Paryż. Przewodnik National Geographic

Okładka książki Paryż. Przewodnik National Geographic Elizabeth Ayre, Lisa Davidson
Okładka książki Paryż. Przewodnik National Geographic
Elizabeth AyreLisa Davidson Wydawnictwo: G+J Seria: Przewodnik National Geographic turystyka, mapy, atlasy
turystyka, mapy, atlasy
Przewodnik National Geographic
G+J
2007-01-01
2007-01-01
Barbara Kocowska
paryż przewodnik

Paryż. Przewod... Elizabeth Ayre, Lis...
Okładka książki Paryż. Wakacje w wielkim mieście Elizabeth Ayre, Lisa Davidson
Paryż. Wakacje... Elizabeth Ayre, Lis...

Przewodnik przeczytany i świeżo przetestowany w praktyce:)

Zawiera wiele ciekawostek, praktycznych informacji, gotowych propozycji tras - i na krótką, i na dłuższą wizytę w stolicy Francji.

Szczególnie cenne są fragmenty i mapki poświęcone komunikacji miejskiej.
Planując każdy dzień pobytu w Paryżu, trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że w związku z licznymi demonstracjami (nie tylko sobotnimi przemarszami "żółtych kamizelek"),metro bywa nagle zamykane, ulice są blokowane przez bardzo sprawnie poruszającą się policję i żandarmerię, a nawet kursy autobusów miejskich bywają odwoływane (stojąc na przystanku, dobrze jest śledzić wyświetlane na górnych tablicach informacje).
W takich sytuacjach najlepiej po prostu podejść do mundurowych, zacząć od przedstawienia się i spytać o najkrótszą i najbezpieczniejszą drogę. Bywa że trzeba ją pokonać pieszo, czasem to nawet ładnych parę kilometrów, więc dobrze jest mieć w głowie taką ewentualność, gdy wyrusza się rano i ma w planach kilka punktów do zwiedzania.
Policjanci i żandarmi są bardzo uprzejmi, chętnie udzielają wskazówek, gdy wiedzą, że mają do czynienia z turystami. Czasem chcą, by pokazać im zawartość plecaka i rozpiąć kurtkę, jest to jednak rutynowe działanie, a nie jakaś złośliwość.

Przy wzmożonych akcjach prewencyjnych (zwłaszcza wspomnianych protestach "żółtych kamizelek") na ulicach stoi jednak wielu mundurowych ściągniętych spoza Paryża - mogą nie znać stolicy, ale nie należy się zrażać. Zawsze kawałek dalej spotka się jakiegoś paryżanina albo paryżankę.

Przewodnik zawiera sporo zdjęć, podpowiedzi, z których można skorzystać, planując zwiedzanie.
Osobiście nigdy nie korzystamy z gotowych tras, lubimy z mężem chadzać własnymi ścieżkami, jednak kilka pomysłów z tej książki okazało się trafnych.

Polecam nowsze wydanie, z 2018 r., gdyż jest ono uaktualnione.

Przewodnik przeczytany i świeżo przetestowany w praktyce:)

Szczególnie cenne są fragmenty i mapki poświęcone komunikacji miejskiej.

Uwielbiam tę serię przewodników. Są ciekawe, pięknie wydane i zawierają masę infirmacji, nie tylko dla tych, którzy chcą odwiedzić Miasto Świateł, ale także dla tych, którzy chcą je poznać nie wychodząc z domu. Jedyne, co nie do końca podoba ki się w nowych wydaniach, to okładki bez skrzydełek, a co za tym idzie bez miniatury miasta, której dzielnice podzielone są kolorami. Szkoda, bo w starych wydaniach łatwiej się nawigowało. Maleńki minusik, poza tym przewodnik jest cudowny i go polecam.

• 6) Moja Francja ♥
  • Podróże