rozwińzwiń

Historia języka polskiego

Okładka książki Historia języka polskiego Zenon Ludwik Klemensiewicz
Okładka książki Historia języka polskiego
Zenon Ludwik Klemensiewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN językoznawstwo, nauka o literaturze
830 str. 13 godz. 50 min.
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
830
Czas czytania
13 godz. 50 min.
Język:
polski
ISBN:
9788301127602
Tagi:
język polski historia
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
19 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2649
152

Na półkach: ,

Dla językoznawców – pewnie jedna z podstawowych lektur. Dla reszty czytaczy – sporo ciekawych anegdot przeplatanych trochę mniej ciekawymi omówieniami gramatyki, ortografii, zmian w pisowni itd. Ale najbardziej mnie zaintrygował fakt, że przez kilkaset lat istnienia Państwa Polskiego, przynajmniej od Chrztu Polski aż do szesnastego czy nawet siedemnastego wieku, naszym rodakom trudno było zrozumieć, że jeśli nazywasz się Polakiem to powinieneś mówić po polsku! To już prędzej do lekarzy dotarła odkrywcza myśl, że po drodze między sekcją zwłok a odebraniem porodu warto umyć ręce... Łykaliśmy bezkrytycznie łacinę, czeski, niemiecki, ruski, o francuszczyźnie nie mówiąc a polski… zostawialiśmy wieśniakom i kuchtom dworskim! To prawie cud, że między Bugiem a Odrą ktoś jednak po polsku mówi a wielu innych „ktosi” nawet jeszcze pisze co nieco do poczytania…

Dla językoznawców – pewnie jedna z podstawowych lektur. Dla reszty czytaczy – sporo ciekawych anegdot przeplatanych trochę mniej ciekawymi omówieniami gramatyki, ortografii, zmian w pisowni itd. Ale najbardziej mnie zaintrygował fakt, że przez kilkaset lat istnienia Państwa Polskiego, przynajmniej od Chrztu Polski aż do szesnastego czy nawet siedemnastego wieku, naszym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
815
520

Na półkach: ,

Książkę tę przeczytałam jako podręcznik w czasie studiów i pozwoliła mi zrozumieć zawiłości polszczyzny, pozwoliła zrozumieć sens rz, ż, ó, u i tym podobnych rzeczy, ale także pokazała, jak żywą tkanką jest język.

Dzięki niej do dziś z pełnym zainteresowaniem przyglądam się zmianom w polszczyźnie. Nie wszszytko mnie cieszy, ale raduje to, że nasz język żyje. Bo dopóki żyje język, dopóty żyje naród.

Książkę tę przeczytałam jako podręcznik w czasie studiów i pozwoliła mi zrozumieć zawiłości polszczyzny, pozwoliła zrozumieć sens rz, ż, ó, u i tym podobnych rzeczy, ale także pokazała, jak żywą tkanką jest język.

Dzięki niej do dziś z pełnym zainteresowaniem przyglądam się zmianom w polszczyźnie. Nie wszszytko mnie cieszy, ale raduje to, że nasz język żyje. Bo dopóki żyje...

więcej Pokaż mimo to

avatar
440
43

Na półkach: ,

„Historia Języka Polskiego” Zenona Klemensiewicza to książka o zasłużonej pozycji w badaniach dziejów polszczyzny, toteż trudno ją poddać ocenie bez groźby bezkrytycznego uwielbienia lub zamachu na rodzime wartości. Trzeba jednak powiedzieć uczciwie, że nie jest to lekka, łatwa i przyjemna podróż do egzotycznej krainy zamierzchłych czasów, lecz książka stricte naukowa, która nieprzygotowanego czytelnika może przytłoczyć wielością i złożonością językoznawczych szczegółów. Dla osób obeznanych natomiast, poważnym minusem tej książki może być to, że w wiedzę o pochodzeniu naszego języka włącza ona merytoryczny wprawdzie, lecz wyraźnie ambicjonalny i subiektywny spór badaczy reprezentujących różne ośrodki naukowe – Kraków i Poznań, spór dotyczący przeważających regionalnych (małopolskich lub wielkopolskich) cech języka ogólnopolskiego. Na szczęście, jest też w niej miejsce na rzeczowe i obiektywne wnioski autora na ten temat, tak że wspomniany mankament nie wpływa na całokształt tej wartościowej publikacji.

„Historia Języka Polskiego” Zenona Klemensiewicza to książka o zasłużonej pozycji w badaniach dziejów polszczyzny, toteż trudno ją poddać ocenie bez groźby bezkrytycznego uwielbienia lub zamachu na rodzime wartości. Trzeba jednak powiedzieć uczciwie, że nie jest to lekka, łatwa i przyjemna podróż do egzotycznej krainy zamierzchłych czasów, lecz książka stricte naukowa,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    41
  • Przeczytane
    33
  • Posiadam
    13
  • Teraz czytam
    4
  • Językoznawstwo
    4
  • Chcę mieć
    2
  • Studia
    2
  • Filologia polska
    1
  • Literatura i język
    1
  • Historia nauki, kultury i religii
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Historia języka polskiego


Podobne książki

Przeczytaj także