Byczek Fernando

2009-01-01
2009-01-01
24 min.
Ł. Rudnicki, W. Drabik

Byczek Fernando to spokojny i cichy byk.Lubi leżeć w cieniu 100-letniego drzewa.
pewnego dnia na jego łąkę przyjechało 5 panów ,i szukali byka na bitwę do Madrytu.Wtedy Fernando siada w cieniu drzewa i nagle siada na trzmielu , ukuty
przez trzmiela Fernando podskakuje i zaczyna skakać ,ryczeć wierzgać kopytami
wzieli go na taczkę i zawiezli na zawody kiedy miał wystąpić usiadł i zaczoł wąchać kwiaty. Wtedy wzieli go na taczkę i zawiezli.

przez trzmiela Fernando podskakuje i zaczyna skakać ,ryczeć wierzgać kopytami
wzieli go na taczkę i zawiezli na zawody kiedy miał wystąpić...

Krótko i z humorem na temat inności.

Krótko i z humorem na temat inności.

O byczku, który nie chciał być konformistą.

O byczku, który nie chciał być konformistą.

Bycie innym niż reszta stada może być wielką zaletą – przekonuje się o tym Byczek Fernando z bajki Munda Leafa, który przenosi nas w świat hiszpańskiej korridy i hodowli groźnych uczestników walk. Młode byczki każdego dnia ćwiczą, siłują się, aby spełnić swoje i rodzicielskie marzenia: pojechać do Madrytu, gdzie spotka je wiadomy smutny los. Zwierzaki nie są jednak świadome tego i bardzo rywalizują ze sobą (czy nasze życie czasami nie jest takim fatalistycznym wyścigiem?). Tylko Fernando zachowuje się inaczej: leży pod drzewem i wącha kwiatki, a gdy przyjeżdżają panowie w dziwnych czapkach, którzy wybierają najgroźniejszego osobnika. pech chciał, że naszego byczka chowającego się przed krytycznym wzrokiem znawców byków użądliła pszczoła. Z bólu zorał rogami pół pastwiska. Jego zachowanie przykuło uwagę i sprawiło, że trafił do Madrytu, o którym wcale nie marzył. Tam na arenie próbowano z nim walczyć, ale jak mierzyć się z bykiem, który wącha kwiaty wpięte we włosy przez niewiasty? Pozostaje odesłanie go na pastwisko, gdzie nadal będzie mógł robić to, co lubi: wąchać kwiatki i cieszyć się cieniem ulubionego drzewa.

Zabawny wierszyk wprowadza nas w świat odmiennej kultury i uświadamia, że nasze pragnienia nie zawsze są dobre, a to, z czego dumni są rodzice i jakie drogi obierają pociechom może kończyć się fatalnie.
Piękna opowieść o odmiennym Byczku Fernandzie pozwoli dzieciom i rodzicom zaakceptować „inność” maluchów, bo to, co nam wydaje się wadą może okazać się wielkim atutem. Ja jestem urzeczona opowieścią, z której melodyjności wyłaniają się brzmienia flamenco, co jest sporą zasługą tłumaczy i ilustratorki.
„Byczka Fernando” polecam dzieciom w wieku przedszkolnym.

Literacki klasyk w nowej odsłonie - smakołyk, szczególnie dla maluchów ;)

Literacki klasyk w nowej odsłonie - smakołyk, szczególnie dla maluchów ;)

Co można wywalczyć siłą spokoju - ze wspaniałym rytmem!

Co można wywalczyć siłą spokoju - ze wspaniałym rytmem!

Nagroda szkolna mojej starszej siostry. Sięgnęłam po nią niedawno i nie żałuję! Naprawdę nieźle się uśmiałam przy niej. :)

Jedna z moich ulubionych bajek z dzieciństwa. O byczku, który różnił się od innych.

Ubrana w formie bajki niezwykła przypowieść o umiłowaniu wolności i walce o swoje przekonania. Cudeńko!

• Lit. dziecięca
  • Dzieciństwo