The Darkest Minds

Okładka książki The Darkest Minds Alexandra Bracken
Okładka książki The Darkest Minds
Alexandra Bracken Wydawnictwo: Disney, Hyperion Cykl: Mroczne umysły (tom 1) Ekranizacje: Mroczne umysły (2018) fantasy, science fiction
Mroczne umysły (tom 1)
Disney, Hyperion
2012-12-18
2012-12-18
Ekranizacje:
Mroczne umysły (2018)
young adult

Bardzo dobry pomysł na fabułę. Jest dobrze napisana.

Bardzo dobry pomysł na fabułę. Jest dobrze napisana.

Mroczne umysły Alexandry Bracken znałem z kina. Na podstawie tej właśnie powieści powstał przyzwoity film science-fiction, dystopijny obraz niewesołej przyszłości, które młodzi widzowie tak uwielbiają. Książka jest bez wątpienia lepsza, choć oczywiście to lektura dla fanów Igrzysk śmierci czy chociażby Niezgodnej.

Wkrótce dzieci zaczną umierać. Chorować, a czasami po prostu padać podczas spaceru czy posiłku na stołówce. 90% procent nastolatków odejdzie z tego świata, za to pozostali zyskają rozmaite moce. Rząd podzieli ich na pięć grup: zielonych (podwyższona inteligencja),niebieskich (telekineza),żółtych (manipulowanie przepływem prądu),czerwonych (kontrolowanie ognia) i pomarańczowych (telepatia i wpływanie na myśli innych). A potem zamknie w obozach.

Sześć lat później główna bohaterka, Ruby, żyje w jednym z takich ośrodków i jest traktowana jak więźniarka. Wciąż ukrywa, że jest pomarańczową, ale może się to wkrótce wydać. Na szczęście z pomocą przychodzi jej Liga Dzieci, organizacja prowadząca wojnę z samozwańczym prezydentem. Udaje jej się uciec, ale to wcale nie oznacza, że jest bezpieczna. W końcu kraj przeżywa koszmarny kryzys i znajduje się na krawędzi upadku. Na dzieci polują łowcy nagród, dorośli się ich boją, a i liga ma swoje za uszami…

Nawet jeśli brzmi to dziecinnie i niepoważnie, to Mroczne umysły są dość… mroczną powieścią. Ponurą, niewesołą, niepozbawioną przemocy, świetnie pokazującą okrucieństwa czekające na nas w przyszłości. Ma fajnych bohaterów, których da się lubić, przedstawia ich dylematy moralne, do tego wciąga. Choć powieść ma ponad pięćset stron, to czyta się ją szybko. A potem jeszcze dwa, a wkrótce nawet trzy kolejne tomy. Czytania na miesiąc z okładem!

Więcej recenzji:
Zapraszam do współpracy autorów i wydawców!

Wkrótce dzieci zaczną umierać. Chorować, a czasami po...

Jeżeli lubicie książki w mrocznym i dystopijnym klimacie, jak najbardziej sięgnijcie. Jestem pewna, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Ja z pewnością poznam dalsze losy bohaterów.

Jesteście w stanie wyobrazić sobie świat, gdzie to dzieci są zagrożeniem???

Taki świat stworzyła Alexandra Bracken w "Mrocznych umysłach". W takim świecie żyje Ruby. Tajemnicza choroba sprawiła, że większość dzieci zmarła, a ci, którzy przeżyli, dostali moce. Byli niebezpieczni, dlatego państwo postanowiło ich odseparować od reszty społeczeństwa. Tak powstały obozy, których założeniem było leczenie anomalii, a w rzeczywistości były jak więzienia. Jest to przerażająca wizja świata, gdzie to dzieci są zagrożeniem. Świat wykreowany przez autorkę jest, na swój sposób, brutalny i przerażający, a dzieci są nie tylko zagrożeniem, ale i ofiarą panującego systemu. Dorośli zamiast zrozumieć i leczyć, wolą separować i polować na nie. Społeczeństwo takie nie jest w stanie funkcjonować. Kryzys, goni kryzys. Ludzie widzą, że to się nie sprawdza, ale co poradzą na rządzących państwem. Ruby zostanie wciagnieta w walkę o lepsze jutro, tylko żeby do tego doszło, musi pogodzić się z tym, że ma moc, zaakceptować ją i nauczyć się nią posługiwać. Strach jest najgorszym doradcą, musi pogodzić się ze swoim przeznaczeniem. Co będzie niestety dla niej wielkim wyzwaniem. Zabrana z domu jako dziecko, od początku ukrywająca swoje prawdziwe moce, będzie musiała przezwyciężyć swoje leki i obawy. Pomogą jej w tym przyjaciele, których pozna w najmniej oczekiwanym momencie. To właśnie przyjaźń i uczucia do Liama, będzie pchało ją do przodu.

