Łowca dusz

Okładka książki Łowca dusz Alex Kava
Okładka książki Łowca dusz
Alex Kava Wydawnictwo: HarperCollins Cykl: Maggie O'Dell (tom 3) Seria: Literatura w Szpilkach kryminał, sensacja, thriller
Maggie O'Dell (tom 3)
Maggie O'Dell FBI

Alex Kava
Przedsmak zła (tom 0,5)
Dotyk zła – (tom 1)
W ułamku sekundy – (tom 2)
Łowca dusz – (tom 3)
Granice szaleństwa – (tom 4)
Zło konieczne – (tom 5)
Zabójczy wirus – (tom 6)
Czarny piątek – (tom 7)
Kolekcjoner – (tom 8)
Śmiertelne napięcie – (tom 9)
Płomienie śmierci – (tom 10)
Ostateczny cel – (tom 11)
Przeczytałam całość od początku do końca.
Bardzo dobra seria, choć najlepsze tomy pierwsze/początkowe i ostatnie. Bardzo dobra otoczka obyczajowa, świetnie oddane emocje. Co do zagadek kryminalnych, każda powieść to osobne śledztwo. Jednak najlepsze są te kryminalne. A niektóre tomy dotyczą spisku itp.
Bardzo niefajnie kończy się ostatni tom, ale już w opisie widzę, ze jest kolejny cykl z Ryderem i tam też występuje Maggie - tamten cykl stanowi kontynuację.
Trochę też mnie irytowała główna bohaterka, która jest taką świetną śledczą, a robi wszystko, co może, żeby zepsuć swoje życie osobiste. Ale jak rozumiem, miało to dodatkowo zachęcić czytelników.
Podobała mi się cała seria, polecam!

Alex Kava
Przedsmak zła (tom 0,5)
Dotyk zła – (tom 1)
W ułamku sekundy – (tom 2)
Łowca dusz – (tom 3)
Granice szaleństwa – (tom 4)
Zło konieczne – (tom 5)
Zabójczy wirus – (tom 6)
Czarny piątek – (tom 7)
Kolekcjoner – (tom 8)
Śmiertelne napięcie – (tom 9)
Płomienie śmierci – (tom 10)
Ostateczny cel – (tom 11)
Przeczytałam całość od początku do końca.
Bardzo dobra seria,...

Lekki, prosty i przewidywalny kryminał. Fabuła ciekawa, ale troszkę przegadana. Na pewno nie dałabym rady przeczytać, ale słucha się dobrze.

Gdy czytałam książkę przed laty, byłam pod wrażeniem. To było laaata temu.
Obecnie już tak się nie zachwycam.
Może szkoda, że z biegiem lat rośnie krytycyzm i dystans nawet wobec ulubionych pisarzy...

Gdy czytałam książkę przed laty, byłam pod wrażeniem. To było laaata temu.
Obecnie już tak się nie zachwycam.

To moja pierwsze ksiaza tego autora. Pomimo tego, ze przez prawie 200 stron nie dzieje sie nic szczegolnego, i tak narracja powoduje, ze chce sie czytac dalej. Mimo wszystko w samej historii sa watki, ktore nie sa na koncu wyjasnione. Dalej ciekawi mnie dlaczego wielebny kazal grupie chlopakow napastowac kobiety w parku

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

To już trzeci tom serii o Maggie O'Dell (mój drugi). Na początku trochę się ciągnie, bo niezbyt interesuje mnie tematyka sekt, ale później, jak akcja rusza, to nie można się oderwać od książki.

Mamy sektę, która zdobywa coraz więcej wyznawców, jest charyzmatyczny przywódca Everret i giną kobiety... Kto jest mordercą? W sprawę zamieszana jest też matka głównej bohaterki. Nowa współpracownica agentki, bardzo ją drażni, czy się dogadają? Dużo się dzieje , nie ma nudy.

Świetnie napisana książka, dużo wątków, bohaterzy to nie puste wydmuszki, a ludźmi z krwi i kości, którzy mają swoje życie. Nie są kryształowi, są tacy jak my. Mam tylko jeden problem z tą powieścią – korekta. Jest źle zrobiona, przepuszczono mnóstwo błędów. Czy to brak czasu? Nie wnikam, ale źle to wygląda.

Polecam Alex Kavę – to bardzo interesująca autorka.
Czekam z niecierpliwością na następną książkę.

Świetny thriller, mam tylko jedno zastrzeżenie, końcówka - Maggie O`Dell znowu zachowała się jak nieprofesjonalna idiotka. Czasami taki drobiazg przesądza o ocenie całości.

Moja druga książki Kavy i chyba ostatnia. Książka ciekawa, że wytrwałam do końca, ale niestety akcja mnie nie pochłonęła. Bardzo długo męczyłam się aż w końcu udało się skończyć.

