Bryg Erotica

Okładka książki Bryg Erotica Jerzy Głowacki
Okładka książki Bryg Erotica
Jerzy Głowacki Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Seria: Klub Srebrnego Klucza kryminał, sensacja, thriller
Klub Srebrnego Klucza
Wydawnictwo Iskry
1975-01-01
1975-01-01
kryminał PRL milicyjny

Dawno czegoś takiego nie czytałem. Bardzo dobra powieść, oficer polskiego MO oddelegowany do Holandii poszukuje polskiego kryminalisty, a jego przygody przywodzą momentami na myśl powieści MacLeana. Kryminał łamany na przygodówkę, mega rześka książka.

'(...) Jest port, wielki jak świat
co się zwie Amsterdam (...)' [Jaque Brell]

Czegóż tu nie ma! Są i piękne kobiety i narkotyki, alkohole i piękne samochody (Alfa Romeo - to najpiękniejszy samochód na świecie!),jest trup i afera szpiegowska, są bijatyki i pościgi, są hippisi i orgie na statku... A znaczna ich część - w pełnym uroku Amsterdamie.
Kryminał trzyma w napięciu i pełen jest zaskakujących oraz niespodziewanych zwrotów akcji. Parę razy okazuje się, że postacie są nie tymi, którymi mogliśmy się ich spodziewać...
W sumie czyta się lekko, łatwo i przyjemnie. Jest jednak i parę 'fauli': 'klimatyzatory' (czyli urządzenia klimatyzacyjne) zostały zamienione na 'aklimatyzatory', co nie tylko jest neologizmem, ale zupełnie zmienia znaczenie przedmiotu. Pomijam już takie duperele jak mylenie pojęcia 'okręt' i 'statek' czy zatopienie drewnianej łodzi żaglowej (co jest rzeczą niemożliwą - o czym wie każdy żeglarz). Jest i grubszy błąd: 'jaskinia rozpusty' w postaci tytułowego brygu 'Erotica' zakotwiczony jest poza 3 milową strefą tzw. morza terytorialnego (dziś strefa ta rozciąga się na 12 Mm, ale wówczas rzeczywiście były to 3 mile),czyli poza jurysdykcją prawa holenderskiego. Nawiasem mówiąc, w taki właśnie sposób działały - znane zapewne starszym czytelnikom - pirackie stacje radiowe: Radio Caroline czy Radio Veronica. Goście płynący na statek nie mogli zatem ot tak, wejść sobie na motorówkę i popłynąć, ale musieli przejść odprawę graniczną i pokazać paszporty (przypominam, że Unii jeszcze wówczas nie było!). Ale to naprawdę detale, z których zdają sobie sprawę jedynie ci, którzy trochę mieli z tym do czynienia.
Jako rzekłem - czyta się dobrze i polecam. Książka ta była dla mnie miłym kontrastem po 'łokrrrrutnym gniocie' jaki mi przyszło czytać dzień wcześniej ('Cicha śmierć' - nie polecam żadną miarą!) i przed ciężkim w wydźwięku 'Czerwonym głodem' Anne Appelbaum (primo voto Sikorskiej),za który zabiorę się jeszcze dzisiaj.

'(...) Jest port, wielki jak świat
co się zwie Amsterdam (...)' [Jaque Brell]

Kryminał trzyma w napięciu...

• Kryminały PRL-U
  • Wyproszone z domu