Dwie ścieżki czasu

Okładka książki Dwie ścieżki czasu Stanisława Fleszarowa-Muskat
Okładka książki Dwie ścieżki czasu
Stanisława Fleszarowa-Muskat Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej literatura piękna
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1990-01-01
1974-01-01

Jak zwykle autorka mnie nie zawiodła. Książka przeczytana jednym tchem. Polecam

Jak zwykle autorka mnie nie zawiodła. Książka przeczytana jednym tchem. Polecam

Bardzo lekko napisana chociaż porusza trudne tematy. Polecam!

Bardzo lekko napisana chociaż porusza trudne tematy. Polecam!

Świetnie się czyta. Tajemnicza, wciągająca historia. Fabuła przeplata teraźniejszość (z lat 70) i przeszłość (okres wojny). Moim zdaniem książka ponadczasowa i warta przeczytania.

Perełka

Perełka

Bardzo fajna książka o przemijani czsu życia,miłoscipoświęceniu.O życiu(czasy wojenne i wspomnienia po niej).

„Dwie ścieżki życia” Stanisława Fleszarowa-Muskat.
To kolejna przeczytana przeze mnie powieść tej autorki i myślę, że nie ostatnia.
Dwie ścieżki życia, a każda z nich różna i trudna, mimo to, życie w jednym i drugim przypadku toczy się dalej bez względu na zawirowania polityczne czy też inne problemy. Polecam!!!

„Dwie ścieżki życia” Stanisława Fleszarowa-Muskat.

Jest to ulubiona książka mojej mamy. Na mnie takiego wrażenia nie wywołuje. Ale naprawdę warto było przeczytać.

Uwielbiam twórczość Stanisławy Fleszerowej-Muskat. Ze względu na brak wznowień powieści kupuję jej książki w antykwariatach za kilka złotych.

Tytuł "Dwie ścieżki czasu" to odniesienie do dwutorowości powieści. Polska lata '70, młode osoby o jakże innym spojrzeniu na świat - np. wyjazd na studia do Ameryki. A 30 lat wstecz myślenie o przetrwaniu każdego dnia i wykarmieniu 5 dorosłych osób oraz dziecka. Uderzyło mnie dobre serce Zofii i zrozumienie dla każdego żywego stworzenia. Przez 4 lata wojny bohaterzy nie jedli mięsa, które mieli pod dostatkiem mieszkając na terenie lasu.

27 lat po II wojnie światowej przy grobie Francesco spotykają się Zofia i Renato. Ona opiekowała się włoskimi partyzantami, ukrywała ich w leśniczówce na Zamojszczyźnie przed niemieckimi żołnierzami. On jest synem Lucia, drugiego partyzanta, który przeżył wojnę dzięki Zofii.
Renato szuka w Polsce plenerów i ciekawych postaci do nakręcenia filmu. Los stawia mu na drodze Agnieszkę, kobietę niezależną stąpającą twardo po ziemi.

Wyprawa do Olszanki owych trzech postaci pozwala czytelnikowi poznać historię życia Zofii, jej męża Andrzeja.

Przy lekturze uderzyła mnie pewna myśl. "Dwie ścieżki czasu" niewątpliwie można zakwalifikować jako literaturę popularną. Zarazem jest to powieść stworzona z ogromną klasą, szacunkiem dla języka, opowiadanej historii, a także czytelnika. Głęboka przepaść dzieli ją od wielu obyczajowych "czytadeł". I myślałam jeszcze o sobie – tak współczesnym, funkcjonującym w zupełnie innym świecie niż ten, w którym przyszło spędzać młodość moim dziadkom, rówieśnikom Zofii, Andrzeja czy Emila. Cieszę się, że dzięki wartościowej książce znów znalazłam ścieżkę do tej innej rzeczywistości. Taka literatura jest naprawdę potrzebna. Warto po nią sięgać i dziś.

Z książki...

"Rzuciła się na łóżko, starając się uporządkować jakoś myśli, teraźniejsze i dawne, ale z tego porządkowania wziął się nagle sen, dziwny, jakby najzupełniej współczesny i dzisiejszy, ale był w nim Lucio w żołnierskim mundurze. Lucio z tamtych lat, nie Andrzej ani Emil, o których nie przestawała myśleć i nie Francesco, darzony przez nią prawdziwą przyjaźnią, ale właśnie Lucio, tak samo natarczywy i zuchwały, mimo tego wszystkiego, co ich otaczało, co zagrażało i jemu i jej..."

Z książki...

Piękna, mądra historia. Książka o miłości, przyjaźni, współczuciu. O byciu ludzkim w nieludzkich czasach.

• Stanisława Fleszarowa-Muskat
  • Domowa biblioteczka