Szninkiel (Integral)

Okładka książki Szninkiel (Integral) Grzegorz Rosiński, Jean Van Hamme
Okładka książki Szninkiel (Integral)
Grzegorz RosińskiJean Van Hamme Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Szninkiel (tom 1-3) Seria: Kolekcja komiksów Grzegorza Rosińskiego komiksy
komiksy
2013-05-01
2013-05-01
Ksenia Chamerska
Szninkiel Rosiński

Okładka książki Vahanara! Mieczysław Derbień, Bogusław Polch, Grzegorz Rosiński, Andrzej Sawicki, Ryszard Siwanowicz, Jerzy Wróblewski
Vahanara! Mieczysław Derbień,...
Okładka książki AKT #31 Tadeusz Baranowski, Wojciech Birek, Paulina Broma, Krzysztof Churski, Filip Fiuk, Michał Gasewicz, Szymon Gumienik, Wojciech Jama, Karol Jesiołkiewicz, Jan Kaczmarczyk, Piotr Kasiński, Zbigniew Kasprzak, Marek Latasiewicz, Małgorzata Lewandowska, Krzysztof Lipiński, Wojciech Łowicki, Edward Lutczyn, Melon, Andrzej Olaf Nowakowski, Wojciech Odroń, Krzysztof Otorowski, Paweł Przygoda, Grzegorz Rosiński, Greg Rucka, Michał Siromski, Jacek Skrzydlewski, Rafał Śladowski, Dawid Śmigielski, Ewa Sokołowska, Marek Szyszko, Robert Trojanowski, Grzegorz Wawrzyńczak, Stefan Weinfeld, Piotr Wojciechowski, Jarosław Wojtasiński, Dawid Żurawski, Zvyrke
AKT #31 Tadeusz Baranowski,...
Okładka książki Legendy polskie Leszek Moczulski, Grzegorz Rosiński, Barbara Seidler
Legendy polskie Leszek Moczulski, G...
Okładka książki Człowiek za burtą Władysław Krupka, Grzegorz Rosiński
Człowiek za burtą Władysław Krupka,&n...

Okładka książki Lobo: Ostatni Czarnian Simon Bisley, Keith Giffen, Alan Grant
Lobo: Ostatni ... Simon Bisley, Keith...
Okładka książki 300 Frank Miller, Lynn Varley
300 Frank Miller, Lynn ...
Okładka książki Funky Koval. Wydanie kolekcjonerskie Maciej Parowski, Bogusław Polch, Jacek Rodek
Funky Koval. W... Maciej Parowski, Bo...
Okładka książki Thorgal: Alinoe Grzegorz Rosiński, Jean Van Hamme
Thorgal: Alinoe Grzegorz Rosiński,&...
Okładka książki Strażnicy, tom 2 Dave Gibbons, Alan Moore
Strażnicy, tom 2 Dave Gibbons, Alan ...

Czytałem jako nastolatek wersję czarno-białą. Było intrygujące. Wspomnienia zdecydowanie nietuzinkowej lektury.

Ostatnio natrafiłem na wersję kolorową. Mnie się podoba.

Narzekań na nieoryginalność, misz masz i postmodernizm nie rozumiem. Dobre historie polegają na twórczym ponownym opowiadaniu znanych rzeczy, nihil novi sub sole. "Powtarzaj stare zaklęcia ludzkości" itp. Jak dla mnie Szninkiel powtarza całkiem satysfakcjonująco, twórczo przetworzone stare zaklęcia właśnie. Nie dostrzegam postmodernistycznej pustej zabawy motywami, raczej jest treść i waga opowiadanej historii.

Rysunki ocierają się o wielkość momentami. Jak kadr ze szninklową radą starszych przybyłą na kaźń J'ona.

Nie daję 10 bo aż takie arcydzieło to nie jest, ale 8-9 się należy

Ostatnio natrafiłem na wersję kolorową. Mnie się podoba.

Arcydzieło komiksu.

Arcydzieło komiksu.

Kamień milowy polskiej fantastyki a przede wszystkim polskiego komiksu. Niezbyt wysublimowana światotwórczo historia zapewnia jednak wciągającą rozrywkę i w sposób nieskomplikowany podgryza egzystencjalny szkielet czytelnika. Mroczna i wyraźnie skierowana dla dorosłych estetyka, której w polskiej popkulturze komiksowej ze świecą szukać nawet dzisiaj.

Cóż, mnie nie zachwyca.... Arcydziełem ogłoszony głównie przez polskich fanów. Doceniając rysunki uporczywie doskwierała mi niechęć do ich śledzenia w trakcie czytania. Przy lekturze dobrych komiksów nie mam takiego problemu. Tu obrazy nużyły, bo często nic nie wnosiły kojarząc się z ogranymi dla mnie planszami z dawnych komiksów.
Drażni mnie także ten rodzaj polskiej erotyki (obecnej również w filmach),która nachalnie wdziera się wszędzie strasząc rozdzieranym okryciem i łapanym cycem. Rozpoznaję polskich twórców często po tym, że muszą tym stale siermiężnie epatować. Poziom dawnych kierowców tirów z plakatami nagich babek. Przy dziecięco zdeformowanych postaciach głőwnych bohaterów napawało mnie to lekkim obrzydzeniem. Może to sposób na przyciągnięcie uwagi widza ?
Fabuła przewidywalna - nic wyjątkowego, pozbawiona niebanalnej refleksji. Wartościowa jedna myśl bohatera i samo lońcowe odkrycie własnej roli. To stanowczo za mało jak dla mnie.

Drażni mnie także ten rodzaj...

Świetne zakończeni historii. Wielkie wrażenie zrobiła na mnie część dziejąca się w Nie-Świecie. Rysunki świetnie wrażenie dryfowania w nicości.

Ten tom jest nieco spokojniejszy od poprzedniego i poznajemy w nim przeszłość świata przedstawionego. Podczas lektury lekko zaczynałem się nudzić, ale rysunki nadal trzymają poziom i świetnie ukazują ogrom krajobrazu otaczającego bohaterów.

Świetny początek historii, który zapiera dech w piersiach świetnie narysowanymi scenami batalistycznymi, potem akcja się uspokaja, ale nadal jest ciekawie. Scenariusz trzyma w napięciu, ale nie jest też pozbawiony humoru.

Dużo słyszałem o 'legendzie' tego komiksu więc z niepewnością podchodziłem do lektury jednak warto było.

Fabularnie dużo się dzieje, dodatkowo komiks zawiera kilka nawiązań do popkultury.

Czytałam jako nastolatka, ale czuję że chce przeczytać jeszcze raz, po dwudziestu latach. Grafika wspaniała.

Najlepszy komiks kiedykolwiek.

Najlepszy komiks kiedykolwiek.