Blackout

Okładka książki Blackout Mira Grant
Okładka książki Blackout
Mira Grant Wydawnictwo: Orbit Cykl: Przegląd Końca Świata (tom 3) fantasy, science fiction
Przegląd Końca Świata (tom 3)
Orbit
2012-05-22
2012-05-22
Inne

Boszzzzz jakie to było nudne. 100 stron o niczym, akcja wielki zieeeeeewwwww. Bohaterowie mają dwadzieścia kilka lat, a wydawało mi się, że mają 15. Nie dotrwałam do końca, nie dotrwałam nawet do połowy. Może to książka dla nastolatków? Ale nie polecam, nie ma w niej nic odkrywczego, ciekawego… Szkoda, że kupiłam wszystkie 3 części i teraz się bujam z nimi na sprzedaż. Kto chce?😂

Jeśli zastanawiasz się czy jest sens ciągnąć i czytać 3 część Przeglądu Końca Świata to odpowiedź brzmi tak.
Seria wydana co prawda pare lat temu aczkolwiek można doszukać się wielu aktualnych rzeczy związanych z naszym życiem, z pandemią c0vid 19 (ciekawie można na to spojrzeć),z działalnością dziennikarzy/polityków/korumpcji czy urzędami mającymi na celu mieć nasze "dobro".
Książka niezwykle dynamiczna, trzymająca w napięciu (jednocześnie byla dla mnie niezwykle relaksująca;) nie pozostawiająca bezcelowych wątków (wszystko ma znaczenie) i naprawdę dobrymi opisami akcji wszelkiego rodzaju(ucieczka? Pościg? Napad? Walka z hordą wygłodniałych zainfekowanych wirusem KA? Mogę wymieniać ale to trzeba przeczytać).
A bohaterowie? Powiedziałabym że są prawdziwi, rozsądni; trojwymiarowi, z wadami jak i zaletami, są oni ludzcy, nie idealni oraz pełni uczuć i trudnych wyborów. Zdecydowanie za żadko spotyka się w dzisiejszych czasach tak dobrze opisanych bohaterów, akcję trzymającą się kupy, sumienność co do wiedzy oraz poruszanych tematów, trzymającą w napięciu grozę i głód spowodowany wiedzą w jednej książce za co równieć oddaję moje serduszko tej serii.
Ale dobra bo mogę prawić o Przeglądzie Końca Świata wyjątkowo długo więc spróbuję podsumować to krótkej ;)
KSIĄŻKA JEST ZAJ***STA! Warto ją przeczytać dla samej zabawy jak i sprobowania innego stylu. Sama zakochałam się w tej trylogii i mam nadzieję zapoznać się z innymi dziełami Miry Grant:*

Uważam, że to najlepsza część z całej trylogii. Polecam cały Przegląd Końca Świata, świetna historia, może tak jak gdzieniegdzie piszą, że to młodzieżowa lektura, ale nie ma to znaczenia kiedy dobrze się przy tym bawisz. Mira Grant przygotowała bardzo dobrą powieść, dochodzeniowo-przygodową z horrorem w tle. Feed był z całym wprowadzeniem lekko nużący, Deadline bardziej dynamiczny, a tu mieliśmy świetne dopełnienie całej historii.

To już ostatnia część historii o dziennikarzach z Przeglądu Końca Świata, chociaż książki zakupiłem dość dawno to za samo przeczytanie zabierałem się dość opornie bo co to za książki o zombie w których praktycznie zombie się nie pojawiają.
Shaun popadający w stan szaleństwa wraz ze swoją grupą dziennikarzy zmuszony zostaje do ukrycia się po wydarzeniach majach miejsce w poprzedniej części, schronienia udziela im zaprzyjaźniona lekarka szukająca sposobu by dowiedzieć się co jest powodem odporności Mansona.
W między czasie dochodzi do kolejnej tajemniczej epidemii która oddaje następny fragment Amerykańskiej ziemi we władanie zombie. Do tego dochodzi historia pacjenta 7B znanego nam z poprzednich części z innych personaliów, którego nowe życie zależy od dobrej woli państwowej organizacji .
Dziennikarze Przeglądu Końca Świata podejmują ostatnio próbę ujawnienia prawdy o spisku który pozbawił życia już tak wielu ludzi, nie kiedy decydując się na prawdę zmuszeni zostają na alienacji i podjęcia wyboru pomiędzy śmiercią a porzuceniem wszystkiego w co do tej pory się wierzyło by przeżyć.
Bardzo mało zombie w książce o zombie jak dla mnie, mamy za to mnóstwo spisków i konspiracji które mnożą się jak grzyby pod deszczu.
Cała trylogię oceniam pozytywnie.

