Wyrok

Okładka książki Wyrok Franz Kafka
Okładka książki Wyrok
Franz Kafka Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Cykl: Z Dzieł Franza Kafki (tom 5) klasyka
klasyka
Z Dzieł Franza Kafki (tom 5)
Das Urteil
Państwowy Instytut Wydawniczy
1957-01-01
1957-01-01
Juliusz Kydryński
wyrok przemiana głodomór

Okładka książki Proces Franz Kafka, David Zane Mairowitz, Chantal Montellier
Proces Franz Kafka, David ...
Okładka książki Franz Kafka. Rysunki Judith Butler, Franz Kafka, Andreas Kilcher, Pavel Schmidt
Franz Kafka. R... Judith Butler, Fran...

6,5
Lubię opowiadania Kafki, te akurat podobały mi się nieco mniej. Najfajniejsze było o Gorylu. dotyczyło wolności i kondycji ludzkiej. Te o zwierzętach z reguły najbardziej przypadają mi do gustu.

6,5

Autor w najlepszym swoim wydaniu. Kilka perełek z niepodrabialnym niedopowiedzeniem i opresyjną atmosferą. Bardzo osobiście odebrałem "Lekarza wiejskiego". Moje własne odczucia z nocnych peregrynacji "nieludzkiego doktora" po wsiach na końcu świata - znalazłem tu wręcz namacalnie. Polecam.

Intrygujące, niepokojąco-komiczne, zagadkowe jak cały Kafka. Mini arcydzieło.

Intrygujące, niepokojąco-komiczne, zagadkowe jak cały Kafka. Mini arcydzieło.

Alienacja, egzystencjalne zagubienie, poczucie winy, osaczenia, niezrozumiałości. To wszystko, kilka innych synonimów i wiele więcej znajduje się w tej książce Franza Kafki. Nic dziwnego że analizował go Albert Camus. Niesamowity, przytłaczający klimat, który może wzmóc jeszcze znajomość biografii pisarza. Jest jak towarzysz w podróży przez niewygodne etapy, uczucia w życiu, czuje to co my. W tych utworach jest tylko bohater i nieprzejednany świat i ludzie. Wciąż jestem pod wrażeniem kontrastu między kruchością Kafki w życiu codziennym, a potęgą jego myśli. I mam szczerą nadzieję że ktoś przeanalizował jego samego i jego utwory pod względem psychoanalitycznym. Byłoby to dość zabawne gdyby miał kompleks Edypa.

Wszystkie 3 niedokończone powieści Mistrza to dla mnie perły literatury światowej. Z jakością w przypadku formy krótkiej już różnie u Kafki bywało czego dobrym dowodem jest ten zestaw opowiadań. Nie ma pytania czy warto po nie sięgnąć dla osób, których urzekł jakością swoich powieści bo Ci znajdą tutaj takie perełki jak Przemianę, Przed Prawem (którą znajdziemy również w Procesie) czy Sprawozdanie dla Akademii. Niestety zdarzają się też rzeczy słabsze czy też takie których, pomimo, że skończyłem czytać ów zbiór maksymalnie z miesiąc temu, już nie pamiętam. Ludziom zaczynającym przygodę z Franzem K. polecam zdecydowanie którąś z powieści, ten zbiór warto sobie uzupełnić na koniec, choćby dla tych kilku pereł gdzie Mistrz błyszczy najwyższą formą, z tą niestety bywa tutaj różnie.

Dziewięć próbek usiłowań twórczych osobliwca z Pragi. W jednej uświadomił mi, że omyłką jest sądzić, że ludzie chcą wolności - oni chcą tylko mieć wyjście. Czy to wystarczy, by uznać cały ten zbiorek za bardzo dobry? Mi wystarcza. To i parę innych smaczków. Zadowalająca proporcja jakości do objętości.

takie se

takie se

Brakuje słowa pomiędzy "przerażające" a "nadprawdziwe". Każde opowiadanie bez trudu można zapamiętać. Tym samym nie można go jeszcze raz przeczytać. Cały Kafka

Geniusz Kafki w czystej odsłonie, czego egzemplifikację par excellence stanowi w moim mniemaniu ,,Lekarz wiejski".

Straszne, niesmaczne, obrzydliwe. Po dwóch opowiadaniach miałam dość.

Straszne, niesmaczne, obrzydliwe. Po dwóch opowiadaniach miałam dość.

• Literatura czeska
  • Literatura niemieckojęzyczna