Trochę brakowało mi tutaj konkretów. Dzieci były podzielone na zielonych, niebieskich, żółtych, czerwonych i pomarańczowych ze względy na swoje moce. Niestety nie mieliśmy napisane jakie one są, tylko powoli dowiadywaliśmy się tego z tekstu, ale nie wszystko zostało ujawnione.

Tak mi się ta książka podobała, że z ciekawości musiałam obejrzeć film. Pamiętajcie najpierw książka, film to tylko taki miły dodatek.

Jeżeli lubicie dystopie, to jest ciekawa propozycja dla was. Polecam😁😁😁

Jesteście w stanie wyobrazić sobie świat, gdzie to dzieci są zagrożeniem???

Ta książka jest jak dobre wino. Czytałam ją lata temu w pierwszym polskim wydaniu będąc nastolatką. Ta książka w ogóle się nie zestarzała. Jest tak samo dobra jak kiedyś, a może nawet i lepsza bo mój odbiór już jako dorosłej się zmienił. Mimo, że ta historia nosi znamiona czasu w których była napisana, nie jest to odczuwalne aż tak. Bohaterowie są cudownie a wykreowany świat przerażający i niesamowicie realistyczny.

Zachęcona przez YouTube'owy kanał książkowy zagłębiłam się w historię Ruby. Nie wiem jednak czy to sposób konstrukcji zdań, tłumaczenie czy sama fabuła sprawiają, że czytanie tej książki bardzo szybko mi się znudziło.
O ile sama koncepcja i zamysł na opowiedzenie historii w świetle fantasy są świetne, o tyle przez samą treść ciężko mi było przebrnąć. Przedstawieni bohaterowie i ich wykreowana charakterystyka są specyficzne, jednak jesteśmy w stanie sobie ich tak wyobrazić w taki sposób, że pasują do fabuły książki.
Mimo minusów, które dostrzegłam, sięgnęłam po drugi tom tej trylogii z nadzieją, że będzie mi się ją lepiej czytało.

Mroczne umysły to niesamowicie wciągająca historia. Bardzo szybko się ją czyta, jest naładowana naprawdę dobrą akcją. Umiejętnie wpleciona jest spora ilość szczegółów pozwalających lepiej wyobrazić sobie poszczególne sytuacje i miejsca, ale bez rozwlekania fabuły. Bohaterowie są wyjątkowi i świetnie się uzupełniają (zwłaszcza męskie postacie są dobrze napisane). I chociaż zdarza im się zachowywać lekkomyślnie i porywczo, to przecież wciąż nastolatkowie, w dodatku z niełatwą przeszłością. Przyjemnie było obserwować przeplatanie się i wyjaśnianie różnych wątków, opowieść z czasem łączyła się w spójną całość. Jeśli chodzi o słabsze elementy - moim zdaniem była momentami zbyt przewidywalna i, typowo dla Bracken, zawierała kilka naprawdę mocnych scen (za którymi nie przepadam). Na pewno jednak sięgnę po kolejne części ze względu na angażującą i przemyślaną fabułę.

Mroczne umysły po raz pierwszy przeczytałam jakieś sześć lat temu. Pamiętam, że pierwsze spotkanie z twórczością Alexandry Bracken szalenie przypadło mi do gustu i długo nie mogłam zapomnieć o historii Ruby. Kiedy dowiedziałam się, że seria ta zostaje wznowiona - oszalałam z radości. Nareszcie mogłam mieć swój egzemplarz i po latach przeczytać tę powieść raz jeszcze. Czy moje zdanie na jej temat uległo znacznej zmianie? O tym w tej recenzji.

