Ivanhoe

Okładka książki Ivanhoe Walter Scott
Okładka książki Ivanhoe
Walter Scott Wydawnictwo: Biblioteka Nowej Trybuny Opolskiej powieść historyczna
powieść historyczna
Ivanhoe
Biblioteka Nowej Trybuny Opolskiej
2004-01-01
2004-01-01
przekład anonimowy opracowany przez zespół redakcyjny Wydawnictwa Zielona Sowa
romans rycerski średniowiecze robin hood

Ivanhoe to dobra książka będąca współcześnie klasyką angielskiej prozy, jednak dla niektórych czytelników może być dużym zawodem. Książka zaczyna się bardzo wolno, nie informując nas nawet, w jakim roku ma miejsce, pomimo że to książka historyczna. Autor często zwraca się do nas per "Czytelniku" co mnie odrzucało od historii, gdyż nie mogłem w nią wsiąknąć z powodu przypominania mi, że to tylko książka o historii. Sytuacji nie polepszał fakt, że z jakiegoś powodu wiele sytuacji, których wyczekiwałem np. turnieju, były streszczane do paru zdań lub ok. dwóch akapitów, podczas gdy inne mało dla mnie istotne kwestie trwały cały rozdział.

Momentami autor denerwował mnie też swoim nastawieniem jako narratora, lecz tu wiele zależy od gustu. Minusem są jednak z pewnością dialogi, które wydają się zbyt patetyczne i mało realistyczne, przez co nie mogłem brać postaci na poważnie. Pomijam fakt, że książka jest niezwykle przewidywalna i nic nie potrafi w niej zaskoczyć, gdyż w to dzieło ma 200 lat, a w tamtym okresie większość książek była właśnie taka.

Osobiście oceniam Ivanhoe jako książę 7/10, chociaż czytało mi się ją ciężko i nie mam ochoty nigdy więcej do niej wracać. To zwyczajnie nie jest coś, co mnie interesuje, choć nie odmawiam jej bycia dobrą pozycją. Jeśli inne książki Waltera Scotta znajdują się na podobnym poziomie, to niestety dla mnie jego twórczość stoi o wiele niżej niż innych angielskich autorów m.in. Charlesa Dickensa.

Czytałem bardzo dawno temu, stare wydanie, z ładnymi ilustracjami. Ciekawa powieść, fajna fabuła. Trochę archaiczne i z bardzo dużą ilością opisów, no ale tak to jest już z XIX-wiecznymi lekturami. Godne polecenia fanom klasyki.

Ojciec powieści historycznej i jedno z jego najważniejszych dzieł. Kocham Robin Hooda, a tu znaleźć można wątek z tą postacią.

Barwna historia z czasów panowania Ryszarda Lwie Serce. Ivanhoe jest Saksończykiem, a służy normandzkiemu królowi. Z tego powodu wydziedzicza go ojciec, najbardziej zawzięty przeciwnik rządów Normanów w Brytanii. Drużyna banitów z Robinem na czele wspomaga młodego Ivanhoe i króla Ryszarda w walce przeciwko spiskowcom, z księciem Janem na czele, chcącym pozbawić króla korony.

W tle turniej rycerski, oblężenie zamku, dama serca, honor rycerski, bogaty Żyd z piękną córką, wredny Templariusz jako antagonista szlachetnego Ivanhoe...

Czy młody rycerz pomoże królowi, odzyska przychylność ojca, zdobędzie rękę umiłowanej? Czy przeżyje...?

"Chłopacka" książka, która mnie fascynowała. Świat rycerzy i ich ideałów. Rarytas!

Na półkach: , , , , , ,

6/10
"Ivanhoe" to powieść równie znana co "Rob Roy" tego samego autora, powszechnie uznawanego za twórcę gatunku powieści historycznej. Jednak w "Ivanhoe" Walter Scott po raz pierwszy w swoim dorobku pisarskim sięga poza historię ojczystej Szkocji, przedstawiając historię z czasów, kiedy Anglicy wyczekiwali na powrót z niewoli swojego słynnego króla, Ryszarda Lwie Serce.

Należy oddać hołd Walterowi Scottowi za to, że jest pierwszym pisarzem, który miał ambicję w swoich czysto rozrywkowych powieściach szczegółowo i rzetelnie przedstawić realia historyczne. Nie jest już to, popularne w jego epoce, umowne umieszczenie akcji w dawnej epoce, ponieważ fabuła "Ivanhoe" silnie osadzona w rzeczywistości średniowiecznej Anglii. A więc Walter Scott drobiazgowo opisuje przedmioty materialne jak ubiór postaci, wprowadza i wyjaśnia pewne zwyczaje, przedstawia powszechny w tych czasach antysemityzm, a także nakreśla różnice i wynikający z nich konflikt pomiędzy rodowitymi Anglosaksonami, a normandzką elitą rządzącą w ówczesnej Anglii. Jak to w dobrych powieściach historycznych bywa, postaci historyczne mieszają się tu z bohaterami fikcyjnymi i legendarnymi, chociażby słynnym Robin Hoodem i jego kompanią.