Niestety mocno przewidywalna. Oczywiście nie w drobnych szczegółach, bo przez długi czas nie wiedziałem, jakie są relacje pomiędzy wielebnym Everettem a mordercą (chyba zdradziłem, że wielebny nim nie jest, ale do takiego wniosku bardzo szybko dojdzie nawet mało rozgarnięty czytelnik),ale w ogólnie większość jest do przewidzenia. Już od pierwszego opisu wiedziałem, od czego pochodzą „tajemnicze” okrągłe ślady w miejscu zbrodni. Agenci mogli nie wiedzieć od razu, ale poprzez opis zachowań mordercy, autorka wręcz podpowiada czytelnikowi przyczynę owych śladów. Agentom zdecydowanie zbyt długo zajęło rozwiązanie tej zagadki. Pod koniec morderca okazuje się zupełnym idiotą, który na komendzie policji zostawia przedmiot, który owe ślady zostawił. Psychologicznie to kompletnie nieprawdopodobne.
Autorka (ku mojej uciesze po raz kolejny, w kolejnym tomie lektor dziękuje za wysłuchanie powieści Alexa Kavy, zamiast Alexy, robiąc z niej mężczyznę) wykorzystuje mocno wyeksploatowane motywy: restrykcyjna, ascetyczna (z wyjątkiem przywódcy),zamknięta sekta, charyzmatyczny przywódca wykorzystujący seksualnie wyznawczynie itp. To już tyle razy było, że robi się po prostu kiczowate. Oczywiście temat jest ciągle aktualny i nośny, ale żeby zainteresować czytelnika, należało by jednak mocniej pochylić się nad psychologią poszczególnych postaci, ciekawie budować dramatyzm. Tu tego zabrakło.
Niestety trzeci tom przygód agentki Maggie O’Dell zupełnie nie zachwyca. Autorka wpada w coś, co ja nazywam kobiecym kryminałem. Coraz mniej akcji, coraz mniej rozwiązywania zagadki, coraz więcej skupiania się na relacjach bohaterki z współpracownikami, rodziną i ludźmi nie koniecznie bezpośrednio związanymi ze sprawą. Wypełniacz jest ważny, ale powinien być tylko wypełniaczem. O ile pierwszy tom w cyklu był całkiem dobry, to kolejne wykazują ostry spadek jakości. To dość charakterystyczne dla wielu cykli thrillerów czy kryminałów. W pierwszym tomie bohater styka się z jakimś psychopatycznym mordercą, który albo jest ścigany przez kolejne tomy, albo znika z pola widzenia i działa gdzieś w tle nękając bohatera w nieoczekiwanych sytuacjach. Często owym głównym bohaterem jest agentka FBI albo policjantka z dość skomplikowaną historią dzieciństwa. Robi się to sztampowe i nudne. Przepraszam, ale Clarice Starling i Hannibal Lecter są niepodrabialni. Ani główna bohaterka cyklu Tess Gerritsen, ani Alexy Kavy nie umywają się. Naśladownictwa są mniej lub bardziej udanymi popłuczynami. Zazwyczaj mniej udanymi. Zamiast agentki bywa też i mężczyzna – detektyw. Mamy tu cykle powieściowe Bernarda Minier czy Chrisa Cartera. Pewnie można by dopisać jeszcze kilku autorów. Nie mam nic przeciwko inspiracjom, trudno wymyśleć coś absolutnie nowego, ale to oznacza, że trzeba mocno się przyłożyć, żeby czytelnik chłonął kolejne tomy z zapartym tchem. Nie wystarcza zwiększanie ilości makabry czy ilości trupów. Nie tędy droga.
By parafrazować opis z LC: prawda ani nie jest o wiele bardziej skomplikowana ani przerażająca, niż wskazywały początkowe ustalenia. Miałem nadzieję na ciekawy cykl, niestety twórczość pani Kavy nie pojawi się już w moich lekturach.

Mile zaskoczenie po ostatnim tomie, który nie za bardzo przypadł mi do gustu.
Ten czytało się świetnie i to od pierwszego rozdziału. Historia dość stereotypowa. Sekta religijna, charyzmatyczny przywódca i oddani wierni, którzy są gotowi oddać życie za swojego guru. Na spotkaniach religijnych zaczynają ginąc kobiety. Kiedy ofiarą pada córka senatora Maggie O'Dell szuka mordercy.
Po ostatnim tomie byłam dość zniechęcona po ostatnim tomie i miałam już dać sobie spokój z tą serią. Cieszę się że jednak zdecydowałam się dać tej serii szansę. Będę czytać kolejny tom

Mile zaskoczenie po ostatnim tomie, który nie za bardzo przypadł mi do gustu.

,,Łowca dusz" czyli trzecia część cyklu o agentce Maggie O'Dell. Kolejny kryminał tej autorki, który jest poprawny, nic mu nie brakuję by być pełnoprawnym kryminałem jednak po przeczytaniu dwóch poprzedniczek miałam najwyraźniej zbyt wysoko postawioną poprzeczkę jeśli chodzi o ten cykl. Niby dużo się dzieje ale jakoś historia mnie nie porwała, a wręcz mam wrażenie że niemiłosiernie się dłużyła, ostatnie kilkadziesiąt stron czytałam co któreś słowo byle by ją jak najszybciej skończyć, Ta część zdecydowanie mnie zawiodła ale i tak sięgnę po kolejne części by sprawdzić czy coś się polepszyło.

• Alex Kava
  • Kryminały