Samotny biały żagiel

Okładka książki Samotny biały żagiel Walentin Katajew
Okładka książki Samotny biały żagiel
1953-01-01
1953-01-01
Melania Kierczyńska
przygoda powieść młodzież

W ramach "autolustracji" przyznaję się dobrowolnie -to jedna z ulubionych książek mojego dzieciństwa. Czasu, kiedy poznając ten przedziwny świat, napotkało się bohatera w swoim wieku, z którym - jako tzw. inteligenckie dziecko - można było się identyfikować, czyli Pietię Baczeja.... A książka tchnęła powiewem wolności (dziś wiem, jak bardzo fałszywej). Mając jednak wrodzone poczucie sprawiedliwości, po prostu nie można było nie trzymać z Rodionem Żukowem z "Potiomkina". To świetnie napisana książka, choć oczywiście i propagandowa. Nie przypadkiem najbardziej obrzydliwą postacią nie jest szpicel czy nawet "pogromszczycy" , ale madame Storożenko, czyli pośredniczka handlowa, skupująca ryby od rybaków. Niemniej przez długie lata w moim domu "mówiło się" tą książką, np. "To wszy, a nie byczki", "Pod blachę z guzikami!", "Kupię sobie czekoladki", "Nie ruszaj chorego człowieka, ty morda!"... Chętnie bym ją przeczytał po latach, aby przekonać się, co z niej pozostało

Przeczytana po obejrzeniu serialu. Bardzo mnie wciągnęły przygody bohaterów.

Przeczytana po obejrzeniu serialu. Bardzo mnie wciągnęły przygody bohaterów.

Świetna wzruszająca opowieść z dziecięcych lat. Przygoda na całego.

Świetna wzruszająca opowieść z dziecięcych lat. Przygoda na całego.

Powieść wywarła na mnie niewiarygodnie silne wrażenie. Napisana pięknym, kwiecistym językiem, porusza wyobraźnię. Nie ma w niej ani jednego zbędnego słowa. Postacie przedstawione są w sposób wystarczający, żeby zarówno łatwo wczuć się w ich położenie, jak i zrozumieć, wcale nie banalną historię przedstawionych czasów. Arcydzieło.

Wydaje mi się,że czytałem,nie pamiętam treści,więc nie będe oceniał.

Wydaje mi się,że czytałem,nie pamiętam treści,więc nie będe oceniał.

Jedna z kilkunastu książek, które pierwszy raz przeczytałem w dzieciństwie, a teraz wracam do lektury – jeśli nie całej, to jej fragmentów – co kilka lat. Zwłaszcza wtedy, kiedy miernoty nazywa się u nas mistrzami i królami, potrzebuję wrócić do pisarstwa na wysokim poziomie.

„Samotny biały żagiel” to pierwsza część tetralogii Katajewa „Fale Morza Czarnego”. Do pewnego stopnia autobiograficzna, przedstawia rewolucję 1905 roku w carskiej Rosji (nie mylić z rewolucją albo raczej przejęciem władzy przez bolszewików),widzianą oczami dzieci – około dziewięcioletnich Pietii i Gawrika.

Dalsze części tetralogii („Chutor w stepie”, „Za władzę Rad”, „Zimowy wiatr”) to już powieści mocno propagandowe, ale „Samotny biały żagiel” zawiera jeszcze rozsądną i całkiem strawną jej dawkę.

Ostatecznie jest to książka przygodowa, o przyjaźni, o przedwczesnym zderzeniu świata dzieci z brutalnym i poważnym światem dorosłych. Rzecz dzieje się głównie w Odessie w 1905 roku.

Polecam.

Magiczna. O beztroskim dzieciństwie, które zderza się z bezwzględnym światem dorosłych. O marzeniach, rozczarowaniach, przyjaźni. To przede wszystkim portret zwyczajnych dzieci, których cechą jest wnikliwa obserwacja świata.

Warto przeczytać powieść choćby ze względu na barwny i wywołujący pozytywne emocje opis dzieciństwa trzech chłopców - Pietii, Gawrika, no i trochę też Pawlika. Bardzo przyjemnie napisana z perspektywy chłopca. Kiedyś czytałem tę książkę co roku i zawsze ładowała mnie miłymi wspomnieniami.
Jeśli chodzi o samą historię to jest ona dramatyczna. Wydarzenia z rewolucji 1905 roku to niełatwy kawałek historii, naznaczony ludzkim okrucieństwem. Autor świetnie połączył dwa światy: beztroskie dzieciństwo i poważne problemy. Chłopiec Pietia wchodzi w dorosły świat, początkowo nie zdając sobie sprawy z powagi wydarzeń.

Kiedy była publikowana w ZSRR był rok 1936. Pisana dla starszych dzieci w formie zbeletryzowanych wspomnień autora, ukazywała chłopięcą przyjaźń na tle niezwykle dramatycznych zdarzeń jakie działy się w Odessie 1905 roku. Nie mogła nie posiadać drugiego, głębszego dna – przedstawienia rewolucji i jej uczestników od jak najbardziej romantycznej strony. I chociaż ta podskórna propaganda była nieunikniona nie mam żalu do autora. Bo poza tym jest to cudowna opowieść o dzieciństwie, pięknym, owianym legendą mieście i jego barwnych mieszkańcach.

Dlaczego tak przyjemnie spoglądać oczami bohatera na tamte wcale niewesołe czasy ?
Razem z nim ulegać pokusom hazardowej gry w guziki, wałęsać się po mieście w zupełnie zakazane miejsca (zamiast siedzieć w szkole),pływać łódką po morzu , zakochać się z poświęceniem w siostrze kolegi, a za chwilę tego żałować, i za przyczyną bardziej samodzielnego przyjaciela brać udział w życiu dorosłych, których sprawy są tajemnicze i naprawdę niebezpieczne....Bo wszystkie te historie Katajew po mistrzowsku opromienia humorem i mgiełką poezji. Z wielką czułością oddaje najdrobniejsze emocje bohaterów, nie lekceważąc ich trosk i uczuć.

Początek fabuły:
Kończą się wakacje. Pietia z żalem opuszcza nadmorską willę i zbiera się do powrotu do domu. Ogarnia go nostalgia za minionym latem.
Kiedy rusza w drogę do miasta po raz pierwszy wkracza w jego świat nieznany człowiek z kotwicą na ręku. Właśnie zbiegł z pancernika Potiomkin i jest bezwzględnie poszukiwany przez carską policję. Zdarzenie to odbywa się gwałtownie i wielkim napięciu, i będzie mieć poważne konsekwencje w życiu małych przyjaciół...Co działo się na Krymie od jesieni do lata następnego roku, można sobie doskonale wyobrazić śledząc ich losy...

• Przeczytane dawno temu
  • Pożyczone
  • Literatura rosyjska
  • Literatura piękna

Dodaj cytat z książki Samotny biały żagiel