Niestety, "Ivanhoe" strasznie się zestarzał pod niemal każdym względem. Walterowi Scottowi nie wychodzi żywe prowadzenie akcji (pod tym względem sromotnie przegrywa z Dumasem),szczegółowe opisy nużą, elementy humorystyczne nie bawią, romans przechodzi gdzieś bokiem, walki nie emocjonują, dialogi są okropnie sztywne (bohaterowie wyjaśniają sobie rzeczy oczywiste dla siebie nawzajem),a postaci są zwyczajnie bezpłciowe i a do tego czarno-białe, co widać po negatywnym przedstawieniu wszystkich templariuszy i członków kleru, co jest chyba typowe dla protestanckich pisarzy z tego okresu (np. "Mnich" Lewisa). W powieści Scotta nawet fabuła jest prosta i do tego rozwleczona na 400 stron, a jej finałowe rozwiązanie (wraz z absurdalnym powrotem z zaświatów pewnej postaci) pozostawia wiele do życzenia. Sam tytułowy Ivanhoe pomyka gdzieś w tle, więcej tutaj Żydówki Rebeki czy starego Cedryka.

Niemniej nie czytało się tego szczególnie źle, ale żeby czerpać z czytania Scotta trzeba mocno przymrużyć oko na sztywność i naiwność jego powieści. Zdecydowanie lepiej wypadają wciąż poczytne dzieła Alexandre'a Dumasa.

6/10

Powieść historyczna Waltera Scotta traktująca o Anglii, a nie o jego rodzinnej Szkocji. Przeczytana przeze mnie jeszcze w podstawówce, przez co pozostała na długo w pamięci.
Książka w starym stylu. Historyczna, ale i przygodowa. Rozgrywa się pod koniec XII wieku, w okresie wypraw krzyżowych i panowania króla Ryszarda Lwie Serce oraz regencji w Anglii jego brata - Jana bez Ziemi. Znakomicie pokazuje, że ówczesna angielska magnateria składała się z dwóch nieprzenikających się grup – starych Sasów – jak Cedryk Sakson, ojciec Wilfryda Ivanhoe oraz francuskojęzycznych potomków Normanów. Rzadko podejmowany temat w literaturze historycznej. Tradycyjnie Ryszard Lwie Serce pokazany jest jako postać pozytywna – a jego młodszy brat - przeciwnie.
Występują też templariusze, Robin Hood i jego towarzysze a nawet .... Żydzi. To jedna z pierwszych książek, która wspomina też o ich prześladowaniach w średniowieczu, aczkolwiek utwierdza też negatywne stereotypy o nich, m.in. o ich bogactwie .
Romans, intrygi, spiski, miłość, walki i turnieje rycerskie, uratowanie zagrożonych, dobro i zło – bardzo dobra lektura dla nastolatka. Dla dorosłych może brzmieć dziś nieco archaicznie, ale nie na tyle, by nie docenić pomysłów autora.
Solidna brytyjska klasyka.

Zrozumiem pozytywne opinie tych, którzy czytali tą powieść w młodości. Inne czasy, inna literatura, inne spojrzenie na życie. Dziś razi naiwnością, przewidywalnością. W dialogach słychać teatr a nie życie.

Opinia ma pochodzi z XX w. W 14 r.ż. przetłumaczyłam IVANHOE i była to świetna zabawa.

Klasyka powieści romantycznej.
Rozbrajająca naiwność, nieprawdziwa szlachetność, karykaturalny patos. Ale wszystko to równoważy powrót do Krainy Dzieciństwa, kiedy czytało się tę książkę pod kołdrą, z latarką.

Klasyka powieści romantycznej.

Walter Scott był protoplastą gatunku literackiego, jakim jest powieść historyczna. To on tak naprawdę zainicjował ten niezwykle popularny nurt w literaturze beletrystycznej. Co ciekawe, ten gatunek ma niezwykłe wzięcie przez czytelników do dziś. Scott był pisarzem doby romantyzmu, co wyczuwa się w jego stylu literackim, a jego dzieła zyskały dzięki temu niepowtarzalny urok. Jednak, jak to bywa z początkami każdej dziedziny, są też pewne niedociągnięcia, jak schematyczne postaci, przewidywalna fabuła, czy biało-czarny świat. Ze wszystkich powieści pisarza jakie czytałem najbardziej przypadła mi do gustu historia o młodym i szlachetnym rycerzu Ivanhoe. Fabuła jest dość typowa, mamy centralną wyidealizowaną postać angielskiego rycerza, mamy tło historyczne średniowiecznej Europy z czasów wypraw krzyżowych, mamy mniej lub bardziej potwierdzone historycznie intrygi i spiski polityczne, mamy też niezwykle ciekawą postać kobiecą, którą jest młoda Żydówka Rebeka, na której skupiają się wszystkie antysemickie przejawy ówczesnego społeczeństwa angielskiego.
Realia historyczne zostały potraktowane przez pisarza bardzo powierzchownie, skoncentrował się na montowaniu akcji i budowaniu romansu między głównymi bohaterami. Książkę czytałem głownie jako niewinną, klasyczną rozrywkę, coś jak obejrzenie starego westernu w telewizji, w niedzielę o 12-tej.

• Historyczne
  • Powieść historyczna