Odpłata

Okładka książki Odpłata Val McDermid
Okładka książki Odpłata
Val McDermid Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Tony Hill / Carol Jordan (tom 7) Seria: Kryminał-Thriller-Sensacja kryminał, sensacja, thriller
Tony Hill / Carol Jordan (tom 7)
Kryminał-Thriller-Sensacja
The Retribution
Prószyński i S-ka
2013-08-01
2013-08-01
Jan Hensel

Koleżanka dała mi kilka książek i tak przypadkowo zaczęłam od 7 tomu przygód Toma i Carol. I mam tu pełno spoilerów odnośnie poprzednich 6 części, ale i tak po nie sięgnę. Bardzo dobrze mi się czytało. Czułam mroczny klimat, nie ma tu cukierkowych postaci, każdy jest jakoś zwichrowany psychicznie.

Najmniej zajmująca część z całej serii, niemniej nie jest nudna, warta grzechu i wyjaśnia wiele, takie wyjście z labiryntu poprzednich części.

Mam problem z tą książką. Bezprzecznie trzyma poziom i bezprzecznie czekam na dalsze części. Przyznam jednak, że jestem nieco rozczarowana. Strasznie irytowało mnie zachowanie Carol. Ja wiem, dramatyczne wydarzenia powodują, że każdy zachowuje się inaczej niż zwykle, ale jej egocentryzm był jednak pewną przesadą. Jakoś mi to do niej nie pasowało. Obawiam się też, że te wszystkie rozterki Tony'ego, schizy Carol rzuciły się cieniem na resztę i, jak dla mnie, było w tym za malo kryminału. Nie wiem też jak ocenić finał, bo z jednej strony bardzo mnie rozbawił, ale z drugiej pochodził jakby z innej powieści. Ale w sumie doceniam poczucie humoru autorki. Mimo marudzenia chcę więcej.

Trochę słabsza od poprzednich, ale nadal dobra.

Trochę słabsza od poprzednich, ale nadal dobra.

To była już prawdopodobnie ostatnia część doskonałego cyklu Val McDermid i w warstwie stricto kryminalnej podobała mi się bodaj najbardziej.
Powraca demoniczny Jacko Vance, który po ucieczce z więzienia precyzyjnie realizuje plan zemsty na dwójce głównych bohaterów. Ten wątek generalnie zdominował fabułę i tradycyjnie występujące inne śledztwo w sprawie kolejnego seryjnego zabójcy jest tylko tłem.
To jedyna część cyklu, która rozpędza się już od samego początku i burząc w miarę już uporządkowane życie Carol i Tony’ego wywołuje chyba największe emocje. Nie wiem, czy pozostawienie otwartych wątków związanych z parą głównych bohaterów i ich współpracownikami było celowym zabiegiem autorki, w każdym razie ja czuję spory niedosyt.
I jeszcze ciekawostka. Siedem części cyklu tłumaczyło sześcioro różnych tłumaczy, a ja dopiero w tej ostatniej poczułem jakiś zgrzyt.
Reasumując - cała seria była bardzo dobra i jeśli nawet oczekiwałem nieco innego zakończenia , to i tak gorąco całość polecam.

Akcja książki od pierwszej strony porywa, ale na końcu następuje nieoczekiwane i rozczarowujące zakończenie. Moim zdaniem ta część serii o Tonym Hillu oraz Carol Jordan ma najsłabszą fabułę, a zabarwienie obyczajowe zaczyna przeważać wątki kryminalne. Czytelnik styka się także z całkowitą katastrofą życia głównych bohaterów - pogorszenie relacji, utrata majątku, co nie napawa optymizmem.

Ciekawa, przyjemna lektura dla wielbicieli przygód profilera i policjantki. Pełna emocji, raczej skłaniająca do przemyśleń nad relacjami z bliskimi. Pokazuje, że najbardziej ranią ciosy skierowane wobec naszych najbliższych, a nie bezpośrednio przeciwko nam.
Autorce zabrakło chyba jednak pomysłu na interesujące zakończenie. Owszem - finał zaskakuje, nie jest to jednak pozytywne zaskoczenie, a jedynie bardzo uproszczone zamknięcie historii, zbyt proste jak na tak wielowątkową fabułę.

Książkę czyta się przyjemnie, ale zakończenie..... fatalne

Książkę czyta się przyjemnie, ale zakończenie..... fatalne

Powiedziałabym, że jeśli całą serię Jordan/Hill uznać by za okazały tort, ostatnią (na naszym rynku jedynie, bo przecież nie jest to jeszcze faktyczny koniec) część tego cyklu należałoby traktować jako karmelizowaną wisienkę na jego szczycie.
Wisienkę lekko dziabniętą przez jakiegoś szpaka-żarłoka (vide: językowe błędy, na szczęście nieliczne, popełnione przez skądinąd znakomitego tłumacza - Jana Hansela - i przepuszczone przez śpiącą nad lekturą panią korektorkę).
Pod adresem autorki jednakże nie idzie kierować żadnych zarzutów. Nie ona wszak winna niedociągnięciom na obcych rynkach wydawniczych i tego, że tzw. korekta zbyt często zdaje się być udawana.

Co do samej treści, "Odpłata" powala na kolana.
Szwarccharakter skonstruowany po mistrzowsku. Jego akty zemsty budzą autentyczną grozę i wzburzenie. Tak przy okazji, zabierając się za tę część naprawdę warto mieć przeczytane wcześniejsze pozycje z serii.
McDermid ma ten ogromny dar, że pisze wciągając czytelnika w środek wiru, nie pozwalając mu na zaczerpnięcie tchu.
Ja wciąż mam zadyszkę po skończonej lekturze.

195/2013

195/2013