Dziennik 1934-1939

Anais Nin dzienniki

Oficjalne recenzje i

Nienasycenie

[ 6 ] Link do recenzji

Ten tom czytało mi się trochę trudniej. Oczywiście, Anaïs Nin bez wątpienia pozostała tak samo interesującą postacią, nie męczył mnie jej styl pisania. Chodzi o tematykę. Jednak zdołałam odnaleźć wiele ciekawych fragmentów, które najpierw zaznaczyłam, a potem przepisałam. Nin — mistrzyni trafnych spostrzeżeń. Jej wiedza na temat ludzkiej psychiki robi wrażenie.

Zabieram...

Zasugerowałam się pochlebnymi recenzjami i reklamą książki jako arcydzieła diariuszowego. A co się okazało? Nie wiem, czy to dobry pomysł nazywać ją jednym z najwybitniejszych kobiecych piór, bo - na miejscu seksisty - odpowiedziałabym, że w takim razie na tym polu kobiety nigdy nie dorównają mężczyznom. Nazywać kogoś wybitnym tylko dlatego, że jest kobietą; tylko dlatego...

Olbrzymi szacunek, jaki żywię względem Anais Nin i jej twórczości, rzutuje z całą pewnością na moją ocenę drugiego tomu Dziennika. Sądzę jednak, że niezależnie od moich osobistych poglądów, dzieło to należy do czołówki najwybitniejszych publikacji powstałych w ubiegłym stuleciu. Pisarstwo było nieodłącznym elementem życia Anais, umożliwiającym jej uporanie się z emocjami...

Kolejna część dziennika autorki, również rewelacyjna. Jeszcze ciekawsza od pierwszej. W tym tomie również znalazłam kilka fajnych cytatów.

„ Mogę się rozpaść na jakiś czas, ale w końcu znowu zbieram się w sobie”

• Chcę w prezencie
  • Domowa biblioteczka