Przepis na Umbrię

2013-06-19
2013-06-19
opracowanie zbiorowe
lato wakacje Umbria Włochy wino jedzenie

Oj, to było męczące. Opisy jedzenia dość sugestywne, ale reszta typowa dla Amerykanów, którzy muszą jakoś sfinansować swój pobyt we Włoszech lub dokończyć remont domu...

Wyjątkowo kiepska i pozbawiona włoskiego uroku książka, która próbuje po łebkach wzbudzić w nas jakieś emocje. Dosyć kiepskie opisy i kompletny brak klimatu.

Książka może i odkrywająca przed nami trochę umryjskiego uroku ale mimo wszystko pozostająca banalną, bez głębszej (lub choćby dynamicznej) fabuły opowiastką.

Jestem zakochana w tej książce :) Daje swoiste poczucie wolności i przywołuje przepiękne krajobrazy Umbrii. Kiedy do niej wracam zawsze czuję się tak jakbym tam była, do tego wszystko napisane jest lekko i z humorek, plus za liczne opisy potraw i niekończących się Włoskich biesiad ;)

Wielkie rozczarowanie, z trudem udalo mi sie wytrwac do konca. Ksiazka pelna komicznych i plytkich porownan, oraz licznych opisow, bez zadnej proby zrozumienia kraju, w ktorym autor postanowil zamieszkac. Co krok, podczas lektury, wyskakuje jakis "kwiatek" dotyczacy Wlochow i Wloszech, glupkowaty stereotyp, z ktorym autor nie polemizuje, lecz za wszelka sile chce potwierdzic. I to jest cala kwintesensja tresci- autor mial jakies wyobrazenie O Wloszech i to swoje wyobrazenie opisal urozmaicajac je sprawozdaniami ze swoich spotkan i podrozy, bez proby weryfikowania tego wyobrazenia i bez przesiewania falszywych tresci...

Jeżeli szukacie idealnej książki na lato, błogie popołudnie, leniwy wieczór to "Przepis na Umbrię" Michaela Tuckera spełni wasze oczekiwania. Lektura lekka, pełna kolorów, smaków, zapachów, które niestety możemy sobie tylko wyobrazić :)

Powstało wiele książek opisujących ludzi z wielkich miast, którzy znudzeni wielkomiejskim szumem, hałasem, nieustannym biegiem postanawiają przeprowadzić się na wieś i tam rozpocząć nowe życie. Michael jest amerykańskim aktorem znanym z serialu "Prawnicy z Miasta Aniołów". Wraz ze swoją żoną również aktorką - Jill zakochują się w Umbrii. Włochy przyciągają ich specyficznym stylem życia, diametralnie innym niż w USA. Tutaj czas płynie powoli a jedzenie, przygotowywane z najlepszych, świeżych składników smakuje niebiańsko. Opisy Umbrii tak właśnie wyglądają - jak raj na ziemi. Narrator spędza czas na celebrowaniu posiłków, odkrywaniu ciekawych zakątków Włoch oraz poznawaniu języka.

Michael jest całkowicie oddany żonie, liczy się z jej zdaniem, a ich podróże do Włoch to poszukiwanie nowego życia, nauka smakowania i szukania przyjemności, spotykanie nowych przyjaciół. Brzmi hedonistycznie? Być może tak z perspektywy Amerykanina wygląda życie we Włoszech. Beztroskie, lekkie, w którym dni wypełnione są zapachami tradycyjnych włoskich potraw i rozmowami przy stole. Narrator wielokrotnie zwraca uwagę na atmosferę i zachowanie samych Włochów - bezpośrednich, serdecznych, otwartych, którzy zawsze są chętni do rozmowy i spotkań. To chyba stanowi kwintesencję zauroczenia tym miejscem - ludzie, którzy nie traktują Michaela i Jill jak obcych, intruzów, ale pozwalają im poznać tajemnice tego świata, pozwalają się zaaklimatyzować. "Przepis na Umbrię" to historia o spełnianiu marzeń bez względu na wiek. Michael dzieli się z czytelnikiem swoimi refleksjami, opowiada jak prawdziwy smakosz o przepisach na pasta bolognese, tortellini oraz prawdziwą włoską pizzę pieczoną w starym piecu.

Wielokrotnie wzdychałam z myślą o ucztach opisywanych w książce. Jedno jest pewne - przy tej lekturze zgłodniejecie :). A jeżeli wybieracie się na wakacje do Włoch to koniecznie przeczytajcie "Przepis na Umbrię" , czyli "sztuka dobrego jedzenia, wina i miłości we Włoszech".

Dla miłośników "Pod słońcem Toskanii". Dobrze trzyma klimat, tylko do wypożyczenia.

Przeczytałam już wiele książek z cyklu - jak cudzoziemiec kupuje dom we Włoszech, niestety ta książka jest średnia. Po pierwsze nie oddaje kolorytu ani atmosfery włoskiej wsi, brakuje w niej poczucia humoru i lekkości.
Nie przeniosła mnie w włoskie klimaty.
Jest to raczej opowieść - reportaż. Po tytule spodziewałam się większej ilości odniesień do kuchni włoskiej czy choćby przepisów - niestety tego też mi brakowało.

Nie przeniosła mnie w włoskie klimaty.

Zaczynałem czytać z wielkim oczekiwaniem... Umbria... Mój ulubiony zakątek Italii.. A do tego opisy kuchni, potraw, krajobrazów... Ale z każdą kartką, z każdym rozdziałem czułem niedosyt... Gdy przeczytałem ostatnie zdanie książki w momencie, gdy mój samolot z Rzymu dotknął kołami lotniska w Balicach już wiedziałem dlaczego: ta książka nie jest o Umbrii, o "moich Włoszech" - ona jest o Amerykaninie i jego poszukiwaniu miejsca do życia. A ja chciałem czuć Italię...

Dodaj cytat z książki Przepis na Umbrię