, że będąc dzieckiem też mieliśmy zmartwienia i to całkiem sporo. Co za tym idzie, warto spojrzeć na dzieci, które nas otaczają, że one również są osobnymi bytami.

Książka napisana trochę ciężkim językiem, charakterystycznym dla Korczaka. Świat dziecka objaśniany dorosłym przez dorosłego, który ponownie stał się dzieckiem. Myślę, że warto przeczytać i polecam nie tylko rodzicom czy nauczycielom, przecież każdy z nas kiedyś miał kilka lat. :)

Wciągająca, ciągle coś się dzieje, ciągłe zwroty akcji. Uświadamia jak mogą myśleć dzieci. Porusza bardzo wiele istotnych dla życia dzieci wątków. Jest jak dzienniczek małego Janusza Korczaka, choć pisany przez dorosłego. O dzieciństwie jak najbardziej rewelacja, polecam.

Książka która "boli"...

Książka która "boli"...

Ta próba spojrzenia na świat z perspektywy dziecka to klasyk. Tłumaczona na wiele języków. Poetycka, pełna wrażliwości na świat dziecka, i świat w ogóle.

Przyznaję się, że doczytałam do 1/3 i trochę mnie zmęczyło. Początkowo ciekawiło mnie przedstawienie dorosłych oczami dziecka, ale od pewnego momentu poczułam, że jednak ta książka nic nie wnosi w moje życie.

• Przeczytane w 2019
  • Posiadamy
  • Kiedy znow bede maly
  • Teraz czytam (tak jakby)