Świat teatru

Jedność
2011-01-01
2011-01-01
sztuka teatralna teatr sztuka

Książka Sylvii Schopf jest próbą przybliżenia świata teatru młodemu czytelnikowi. Stare, klasyczne sztuki - piękne, często z ważnym przesłaniem moralnym, ale … No właśnie jest pewne „ale”. Ich język jest często trudny, archaiczny wręcz. Same sztuki zdecydowanie są przeznaczone dla dojrzałego czytelnika. Wersje dla dzieci stanowią ciekawą alternatywę dla znanych motywów i tematów, jakie przewijają się w baśniach i bajkach. Są swego rodzaju urozmaiceniem, proponują zupełnie coś innego niż tradycyjne teksty. Poniekąd przygotowują również na lekturę oryginału.
Trudno nie zgodzić się z tezą, że oryginalne zawsze jest lepsze. Wiele z takich klasycznych tytułów jest arcydziełami, a tekst „na podstawie” jest tylko namiastką literackiej perełki. Niemniej w „Świecie teatru” znaleźć można ciekawie opowiedziane historie, po które można na przykład sięgnąć przed wizytą w teatrze – jako swego rodzaju przygotowanie na trudniejszy tekst. Może zachęcą do wizyty w tym czarownym miejscu? W dzisiejszych czasach, w dobie tak atrakcyjnych dla dzieci cudów jak: komputery, laptopy, smartfony, tablety, wizyta w teatrze jest wydawać się może wyprawą na inną planetę.
Niniejsza publikacja zawiera 9 opowieści na podstawie bardziej i mniej znanych sztuk teatralnych. Są wśród nich: Faust Goethego, Rozbity dzban von Kleista, Zbójcy Schillera, Romeo i Julia oraz Sen nocy letniej Szekspira. Te mniej znane to: Leonce i Lena, Jedermann, Natan Mędrzec (przypowieść o trzech pierścieniach),Chory z urojenia. Każda sztuka jest „zapowiedziana” na specjalnym afiszu. Na nim czytamy krótkie streszczenie sztuki, osoby występujące oraz opis czasu i miejsca. Teksty nie są długie. Wiele z nich nadaje się na opowieści, które dobrze wypadłyby również przekazie ustnym. Jeśli ktoś skusi się na czytanie opowieści przed wizytą w teatrze, zakończenie zostawiłabym na „po”. Na pewno to wzbudzi to większe zainteresowanie.
Jeśli szukacie czego oryginalnego na długie wieczory jesienne – polecam.

blog: Półeczka z książkami

• Dla dzieci
  • Dla nastolatków
  • Samodzielne

Dodaj cytat z książki Świat teatru