Powiem wam, że ostatnia część książki z serii Przegląd Końca Świata "Blackout" Miry Grant zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Oczywiście trafia od razu na półkę ulubionych książek. W tej części doczekałam się połączenia spisku i zombie w jednym. Autorka znakomicie to połączyła dając tyle akcji i rozwoju zdarzeń, że nie sposób było się oderwać. Wszystko powoli zaczynało się wyjaśniać. Przy każdej nowej sprawie, która wychodziła na jaw opadała mi szczęka i to dosłownie. To jak Mira przedstawiła wirusa było wręcz fenomenalne, ciekawy pomysł odbiegający od innych książek z tej tematyki. Coś innego. Nie mogłam się doczekać kiedy ja skończę czytać żeby się wszystkiego dowiedzieć, lecz kiedy nadszedł koniec poczułam się taka pusta, że to już koniec przygód z Masonami. Przez te wszystkie części zżyłam się z każdym bohaterem, poznałam ich od a do z. Poznałam ich sposób myślenia, emocje zachowanie, które również się zmieniało od zaistniałych sytuacji. To była dla mnie bardzo cudowna przygoda z tymi książkami. Szkoda, że to już koniec mam nadzieję, że jeszcze usłyszymy co było dalej. .. natomiast polecam tą książkę z całego serca, naprawdę warto.

Tak swoją drogą, czytając ją akurat zaczęła się pandemia koronawirusa i pewnie to co napisze, będzie odbierane różnie. Ale niektóre fragmenty książki bardzo pasowały do sytuacji co się zaczęło dziać na świecie. Przez moment pomyślałam, że faktycznie mogłoby dojść do tego samego co było ukazane w powieści. Może to tylko mój wytwór wyobraźni, bo tak bardzo lubię tematykę zombie. Ale w końcu polityka to źródło różnych konspiracji. I rząd działa zawsze aby ratować swoje tyłki.

P.s powstancie, póki możecie.

Po "Deadline" przyszedł czas na ostatni tom przygód dziennikarzy z "Przeglądu Końca Świata" jakim jest "Blackout". Tak jak poprzedni tom serii skupiał się na losach Shauna Masona, tak w "Blackoucie" Mira Grant serwuje nam historię o losach Georgii Mason, która została sklonowana przez organizację CZKC.
Zdecydowanie lepiej czytało mi się wątek uwięzionej Georgii, i nie chodzi tu o to, że mamy tu wątek spisku rządowego czy aspekt klonowania ludzi. Historia opowiadana z perspektywy uwięzionej siostry Shauna Masona wydaje się być bardziej dynamiczna jeśli można to tak określić, podczas gdy bohater "Blackoutu" wydaje się robić to samo co w poprzednich tomach serii.
"Blackout" to przede wszystkim świetnie napisany thriller z wątkiem zombie w tle. Jednakże pod koniec powieści autorka powraca do "political fiction", które pojawiło się już w pierwszym tomie serii. Aby dowiedzieć się prawdy Shaun Mason będzie musiał przejść różnymi szlakami, a te doprowadzą go do najwyższych szczebli rządowych.

Zdecydowanie lepiej czytało mi się wątek uwięzionej Georgii, i nie...

Dobre pożegnanie z serią. Akcja toczyła się sprawnie i z odpowiednim natężeniem. Czasami niektóre decyzje i wnioski bohaterów wydawały mi się sztuczne i wykreowane tylko dla pokierowanie fabuły w odpowiednią stronę, przez co logiczność niektórych wątków została naciągnięta do granic możliwości.

Dużym plusem jest główna protagonistka, którą w przeciwieństwie do poprzednich części zdołałam polubić.

Troszkę zawiodło mnie zakończenie. Rozpuszczona przez wcześniejsze książki serii spodziewałam się większego bum!

Gniot dla nastolatków. Całkowita pomyłka.

Gniot dla nastolatków. Całkowita pomyłka.

Cały cykl bardzo dobry. Polubiłam bohaterów. Podobało mi się nowe spojrzenie na zombie i ludzi, którzy próbują sobie ułożyć życie w nowej, straszniejszej rzeczywistości. Interesujące pomysły na codzienność w sąsiedztwie zombie. Forma książki, relacje i blogi współgra z treścią.

Trzecia część całego cyklu zdecydowanie najlepsza. Świetne połączenie zombie, nauki, polityki oraz bohaterowie którzy spodobają się każdemu. Nie ukrywam że brakowało mi tu trochę krwawej jatki z innych książek tego typu. Nie mniej jednak tą serię warto przeczytać bo jest jedyna w swoim rodzaju.

• Zombie
  • Do kupienia