rozwińzwiń

Budo. Wykłady tengu

Okładka książki Budo. Wykłady tengu Issai Chozan
Okładka książki Budo. Wykłady tengu
Issai Chozan Wydawnictwo: Diamond Books filozofia, etyka
108 str. 1 godz. 48 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Diamond Books
Data wydania:
2013-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-01
Liczba stron:
108
Czas czytania
1 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788389332516
Tłumacz:
Marek Mydel
Tagi:
Japonia szermierka szabla
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
525
10

Na półkach: ,

Kruczego Demona Rozprawa o Sztukach Walki

Tengu to mitologiczne, zmiennokształtne istoty o cechach na poły ludzkich, na poły ptasich. Ludowe podania obdarzyły je niezwykłymi talentami, takimi jak np. umiejętność teleportacji. Tengu mogły znikać bezszelestnie, czytać w ludzkich myślach (a nawet je kontrolować),a ich zęby był tak ostre, że bez trudu przegryzały stal. Ich pojawienie się zwykle zwiastowało wojnę, chaos i zagładę. Niektóre jednak czyniły również dobro: chroniły niewinnych, zwłaszcza dzieci, a za uczynione im przysługi odwdzięczały się honorowo. Uchodziły za niezrównanych wojowników i wierzono, że czasami wtajemniczały śmiertelników w tajniki sztuk walki. To im generałowie, tacy jak słynny Minamoto Yoshitsune, zawdzięczali swoje legendarne sukcesy.

O tego rodzaju naukach jest ta książka. Autor nadał im formę przypowieści i wyłożył w czterech zwojach, w których - od ogółu do szczegółu – zawarł swoje przekonania w tej materii. „Tengugeijutsuron” jest jednocześnie tekstem filozoficznym, nawiązującym do myśli konfucjańskiej, buddyzmu oraz filozofii tao; a zarazem uwzględnia praktyczne wskazówki dotyczące technik walki. Pouczenia te skierowane są do mentorów, mających w swojej pieczy edukację przyszłych wojowników (o problemach samej edukacji, zadziwiająco współczesnych, też można znaleźć słówko). Dowiadujemy się z nich nie tylko, którym końcem miecza dźgać przeciwnika, ale jak codzienne życie i osobista moralność przenika się z zasadami Drogi Wojownika, i jak wpływają one na skuteczność adepta.

Niektóre z tych zasad mogą się wydawać oczywiste, inne nie do przyjęcia, ale trzeba wziąć pod uwagę, że mamy do czynienia z tłumaczeniem oryginalnego tekstu pochodzącego z XVIII w. Jest to więc źródło historyczne, z którego - między wierszami- możemy wyczytać co nieco o mentalności ówczesnych Japończyków. Issai Chozan to świadek swoich czasów, żył w latach 1659-1741, służąc prominentnemu klanowi Kuze, pod rządami siogunatu (sic!) Tokugawa. I to jest w tej książce wyjątkowe. Myślę, że cała seria „Kokoro” świetnie wypełnia lukę między akademickimi rozprawami, przeznaczonymi dla studentów, a pogłębiającą stereotypy papką płytkich historyjek o różnościach i dziwnościach, w które rynek obfituje. Mam nadzieję na więcej takich publikacji.

Kruczego Demona Rozprawa o Sztukach Walki

Tengu to mitologiczne, zmiennokształtne istoty o cechach na poły ludzkich, na poły ptasich. Ludowe podania obdarzyły je niezwykłymi talentami, takimi jak np. umiejętność teleportacji. Tengu mogły znikać bezszelestnie, czytać w ludzkich myślach (a nawet je kontrolować),a ich zęby był tak ostre, że bez trudu przegryzały stal. Ich...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    17
  • Przeczytane
    4
  • Posiadam
    3
  • Japonia
    2
  • Posiadam: popularnonaukowe
    1
  • Do Kupienia
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Encyklopedie
    1
  • Japonia
    1
  • Klimat dalekiego wschodu
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Budo. Wykłady tengu


Podobne książki

Przeczytaj także