Where You Are

Okładka książki Where You Are Tammara Webber
Okładka książki Where You Are
Tammara Webber Wydawnictwo: Kindle Edition Cykl: Między wierszami (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Między wierszami (tom 2)
Kindle Edition
2011-09-21
2011-09-21

Ta część jest trochę lepsza od poprzedniej, jednak ciężko dopatrywać się dużych zmian. Między bohaterami jest dużo niedomówień i są tak samo naiwni. Zainteresował mnie wymyślony przez Brooke spisek, który spowodował małą zmianę opinii o Reidzie, co pozwoliło mi bez niechęci przejść do trzeciej części.

Ciąg dalszy historii młodych aktorów, których poznaliśmy w "Między wierszami" podobał mi się i bardziej i mniej jednocześnie. Jakkolwiek idiotyczne to się nie wydaje, za chwilę wyjaśnię dlaczego.

W tej części autorka poszerzyła narrację o dwa dodatkowe punkty widzenia: Brooke i Grahama. Bez nich nie dałoby się oddać głównego wątku tej powieści. Historia staje się wielowymiarowa. Brooke i Reid, mimo wzajemnej niechęci, zawierają przymierze, żeby osiągnąć wspólny cel. Chcą rozdzielić Emmę i Grahama, żeby mieć ich dla siebie.

Pomysł jest oklepany. Jednak z doświadczenia czytelniczego wiem, że nawet największy banał da się dobrze rozwinąć i poprowadzić. Brooke i Reid jednak zawiedli. Dziewczyna, zwana przez niektórych szatanem, okazała się wcale nie taka sprytna i przebiegła jak wszyscy zakładali. Te jej intrygi były nic nie warte. Nawet ja bym się bardziej postarała.

Graham jest najnudniejszą postacią w całej tej historii. Już Quinton i Tadd byli bardziej interesujący. Autorka za mocno go wyidealizowała. Ten chłopak po prostu nie ma wad. Tacy ludzie w realnym świecie mnie przerażają.

Najbardziej podobało mi się chyba zakończenie. Reid okazał się czarnym koniem, na co skrycie liczyłam. To najciekawszy bohater tej serii i cieszę się, że autorka postanowiła rozwijać właśnie tę postać w kolejnych częściach.

Jak o pierwszym tomie nie byłam w stanie wyrazić swojej opinii, nie powaliła mnie na kawałki, ale tez nie była najgorsza. Pisanie z perspektywy dwóch osób jest bardzo fajnym zabiegiem literackim, jednak gdy piszemy z perspektywy 4 osób to moim zdaniem lekka przesada.

Historia Reida, Emmy, Grahama oraz Brooke moim zdaniem mogłabym zostać napisana przez dwóch głównych bohaterów, tak jak pierwsza cześć. Moim zdaniem wprowadzili to czytelnika w lekkie zamieszanie.

Pomimo katastrofalne pierwszej książki z serii, wzięłam się za drugą i muszę powiedzieć, że nie był to błąd. Miło mnie zaskoczyła, na plus oczywiście. Kibicowałam od początku Grahamowi i Emmie. W tej książce Emma była zupełnie inna, mądrzejsza, wydoroślała. Bardzo fajny motyw z tą intrygą Reida i Brook, dzieki temu zrobiło się ciekawie. Polecam

Tak się akurat złożyło, że w określonym miejscu i czasie swoją premierę miały dwie książki, które miałem i mam przyjemność objąć swoim patronatem. Stąd, aby sumiennie zająć się jedną, a potem drugą pojawia się odpowiednia chwila, doskonały moment, aby zatrzymać się przed najnowszą powieścią Tammary Webber, Tam gdzie ty.

Do tej pory, a myślę tu o serii książek Tak blisko..., Tak krucho... i Tak słodko... było to fascynujące i urzekające spojrzenie na relację dwojga ludzi z dwóch perspektyw, dwóch biegunów, dwóch oddechów, bijących serc i rodzących się uczuć. Jedyne w swoim rodzaju yin i yang, które swego czasu ująłem w ten sposób:

Wspominam o yin i yang nie bez powodu, gdyż jeśli spojrzymy na znak graficzny mała czarna kropka, jaką jest „Tak blisko...” odnajduje się doskonale w znacznie większym białym polu. I co ważne można też na to spojrzeć odwrotnie, jednak sugerowałbym to pierwsze, znacznie ciekawsze doświadczenie. „Tak blisko...” opowiada historię relacji chłopaka i dziewczyny z perspektywy dziewczyny. To właśnie tutaj Jackie, chwilę później jednak Jacqueline, poznaje chłopaka o imieniu Lucas i to jemu zawdzięcza wybawienie z przykrej opresji. I już wtedy coś między nimi zaczyna się dziać...

Już wtedy, po fenomenalnym Tak blisko... Tammara Webber sprawiła, że oczekiwanie na każdą jej nową książkę było wyjątkowo trudne, bolesne, niecierpliwość tego, co może mnie spotkać, czym autorka może mnie zaskoczyć w kolejnej książce była i jest trudna do opisania. Choć paradoksalnie ta boleść była bardzo miła. I oto pewnego dnia pojawia się zupełnie nowa historia. (...)

Pełny tekst recenzji dostępny w linku:

Do tej pory, a myślę tu o serii książek Tak...

Po przeczytaniu "Między wierszami" sięgnęłam po drugą część i chociaż pierwsza niekoniecznie mi się podobała, to uważam, że "Tam gdzie ty" to dramat. Nie dobrnęłam do końca, w połowie się poddałam i chociaż nie lubię tego robić, spojrzałam tylko na dwa ostatnie rozdziały. Pomimo pierwszoosobowej narracji, którą lubię, czytało mi się ciężko. W tej części narratorów jest czterech (Emma, Graham, Reid, Brooke) i chyba bez Reida i Brooke byłoby łatwiej - ich intryga może byłaby bardziej tajemnicza niż jawna, a opowieść nie taka oczywista.

Drugi tom wg mnie lepszy od poprzedniego, a to dlatego że można poznać uczucia całej czwórki zaangażowanych osób, a nie tylko dwójki, za co ogromny plus, chociaż myślę, że do takiego zabiegu zmusiła autorkę rodzaj historii jaką wprowadziła. Trochę przewidywalna, ale potrafiąca zaskoczyć. Ciągłe intryfi, przeciekające fotki/informacje do prasy, kłamstwa i niedopowiedzenia to tylko niektóre niekomfortowe sytuacje z jakimi muszą się zmagać młodzi celebryci. Coś mnie urzekło w tej historii, na tyle, żeby natychmiast sięgnąć po pozostałe dwie opowiastki a przede wszystkim zamarzyć o tak cudownej, choć nie łatwej miłości.

Lepsza niż pierwsza część, ta przynajmniej mi się nie dłużyła i wciągnęła mnie. :)

Autorka wprowadziła narrację z perspektywy aż 4 bohaterów. Niestety, wprowadziło to tylko wielkie zamieszanie w książce.

Już dawno nie czytałam tak słabej książki. Irytujący bohaterzy, ich głupie zachowanie, płytka fabuła i dialogi. Dodatkowo nudna fabuła. Nic więcej o tej pozycji powiedzieć nie mogę, bo nie miała żadnych fajnych momentów. Ogólnie mega słaba.

• 2017
  • 2017