Po Stanach Zjednoczonych grasuje niebezpieczna choroba, która brutalnie kończy życie nastolatków. Ruby aktualnie ma szesnaście lat i jeszcze żyje. Jeszcze. Kilka lat wcześniej trafiła do obozu przeznaczonego właśnie dla takich jak ona – niebezpiecznych i nieobliczalnych. Jednak co, jeśli trenowanie mocy, której tak bardzo obawiają się dorośli, jest jedyną szansą na to, by przetrwać? W końcu mroczne umysły mogą naprawdę wiele...

Powrót do tej historii i do tych bohaterów okazał się dla mnie powrotem do domu. Poznawałam tę książkę na samym początku swojej przygody z mediami książkowymi i tak mocno zapadła mi w pamięci, że ilekroć na myśl przychodzi mi historia Ruby – odczuwam ogromny sentyment. Dlatego też, kiedy zaczęłam czytać tę książkę, od razu poczułam się wciągnięta do tego świata i co więcej, nie za bardzo chciałam z niego wychodzić.

Główna bohaterka wzbudziła moją sympatię oraz podziw. Mimo wszystkich rzeczy, jakie Ruby przeszła w swoim dość młodym życiu, nastolatka ma w sobie ogromną wolę walki i chęć przetrwania w tym szalonym świecie. Często pokazuje swoją niepewność i strach przed tym, co nieznane – a już przede wszystkim przed tym, co sama potrafi, jednak podczas tego rereadu widziałam w niej iskrę buntu, która z powodzeniem mogłaby zostać rozpalona na dobre.

Alexandra Bracken ma naprawdę dobre pióro i ciekawie kreuje swoich bohaterów. Jasne, zawsze można było to w pewnych momentach dopracować, jednak patrząc na tę powieść z perspektywy lat, w których została wydana – jestem absolutnie pod wrażeniem jakości tej książki. Główna bohaterka została przedstawiona w bardzo ciekawy sposób, podobnie zasady panujące w jej aktualnym “świecie” - za wszelką cenę unikać dorosłych, nie ufać nikomu i trzymać swoje moce na wodzy. Nie będę ukrywać - czytanie Mrocznych umysłów dostarczyło mi mnóstwo radości i nie mogę się już doczekać momentu, gdy sięgnę po kontynuację.

Powieść ta jest dość przerażającą wizją świata, jednak pokazuje bardzo dużą siłę, którą mają w sobie młodzi ludzie – nie chcą podporządkować się dorosłym i rządzącym, ale nie w sposób zły. Oni po prostu chcą żyć normalnie i chyba to mnie tąpnęło najmocniej podczas czytania tej pozycji. Jestem teraz bardzo ciekawa tego, jak w moich oczach wypadnie tom drugi, którego nie jestem fanką - może teraz spodoba mi się on bardziej?

Jeśli szukacie powieści młodzieżowej, która bardzo oddaje klimat książek trendujących w 2016/17 roku, to zdecydowanie polecam Wam sięgnąć po ten tytuł.

Było super, szybko się czytało, wciągające.

Było super, szybko się czytało, wciągające.

Książka z gatunku fantasy, science fiction, to książka, po którą lubię sięgnąć jako odskocznia.
Też lubicie?
Jest jeden warunek, to musi mnie porwać od pierwszych stron. Z reguły jak się nie wkręcę na początku, to potem też jest ciężko. I niestety tak było i tym razem. Jak zaczęłam czytać to skojarzyło mi się z filmem "Niezgodna". Podziały na sekcje etc., ale o ile tamten film był jak dla mnie strzałem w dziesiątkę, tak tutaj, podczas lektury książki męczyłam się niemiłosiernie. Jak dotarłam do końca to się ucieszyłam, że to już. Mam w domu jeszcze jeden tom tej serii, ale nie oczekuję po nim za wiele, najwyżej się pozytywnie zaskoczę ;)

Unikalne predyspozycje nastolatków, zamykanie ich i badanie tych odchyleń od normy plus zbiedzy, którzy za wszelką cenę nie chcą dać się złapać. Mają swój cel do zrealizowania.... Jeden wielki wyścig o przetrwanie. Fajny pomysł na książkę, ale ... no niestety, mnie to nie porwało. Czytałam wiele zachwytów nad tą serią, ale ja ich nie widzę. Może drugi tom coś zmieni w moim postrzeganiu. Na razie jestem bardziej na nie niż na tak ;)

Ale zachęcam abyście sami się przekonali czy ta powieść to coś dla Was ;)

Też lubicie?

• 2015